Pies w samochodzie
Psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi i członkami rodziny, z którymi lubimy spędzać czas. Dlatego też, chętnie zabieramy naszych czworonożnych przyjaciół na wycieczki poza miasto, długie spacery po lesie czy wakacje. Czy zastanawiamy się wtedy nas zasadami przewożenia psa? Z pewnością wielu z nas nie. A są to zasady, które zapewniają bezpieczeństwo nie tylko psu, ale wszystkim pasażerom znajdującym się w aucie. Sama ustawa o ruchu drogowym nie reguluje konkretnego sposobu przewożenia psa, jednak mówi o tym, że nie można narażać pasażerów na niebezpieczeństwo podczas jazdy. Prawa zwierząt reguluje także ustawa o ochronie zwierząt, która mówi o tym, że nie wolno celowo narażać życia zwierząt na niebezpieczeństwo.
Poza środkami, które zapewnią czworonogom bezpieczeństwo warto także zadbać o komfort psiaka podczas podróży. Należy odpowiednio wcześnie przyzwyczaić psa do przemieszczania się samochodem. Dorosły pies, który nigdy nie jeździł może nie pałać entuzjazmem na widok otwartych drzwi auta. Psu, którego do tej pory woziliśmy jedynie do weterynarza, auto może się źle kojarzyć. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do podróży samochodem, szczególnie kiedy w planach mamy dłuższy wypad lub wakacyjny wyjazd, na który planujemy zabrać czworonoga.
Jak bezpiecznie przewozić psa?
Przewożenie zwierząt luzem, na kolanach lub w nogach to najczęstszy błąd. Podczas jazdy samochodem warto pamiętać, że jesteśmy narażeni na liczne bezpieczeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi, ostre hamowanie czy najmniejsza stłuczka aby pies bezwładnie przeleciał przez wnętrze samochodu, robiąc krzywdę nie tylko sobie ale i innym pasażerom. Istnieje także możliwość, że podczas jazdy pies po prostu zacznie się nudzić i będzie chciał przejść do nas, wejść nam na kolana. Podczas takiego kręcenia się po samochodzie nie tylko odwraca naszą uwagę i rozprasza nas, ale także może niechcący nacisnąć hamulec czy wejść między pedały, uniemożliwiając nam kierowanie. Dlatego ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i przewożenie psa w odpowiedzialny sposób.
Akcesoria do przewożenia psa dostępne są w dobrych sklepach zoologicznych np. Hubun.
W zależności od rozmiaru psa, mamy do wyboru kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą wśród małych i średnich psów jest stosowanie specjalnego zapięcia, które mocuje się na pasy bezpieczeństwa. Jeżeli wykonane jest z mocnego materiału i posiada odpowiednie atesty, możemy mieć pewność, że nasz psiak jest bezpieczny. Możemy je także przewozić w specjalnych transporterach, które także należy odpowiednio zabezpieczyć, aby podczas gwałtownego hamowania nie doszło do przemieszczenia.
Większe psy powinny być przewożone w specjalnych klatkach transportowych, które umieszczane są w bagażniku. Możemy także umieścić metalową kratę pomiędzy bagażnikiem, a wnętrzem samochodu.