Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” małopolskiej stolicy.Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” małopolskiej stolicy.
W niżej wymienionych lasach znajdziecie nie tylko szlachetne borowiki, piękne podgrzybki, wysmukłe koźlarze, maślaczki do jajecznicy czy też opieńki do zamarynowania. Pamiętajcie, że Małopolska to beskidzki region, gdzie spore góry zaczynają się już kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. A w takich górskich lasach najbardziej lubią przecież rosnąć… RYDZE!
* Zabierzów – w Lasach Zabierzowskich zawsze znajdzie się materiał na zupę grzybową. Wypróbujcie Rezerwat Skała Kmity. Plusem tego miejsca jest stosunkowo niewielka odległość od Krakowa i wygodny dojazd – podmiejską kolejką do stacji Zabierzów albo autem krajową 7 i 79. 14 km na północny zachód od Krakowa.
* Chorowice – wieś blisko Mogilan z lasem częściowo objętym ochroną – Rezerwat Cieszynianka. Jeśli tam nie znajdziemy grzybów, przejedźmy Mogilany i zaraz za Piłogrzbietem, po prawej, będziemy mieli parking i wielki Las Bronaczowa. Dojazd drogą krajową nr 7, tzw. Zakopianką. 16 km na południe od Krakowa.
* Zalesie i Zaborze – 2 wsie na skraju lasów w połowie drogi między Michałowicami a Słomnikami. Piękne tereny Wyżyny Miechowskiej zachwycą każdego grzybiarza. 19 km w kierunku północno-wschodnim od Krakowa, dojazd krajową drogą nr 7.
* Dolina Będkowska – w jednej z najdłuższych dolin w całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziecie grzyby wszelkiej maści i kształtu! Dojazd krajową 79 i w prawo odbicie na Niegoszowice. 23 km na północny zachód od Krakowa.
* Raciborsko i Rudnik – wsie powyżej Dobczyc, a w ich okolicach super grzybowe lasy: Wolnik, Hucisko oraz Czarny Las. Dojazd najpierw do Wieliczki, a potem wojewódzką drogą nr 964. 24 km na południe i lekko na wschód od Krakowa.
* Niepołomice – w Puszczy Niepołomickiej rośnie mnóstwo opieniek. Przez środek boru poprowadzono szosę 75, można zatem wygodnie zaparkować na jednym z leśnych parkingów. W środku Puszczy znajduje się torfowisko Leśne Błoto, gdzie uwielbiają rosnąć maślaki. Najlepszy dojazd to trzymać się 79, a potem skręcić w prawo również w czerwoną 75. 24 km na wschód od Krakowa.
* Biertowice – wieś powyżej Sułkowic, z pięknie zalesionym Pasmem Bukowca. Dojazd krajową nr 7, a potem w prawo w 52 na Biertowice. 27 km na południe i lekko na zachód od dawnej stolicy Polski.
* Radziszów – między Radziszowem a Wolą Radziszewską znajduje się wielki i piękny Las Bronaczowa, częściowo objęty rezerwatem Kozie Kąty; a w nim rosną opieńki. Dojazd z Krakowa krajową 7 lub 44 (potem trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę wzdłuż rzeki Skawinki) albo kolejką do stacji Radziszów. 28 km na południowy zachód od Krakowa.
* Krzeszowice – jadąc do Krzeszowic by zbierać grzyby, mamy do wyboru 2 ogromne tereny: albo leżące na północy miasta lasy wokół Bartlowej Góry (które należą do wielkiego Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie) albo położone na południu lasy okalające Tenczynek (Tenczyński Park Krajobrazowy). Co roku jest tu prawdziwe zatrzęsienie opieniek, chociaż inne grzyby także się znajdą. Dojazd czerwoną szosą nr 7, która przechodzi w 79. 28 km na zachód i lekko na północ od Krakowa.
* Sułkowice – miasto jest pięknie wpisane pomiędzy 2 pasma należące do Pogórza Wielickiego: Pasmo Bukowca od północy oraz Pasmo Barnasiówki od południa. Tereny te są idealne dla grzybiarzy, poza tym na zachód od Sułkowic także znajduje się niewielki lasek obfitujący w grzyby (Ptasznica). Dojazd krajową 7, a potem w lewo wojewódzką 956. 31 km na południe i lekko na zachód od Krakowa.
