close
Jak zorganizować motocyklową majówkę? Pamiętaj o najważniejszych zasadach

Jak zorganizować motocyklową majówkę? Pamiętaj o najważniejszych zasadach

Majowy weekend to idealny czas na organizowanie wypraw motocyklowych. Sprzyjająca pogoda i wolne w pracy zachęcają do jedno- lub nawet kilkudniowych wypadów. Do motocyklowej majówki trzeba się jednak odpowiednio przygotować, uwzględniając m.in. charakter trasy i zmienne warunki pogodowe. Na co zwracać szczególną uwagę w trakcie organizacji takiego wyjazdu? Podpowiadamy.

Na wstępie zaznaczymy, że dla wielu osób majówka może być jednocześnie początkiem sezonu motocyklowego. Jeżeli tak jest, musisz bardzo kompleksowo podejść do kwestii przygotowania motocykla. Sprawdź stan i naciągnięcie łańcucha, wymień olej i inne płyny eksploatacyjne, sprawdź hamulce, światła czy stan ogólny maszyny. Warto w tym celu podjechać na stację diagnostyczną lub do mechanika.

Zwróć uwagę na ubrania, które chcesz ze sobą zabrać

Teraz czas na wybór kasku. Jeżeli Twój stary egzemplarz jest wyeksploatowany, do majówki musisz kupić nowy model. Poszukaj sprawdzonych produktów, pochodzących od najlepszych marek. Te muszą mieć certyfikaty bezpieczeństwa, wytrzymałą skorupę, wygodną wyściółkę czy dodatkowe elementy, wpływające na komfort jazdy (np. blenda przeciwsłoneczna). Kryteria te spełnia m.in. każdy kask szczękowy HJC. Jeżeli stary kask nadal nadaje się do jazdy, dokładnie go wyczyść, wyreguluj i zmierz, czy na pewno jego rozmiar umożliwia Ci dalszą, wygodną i bezpieczną jazdę.

Poza kontrolą stanu technicznego motocykla i przygotowaniem kasku niezwykle istotną kwestią jest przygotowanie odpowiednich ubrań. Początek maja to okres bardzo zmiennej, często utrudniającej jazdę pogody. Na trasie (nawet krótkiej) możesz spodziewać się m.in. silnego wiatru czy opadów deszczu. Z tego względu konieczna jest wysokiej jakości kurtka motocyklowa (z wiatroodporną podpinką) ze spodniami (lub kombinezon), buty, a także odzież termiczna i rękawice.

Przykładowo turystyczny kombinezon Shima to połączenie najwyższej ochrony i pełnego komfortu jazdy. Strój ten chroni przed wiatrem czy deszczem, ma wiele kieszeni do przechowywania kluczy czy telefonu, a także sprawdza się na długich i krótkich trasach. Do tego warto zainwestować np. w wysokie buty Rebelhorn.

Wszystkie elementy ubioru muszą mieć skuteczne protektory chroniące newralgiczne części ciała. Powinny być także wykonane z mocnych materiałów, które zapewniają odpowiedni balans termiczny i pozwalają skórze na oddychanie.

Zaplanuj dokładnie trasę i zadbaj o mapę

Poza odpowiednim strojem w trasę zabierz ze sobą prowiant (szczególnie ważna jest woda), latarkę, ładowarkę do telefonu i powerbank, interkom (jeżeli takowy posiadasz), oraz naładowany smartfon. Możesz wziąć też podstawową apteczkę pierwszej pomocy, ubrania na przebranie czy zestaw naprawczy (ułatwiający np. szybką naprawę opony).

Koniecznie zaplanuj swój wyjazd. Określ punkty, które chcesz zobaczyć i na tej podstawie opracuj planowaną trasę. Uwzględnij przy tym natężenie ruchu czy dostosowanie trasy do własnych umiejętności i dostępnego czasu. Nie spiesz się! Majówkowy wyjazd motocyklem ma być dla Ciebie czystą przyjemnością. Przed wyjazdem warto też sprawdzić prognozy pogody. Dzięki nim możesz przygotować się na określone warunki i ubrać się adekwatnie do temperatury.

Warto zabrać ze sobą dwa rodzaje mapy. Pierwszą, w cyfrowej wersji, nanieś do lokalizatora GPS albo aplikację w smartfonie. W podróż weź też mapę fizyczną. Ta może uratować Cię, jeżeli np. na trasie nie będzie zasięgu albo sprzęt elektroniczny po prostu się wyładuje.

Uważaj na trasie!

Ostatnią kwestią jest styl jazdy. Majówkowa pogoda (jak wspomnieliśmy już wyżej) nie należy do bardzo pewnych. Rano może zdarzyć się nawet gołoledź, a padający deszcz znacznie obniża przyczepność na jezdni. Z tego względu koniecznie unikaj ryzykownych manewrów na drodze. Staraj się nie przyspieszać i nie hamować gwałtownie. W zakręty wchodź ostrożnie, obniżając wcześniej prędkość. Jedź wolno, pewnie, nie wyprzedzaj na siłę.

Dzięki temu trasa będzie bezpieczna i przyjemna. Nie traktuj majówkowego wypadu jak konieczności szybkiego dotarcia do celu. Ciesz się pięknymi widokami (pola i łąki na początku maja wyglądają oszałamiająco), rób przerwy regeneracyjne czy na posiłek. Jeżeli jedziesz z przyjaciółmi, dostosuj tempo do najwolniejszego i najmniej doświadczonego motocyklisty. Uwzględniając wszystkie te zasady, dojedziesz na miejsce w pełni bezpiecznie.

 

6 maja 2024816Views

Zostań architektem cudzych wrażeń i wspomnień: kim jest technik organizacji turystyki?

Ruszamy na biwak – jak się do tego przygotować?