close
Co można zwiedzić w Kopenhadze?

Co można zwiedzić w Kopenhadze?

Kopenhaga to jedno z tych miast, do których chce się wracać. Niektórzy trafiają do niej przez przypadek, podczas wycieczki do Legolandu czy wizyty w Malmö. Inni marzą o niej całe życie i realizują swoje pragnienie po dokładnym zaplanowaniu wyjazdu. Niezależnie od tego, jaki jest twój powód, Kopenhaga to jedno z miast, do którego warto wybrać się na weekendowy (lub dłuższy) wyjazd. Co można zwiedzić w Kopenhadze? Sprawdź, jakich lokalizacji nie może zabraknąć na twojej mapie podróży!

Plac Ratuszowy

Kopenhaga leży na wyspie Zelandia, którą zamieszkuje niemal połowa populacji Danii. Wycieczkę warto rozpocząć od placu Ratuszowego (Rådhuspladsen), czyli głównego placu Kopenhagi, leżącego w centrum miasta. Na skraju placu znajduje się pomnik Hansa Christiana Andersena, a najważniejszym punktem Rådhuspladsen jest Rådhus, czyli Ratusz. Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły wzniesiono w latach 1892-1905, a autorem projektu był Martin Nyrop.

Strøget

Pomiędzy Rådhuspladsen i Kongens Nytorv znajduje się Strøget – największy deptak w Kopenhadze, dostępny wyłącznie dla pieszych. To świetne miejsce na spacer, nabycie pamiątek z Kopenhagi czy szybką przekąskę. To także obowiązkowa lokalizacja dla miłośników filozofii – na rogu z Nytorv w latach 1813-1848 mieszkał Søren Kierkegaard. Na jednym z mieszczących się tam budynków znajduje się tablica pamiątkowa.

Rynek

W Kopenhadze znajdziemy dwa rynki miejskie. Stary Rynek (Gammeltorv) to miejsce, w którym warto zobaczyć Fontannę Złotych Jabłek z 1610 roku – jej nazwa nawiązuje do wydarzenia mającego miejsce z okazji urodzin króla Chrystiana IX. W 1892 roku para królewska obchodziła złote gody i w dniu urodzin monarchy małżonkowie wrzucili sztuczne złote jabłka do fontanny. Zwyczaj ten jest do dziś kontynuowany dwa razy w roku – w dniu urodzin króla i podczas obchodów Dnia Konstytucji. Z kolei na Nowym Rynku (Nytorv) warto zobaczyć monumentalny Domhuset z 1815 roku, który początkowo pełnił funkcję ratusza miejskiego. Obecnie w budynku zaprojektowanym przez Christiana Frederika Hansena mieści się sąd okręgowy.

Nyhavn

Dzielnica portowa Nyhavn to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Kopenhadze. Właśnie tutaj mieści się wybudowany w 1673 roku kanał, po którym można odbyć rejs na pokładzie wodnego tramwaju wycieczkowego. Nyhavn zachwyca urokliwym klimatem i barwnymi domami znajdującymi się wzdłuż kanału.

Ogrody Tivoli

Na powierzchni około 9 hektarów znajduje się jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie, który swego czasu chciał kupić sam Michael Jackson. Założony w 1843 roku lunapark to olbrzymia kraina rozrywki, którą co roku odwiedzają ponad 4 miliony osób. Na terenie parku znajduje się Tivolis Koncertsal, najbardziej prestiżowa sala koncertowa w Danii. Oprócz parku rozrywki znajdziemy tam również ogród otwarty i kilkadziesiąt restauracji oferujących dania kuchni z całego świata.

Pałac Amalienborg

Będąc z wizytą w Kopenhadze, nie zapomnij udać się do Pałacu Amalienborg, czyli zimowej rezydencji duńskiej rodziny królewskiej. Jego charakterystyczna nazwa pochodzi od imienia królowej Zofii Amelii brunszwickiej (Sophie Amalie), która w XVII wieku rozkazała zbudować w tym miejscu letni pałacyk z ogrodem. Cały kompleks składa się z czterech pałaców, a na turystów czeka m.in. Muzeum Pałacowe. Przed każdym pałacem można zobaczyć królewskich gwardzistów w czarno-niebieskich mundurach i futrzanych czapkach.

Park Churchilla

Jednym z najchętniej odwiedzanych terenów zielonych w Kopenhadze jest Park Churchilla, gdzie znajdziemy kościół św. Albana (1887) oraz słynną fontannę Gefion (1908). Niedaleko fontanny zlokalizowana jest największa atrakcja miasta, czyli pomnik Małej Syrenki, którą w 1913 roku stworzył Edvard Eriksen.

Jak zorganizować wycieczkę do Kopenhagi?

Do stolicy Danii możesz dostać się na kilka sposobów, zarówno drogą lądową, jak i morską oraz powietrzną. Jeśli należysz do osób, które ze wszystkich środków transportu najbardziej lubią samochód, wybierz się do Kopenhagi przez Niemcy. Po drodze możesz zahaczyć o takie atrakcyjne lokalizacje jak Billund (gdzie znajduje się najstarszy na świecie Legoland) czy Odense (rodzinne miasto Andersena).

Inną opcją jest bezpośredni lot do Kopenhagi, na który najczęściej decydują się osoby bez samochodu. Samolot zapewnia najkrótszą podróż, choć równocześnie pozbawia nas dodatkowych atrakcji.

Zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu jest prom ze Świnoujścia do Ystad. Na wycieczki do Kopenhagi ze Świnoujścia warto zdecydować się z dwóch powodów. Po pierwsze, rejs po Bałtyku to dodatkowa atrakcja dla podróżujących. Jeśli martwisz się tym, że prom do Ystad płynie ponad 7 godzin, wybierz rejs nocny i prześpij podróż w kabinie. Po drugie, jadąc z Ystad do Kopenhagi, masz niepowtarzalną okazję, by przekroczyć najdłuższe europejskie połączenie między dwoma państwami – liczący 7845 m most Øresund.

W podróż do stolicy Danii możesz udać się samodzielnie lub z grupą. Atrakcyjne wycieczki do Kopenhagi znajdziesz w ofercie portalu Skandynawskie Podróże, który organizuje przejazdy ze Szczecina do Świnoujścia, gdzie na podróżnych czeka prom do Ystad.


Booking.com
2 lipca 2022895Views1Comment

Trip autem po Europie – gdzie pojechać?

Jak znaleźć odpowiedni nocleg na Gubałówce?