* Leńcze – Dojazd najpierw 7 „Zakopianką”, po czym odbijamy w prawo w 52 i za Izdebnikiem skręcamy znów w prawo. Można także bardzo wygodnie dostać się tam kolejką podmiejską, wysiadając na stacji Leńcze. Las znajduje się po lewej stronie od dworca. Trzeba także przekroczyć rzekę Cedron – spokojnie, jest kilka mostków! 31 km na południowy zachód od Krakowa.
* Myślenice – warto się wybrać szczególnie do lasów obok wsi Stróża; tam najwięcej jest opieniek, ale pojawiają się też prawdziwki, podgrzybki i kurki (przy czym te ostatnie już nie o tej porze roku). Dojazd krajową 7. 34 km na południe od Krakowa.
* Brody i Lanckorona – szukając grzybów w lasach między tymi 2 miejscowościami można się nieźle zasapać! Łysa i Lanckrońska Góra mają prawie 400 m n.p.m. i rozciąga się z nich wspaniała panorama na dawną stolicę Polski. Dojazd podmiejską kolejką do stacji Kalwaria Lanckorona lub autem krajową 7, a potem 52 (lub żółtą wojewódzką 953). Około 34 km na południowy zachód od Krakowa.
* Olkusz – Wyżyna Olkuska jest gęsto porośnięta lasami, w których rosną maślaki. Dojazd krajową 94 albo kolejką w GOP-u. 40 km na północny zachód od Krakowa.
* Szczyrzyc – dolina rzeki Stradomki to znane prawdziwkowe miejsce porośnięte przez buki, jodły i świerki. Dojazd 94 do Wieliczki, a stamtąd żółtą 964. 45 km w kierunku południowo-wschodnim od Krakowa.
* Kudłacze – schronisko PTTK w Kudłaczach (730 m n.p.m.) jest najbliższym tego typu miejscem w okolicach Krakowa. Wystarczy dojechać do Pcimia, stamtąd wspiąć się 500 m do góry i już możemy eksplorować malownicze szlaki Beskidu Średniego i Makowskiego, którego lasy obfitują w dorodne podgrzybki i borowiki. Dojazd najlepiej z Krakowa do Pcimia – drogą krajową nr 7; w Pcimiu za mostem skręcamy w prawo i ok. 5 km pod górę serpentynami. Dystans: 47 km prościutko na południe od Krakowa.
* Masyw Łopień – stok (961 m n.p.m.) należący do Beskidu Wyspowego, nieopodal miejscowości Dobra, Słopnice i Tymbark. W łopieńskich lasach dominują jodły (wiele bardzo wysokich, dorastających nawet do 50 m!) i świerki, co daje wspaniałe warunki do wzrastania dla borowików i rydzów. Dojazd wojewódzką 964 przez Wieliczkę i Dobczyce; za Kasiną Wielką odbijamy w lewo w drogę nr 28 do Dobrej. 61 km na południe i lekko na wschód od Krakowa.
* Limanowa – górskie miasto w Beskidzie Wyspowym. Lasy występują na północy i wschodzie miasta (ciągną się przez całe pasmo Łososińskie prawie aż do Nowego Sącza). Aby dostać się do Limanowej proponujemy przejechać ekspresówką E40 do Targowiska, a potem skręcić w prawo w krajową nr 94 i w Bochni znów w prawo w wojewódzką 965. 77 km w kierunku południowo-wschodnim od Krakowa.
* Praczka – Lasy Włoszczowskie zachwalane są przez wielu grzybiarzy – zwłaszcza porośnięte sosnami rejony między Kluczewskiem a Ciemiętnikami. Niestety bardzo dalekie to miejsce – aż 136 km na północ od Krakowa! Dojazd drogą nr 7, a potem w Jędrzejowie skręcamy w lewo w 78.
* Jędrzejów – miasto położone już w województwie świętokrzyskim (które, jak wiadomo nie tylko krakusom, jest słynne z świetnych terenów do zbierania grzybów). Las leży na północ od Jędrzejowa, obok wsi Mniszek. Dojazd krajową 7 do Jędrzejowa, przez środek lasu poprowadzono zaś wojewódzką 728 (można zatem zatrzymać się na jednym z kilku leśnych parkingów i od razu rozpocząć grzybobranie. 79 km na północ i lekko na wschód od Krakowa.
Booking.com