40% Polaków przeznaczy w tym roku na wakacyjny wyjazd od 1000 do 4000 zł – wynika z badania Barometr Providenta. Najwięcej pieniędzy, bo średnio 3000 zł, wydadzą rodziny z dziećmi. Najmniej – seniorzy i osoby samotnie wychowujące jedno dziecko (średnio 1100 zł). Co drugi badany, aby wyjechać podczas wakacji na wypoczynek, musi wcześniej przez jakiś czas oszczędzać.
Mniej niż połowa Polaków wyjedzie na wakacje
Tegoroczny wakacyjny wyjazd planuje 42% badanych. Najczęściej będzie on trwał góra dwa tygodnie. O dłuższym wyjeździe myśli tylko 5% respondentów. W większości są to osoby młode, do 24. roku życia. Na wyjazd w trakcie najbliższych wakacji nie zdecydują się natomiast głównie osoby po czterdziestce, jak również te będące w gorszej sytuacji materialnej.
Może nad morze?
Gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy? Okazuje się, że preferujemy polskie morze i zagranicę. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się wśród nas rodzime góry, gospodarstwa agroturystyczne oraz Mazury.
Oszczędzają głównie… zamożni
Połowa badanych na swój wakacyjny wyjazd zawczasu gromadzi oszczędności. „Co ciekawe, na wakacje oszczędzają przede wszystkim rodziny zamożne. Będą one prawdopodobnie spędzać te wakacje w droższych, egzotycznych, może bardziej ekskluzywnych miejscach i na ten cel zbierają pieniądze, bo jest to kosztowniejsze” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.
Niektórzy mają sponsorów
Zaledwie co czwarty badany sfinansuje wyjazd z bieżących dochodów. Część osób ma to szczęście, że wyjedzie nie za swoje pieniądze. Przede wszystkim mowa o ludziach młodych będących jeszcze na utrzymaniu rodziców, a w mniejszym stopniu także tych seniorach, którym wyjazdy opłacą najbliżsi.
Karolina Łuczak – kierownik ds. komunikacji, Provident Polska
dostarczył InfoWire.pl