Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” włókienniczego miasta.Tytuł od razu wskazuje temat artykułu – wzięliśmy pod lupę najlepsze „grzybowe miejsca” włókienniczego miasta.
W niżej wymienionych lasach znajdziecie nie tylko szlachetne borowiki, piękne podgrzybki, wysmukłe koźlarze, maślaczki do jajecznicy czy też opieńki do zamarynowania.
Wskaźnik lesistości dla miasta Łodzi wynosi zaledwie niecałe 10%, natomiast dla całego województwa łódzkiego ok. 21% (dla porównanie mazowieckie ma 23%, wielkopolskie – 26%, a przodujące w całej Polsce lubuskie ponad 50%). Gigantem regionu jest bez wątpienia Puszcza Pilicka (na wschód od Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego).
Miejsca uporządkowaliśmy rosnąco pod względem odległości od centrum Łodzi:
* Las Łagiewnicki – administracyjnie leży w granicach miasta, w jego północno-wschodniej części (ok. 6 km od Placu Wolności i Piotrkowskiej). Dęby (zajmujące niemal połowę obszaru), sosny (27%) oraz brzozy (20%) porastają liczący 1 205 ha Las Łagiewnicki, tworząc doskonałe warunki dla podgrzybków, kozaków, prawdziwków i wielu innych grzybów. Pamiętajcie jednak, że duża bliskość i dostępność tego miejsca sprawia, że może tam być sporo innych grzybiarzy. Najlepiej pojechać ul. Strykowską do samych Łagiewników. Las Łagiewnicki należy do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
* Natolin i Wiączyń Dolny – niewielkie, lecz piękne lasy między Łodzią a Brzezinami, na prawo od krajowej drogi 72. 15 km od łódzkiego Placu Wolności.
* Lasy Swędowskie – ten grzybowy eden, przez wielu łodzian wskazywany jako numer 1 wśród wszystkich leśnych miejsc, znajduje się w magicznym trójkącie – między Szczawinem, Kęblinami a Swędowem, 19 km na północ od Łodzi. Dojazd ul. Zgierską i Łódzką przez Zgierz i stamtąd ul. Szczawińską.
* Tuszyn – blisko Tuszyna-Lasu, zachodniej części tego podłódzkiego miasta znajduje się Rezerwat Molenda. 21 km na południe i lekko na wschód od Łodzi. Dojazd ul. Rzgowską, która przechodzi w Szeroką, a potem w Katowicką i w końcu w Al. Jana Pawła II (E75).
* Grotniki – pełne pieprzników jadalnych (zwanych pospolicie kurkami), prawdziwków i podgrzybków Lasy Grotnickie ciągną się pomiędzy krajową 72-ką a autostradą A1 na północny zachód od Łodzi (23 km). Można zatrzymać się w większych Grotnikach, Ustroniach lub Jedliczach albo w mniejszym Chrośnie, Karolewie, Tkaczewskiej Górze, Duraju lub Lućmierzu-Lesie. Dojazd ul. Aleksandrowską, która przechodzi w krajową 72-kę i w Aleksandrowie Łódzkim skręcamy w prawo najpierw na Jastrzębie, potem na Jedlicze i Grotniki.
* Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich – oprócz wyżej wspomnianego Lasu Łagiewnickiego godne polecenia grzybowe miejsca znajdują się we wschodniej części tego rezerwatu, np. wsie Grzmiąca czy Dąbrówka Duża. Polecamy dojechać do Brzezin drogą nr 72 i tam skręcić w lewo w 708-kę. Płynie wzdłuż niej rzeka Mrożyca, zaś grzyby występują po jej prawej stronie.
* Będzelin, Słotwiny i Stefanów – miejscowości w pobliżu Koluszek, na południe których roztacza się piękny las nad rzeką Piasecznicą. 30 km na wschód od Łodzi. Dojazd przez Widzew żółtą 713-ką → Rokicińską → Marysińską → Łódzką → Główną.
* Skaratki – lasy na północ od Głowna poprzeplatane są meandrującymi dopływami rzeki Mrogi. Pojedźcie czerwoną krajową 14-ką i z niej w Domaniewicach odbijcie w lewo na Skaratki. 43 km na północny wschód od Łodzi.
* Zaosie – wieś w fantastycznych, leśnych okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Między Zaosiem a Lubochnią znajduje się interesujący Rezerwat Starodrzew Lubochniański, pełen wiekowych dębów i sosen. 45 km na południowy wschód od Łodzi. Dojazd cały czas wojewódzką 713-ką przez Widzew i Andrespol; dojeżdżamy do miasta Ujazd i tam skręcamy w lewo w 715-kę, która prowadzi nas prościutko do Zaosia.
* Bełchatów – miasto kojarzy się przede wszystkim z kopalnią węgla brunatnego (10 km na południe od centrum), jednak wokół rosną także fantastyczne, pełne grzybów lasy (zwłaszcza nad rzeką Widawką oraz nieopodal jeziora Stok, po którym można również pożeglować). 51 km na południe od Łodzi. Dojazd krajową 14-ką do Pabianic, a potem wojewódzką żółtą drogą nr 485.
* Puszcza Pilicka oraz Spalski Park Krajobrazowy – 52 tys. ha lasów między Tomaszowem Mazowieckim, Opocznem, Drzewicą a Nowym Miastem nad Pilicą to nie byle co dla łódzkich grzybiarzy. Przez jej środek przepływa rzeka Pilica, która w późniejszym biegu wpada do wielkiego Zalewu Sulejowskiego. Polecane przez nas, grzybowe miejsca to Smardzewice (ok. 2,5 km od nich znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów) i Spała (słynny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich) pod Tomaszowem Mazowieckim, Rzeczyca i Królowa Wola (Spalski Park Krajobrazowy) oraz 3 miejscowości w samym sercu Puszczy Pilickiej: Inowłódz, Poświętne i Brudzewice. Smardzewice i Spała oddalone są od Łodzi o 61 km, Poświętne – aż 77 km. Dojazd z Łodzi wojewódzką drogą nr 713 do Tomaszowa Lubelskiego i stamtąd najlepiej krajową drogą nr 48, która wiedzie przez sam środek borów.
* Męcka Wola i inne miejscowości w okolicy Zduńskiej Woli – wieś pod Sieradzem, pięknie położona na skraju Lasów Sieradzkich. Są to głównie bory ze zdecydowaną przewagą sosny (aż 86%), które porastają morenowe wzniesienia i pokryte piaszczystymi glebami bielicowymi pagórki. 64 km w kierunku południowo-zachodnim od Łodzi; dojazd lokalną drogą nr 710 przez Konstantynów Łódzki, a potem w Rossoczycy skręcamy w lewo w drogę nr 479.
* Łęki Szlacheckie – leśno-bagienne obszary nad rzeką Luciążą. 82 km na południe i lekko na wschód od Łodzi. Dojazd autostradą A1 do Piotrkowa Trybunalskiego i tam zjeżdżamy z autostrady w lewo w krajową czerwoną 12-kę. We Włodzimierzowie skręcamy w prawo w wojewódzką 742-kę, którą dojeżdżamy do Ręczna i tam w prawo na Łęki Szlacheckie. W Ręcznie można też skręcić w lewo na Łęg Ręczyński, wieś na granicy Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, nad malowniczo meandrującą rzeką Pilicą.
Booking.com