close

Kulig Zakopane

Pobyt w Tatrach to doskonała okazja to aktywnego wypoczynku. Po całym dniu w górach warto oddać się na przykład relaksującym kąpielom w gorących termach. Jeśli jednak jesteś głodny wrażeń, spektakularną atrakcją jest tradycyjny kulig w Zakopanem. Taka atrakcja idealne sprawdzi się zarówno dla starszych, jak i młodszych. Z całą pewnością prawdziwy kulig to coś, co każdy powinien przeżyć w swoim życiu. Jest to nie tylko element góralskiej tradycji, ale też wspaniała rozrywka. Kulig to nie tylko przejażdżka saniami, ale także góralska biesiada, ognisko, tańce, poczęstunek. Tego klimatu nie da się opisać – to trzeba przeżyć. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wziąć udział w kuligu i jak się do tego przygotować, zapraszamy do lektury naszego artykułu. W tekście znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek dotyczących zimowy kuligów w Zakopanem.

  1. Kulig Zakopane — na czym polega?
  2. Kulig zimowy — jak się przygotować do tej atrakcji?
  3. Gdzie warto wybrać się na niezapomniany kulig?
  4. Dlaczego warto wybrać się na góralską biesiadę?
  5. Tradycyjny kulig — kto będzie się na nim dobrze bawił?

Kulig Zakopane — na czym polega?

Zimowy kulig to wspaniała atrakcja. Tatry są piękne o każdej porze roku, ale kiedy pokryte je śnieg, nabierają wyjątkowego uroku. Z całą pewnością kulig Zakopane, a także góralska biesiada to wspaniały sposób na spędzenia czasu. Kulig w Zakopanem to zorganizowana impreza plenerowa. Przejażdżka trwa zazwyczaj około godziny. Zimowe kuligi to podróż saniami rozświetlonymi blaskiem pochodni. Atrakcja odbywa się w malowniczym, oddalonych od zgiełku Zakopanego miejscu, z którego roztacza się piękna panorama Tatr. Sanie przeznaczone są zazwyczaj dla czterech lub dla ośmiu osób. Na zakończenie wszyscy biorą udział w biesiadzie z kapelą góralską na żywo. Na co można liczyć w ramach atrakcji Zakopane kulig? Pakiety różnią się od siebie, w zależności od kwoty, ale można znaleźć w nich między innymi:

  • transport do miejsca rozpoczęcia kuligu i powrót,
  • kulig, czyli przejażdżkę saniami,
  • nielimitowany poczęstunek,
  • biesiadę z muzyką góralską,
  • ubezpieczenie NNW wraz z kosztami leczenia,
  • góralska herbata z prądem (dla dzieci zwykła herbata z sokiem) i grzane wino.

Kulig zimowy — jak się przygotować do tej atrakcji?

Jeśli masz ochotę na góralską zabawę z kapelą góralską i piękne widoki atrakcja, jaką jest kulig, z pewnością przypadnie ci go gustu. A jak się do niej przygotować? Przede wszystkim wybierz do organizacji sprawdzoną firmę. Niezbędne jest wykupienie przez organizatora ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i zwrot kosztów leczenia dla każdego z uczestników. To zapewnia bezpieczeństwo i sprawia, że możesz w 100% oddać się rozrywce. Planując kuligi zimowe, zwróć uwagę, jaki zakres atrakcji wchodzi w ich skład. Zazwyczaj poza podróżą saniami na uczestników czeka także gorący poczęstunek w formie kiełbaski na ognisko, grzane wino, herbata, a także góralska biesiada przy muzyce góralskiej. Na godzinną przejażdżkę saniami warto ciepło się ubrać. Niezbędne są rękawiczki, czapka, a także ciepłe buty i zimowa kurtka. To zapewni ci komfort termiczny i pozwoli miło spędzić czas, bez martwienia się o pogodę.

Gdzie warto wybrać się na niezapomniany kulig?

Kuligi organizowane są w różnych częściach Zakopanego, na przykład na Gubałówce lub w Dolinie Chochołowskiej. Wybór idealnej trasy zależy od indywidualnych preferencji. Nie ulega wątpliwości, że niezależnie od lokalizacji, tradycyjny kulig w Zakopanem dostarcza ogrom radości. Tradycyjne kuligi, a następnie wieczorki przy muzyce kapeli góralskiej, należą do najpopularniejszych atrakcji dla osób przebywających w Tatrach. Wybierając lokalizację, warto wziąć pod uwagę, że trasa wiodąca Gubałówką jest bardziej widokowa. Rozpościera się z niej niezapomniany widok na Tatry. Widok prezentuje się doskonale także w nocy, gdyż można zaobserwować oświetlone Zakopane. Trasa Doliną Chochołowską także jest urokliwa, jednak ponieważ to dolina, widok na góry jest ograniczony.

Dlaczego warto wybrać się na góralską biesiadą?

Tradycyjny zimowy kulig to piękne wspomnienia, a także nuta adrenaliny. Rozrywka jest w pełni bezpieczna, jednak mknięcie saniami przez zimową aurę dostarcza wielu emocji. Kulig kończy się zazwyczaj smacznym poczęstunkiem. Góralskie sanie, pyszne jedzenie, piękne widoki, a także tańce i śpiewy przy góralskim ognisku to przepis na idealny wypoczynek.

Tradycyjny kulig — kto będzie się na nim dobrze bawił?

Kuli to idealna zimowa atrakcja dla dorosłych i dzieci. Na kulig można wybrać się z rodziną w mroźny, zimowy wieczór. Jest to także doskonała okazja do celebrowania ważnych chwil. Na kulig można wybrać się z okazji Walentynek, rocznicy, a także obchodów urodzin. Wiele osób decyduje się na spędzenie w zimowej scenerii wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego i wówczas kulig i godzinna biesiada to doskonały pomysł. Po kuligu na uczestników czeka bigos, kiełbasa, chleb ze smalcem, a także napoje na gorąco — herbata góralska i grzane wino. To wszystko wprawia w świetny nastrój, pozwala się zrelaksować i zintegrować z całą grupą uczestników.

31 października 20221393Views2Comments

Urlop z dziećmi – czym kierować się przy wyborze hotelu?

Nocleg w Toruniu apartamenty czy hotel?