Kotlina Sandomierska to makroregion położony w południowo-wschodniej Polsce, który zachwyca turystów niepowtarzalną atmosferą i pięknymi widokami. Nie dziwi więc to, że sporo osób odwiedza te tereny albo ma to w planach. Jakie atrakcje skrywa Kotlina Sandomierska? Co warto zobaczyć, udając się tam na wycieczkę? W artykule zebraliśmy kilka podróżniczych inspiracji, dzięki którym można łatwiej zaplanować czas wolny.
Zamek Baranów Sandomierski – perła architektury renesansowej
Godnym odwiedzenia miejscem jest Zamek w Baranowie Sandomierskim, utrzymany w renesansowej stylistyce. To jeden z najlepiej zachowanych obiektów z tego okresu. W przeszłości był rezydencją magnacką, zamieszkiwały go szlacheckie rodziny. Budynek ma trzy kondygnacje i zbudowano go na planie prostokąta. Dziedziniec jest otoczony krużgankami, a w środku znajdują się dekoracje wykonane przez wybitnego włoskiego sztukatora Falconiego i niderlandzkiego architekta Tylmana z Gameren.
Noclegi Tarnobrzeg – Agroturystyka Olszynka
Zwiedzanie XVI-wiecznego zamku odbywa się z przewodnikiem i trwa około godziny. W trakcie wycieczki można zobaczyć dziedziniec zamku, przyjrzeć się secesyjnej kaplicy zamkowej i poznać historyczne wnętrze budowli. Do dyspozycji odwiedzających pozostaje też zbrojownia rycerska, którą odwiedza się indywidualnie, a czas, jaki trzeba na to poświęcić, wynosi około 30 minut.
W Baranowie Sandomierskim można nie tylko podziwiać piękno architektury, ale też zatrzymać się na noc. Hotel oferuje sporo miejsc noclegowych, a do wyboru są Komnaty na zamku, które wyróżnia niepowtarzalna atmosfera i oryginalny styl oraz Hotel Zamkowy, zbudowany na fundamentach dawnych pomieszczeń dla służby.
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Sandomierz – miasto położone na siedmiu wzgórzach
Sandomierz to miasto nad Wisłą należące do województwa świętokrzyskiego. Leży ono w Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się na Wyżynę Sandomierską po równinę Tarnobrzeską.
Większość zabudowy miejskiej znajdującej się na lewym brzegu Wisły została uznana za pomnik historii. Przy prawym brzegu znajduje się część przemysłowa, która zwykle pozostaje poza zainteresowaniem turystów.
Obowiązkowym punktem na mapie Sandomierza jest Rynek z pięknymi kamieniczkami i klimatycznymi uliczkami. Spacer wśród takich widoków z pewnością będzie miłym doświadczeniem. W Rynku jest wiele godnych polecenia restauracji i miejsc, gdzie można odpocząć i zjeść regionalne dania. Uwagę turystów przykuwa Ratusz znajdujący się w centralnej części Rynku, jest on utrzymany w renesansowym stylu. Spacerując po mieście, warto przystanąć przy Bramie Opatowskiej, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wejść na taras widokowy. Gdzie jeszcze warto iść, odwiedzając Sandomierz? Polecanymi miejscami są też: Dom Długosza, Zamek Kazimierzowski, Muzeum Świata Ojca Mateusza i Podziemna Trasa Turystyczna. Atrakcję przyrodniczą stanowią Góry Pieprzowe, które leżą częściowo w Sandomierzu, a częściowo w gminie Dwikozy. To niezwykłe miejsce, w którym w okresie letnim można rozłożyć koc, zatopić się w lekturze czy miło spędzić czas z bliskimi, podziwiając przy tym widok na miasto.
Jezioro Tarnobrzeskie – miejsce do letniego wypoczynku
W upalne dni szczególną popularnością cieszy się Jezioro Tarnobrzeskie, nazywane wcześniej Zalewem Machowskim. To idealny zakątek niemal dla wszystkich, zarówno dla osób, którzy lubią aktywnie spędzać czas, jak i tych preferujących odpoczynek i opalanie. Przy Jeziorze Tarnobrzeskim odbywają się pokazy sportowe i imprezy rekreacyjne, w okresie letnim nie brakuje tam atrakcji. Na miejscu wydzielone są różne strefy m.in.: plaża, trawiasty pas zieleni, kąpielisko, boiska do siatkówki i place zabaw dla dzieci.
Arboretum Bolestraszyce – zapierające dech w piersiach ogrody
Szukając inspiracji na wycieczkę w obrębie Kotliny Sandomierskiej, warto zdecydować się na odwiedzenie Arboretum Bolestraszyce, czyli obszaru, na którym uprawiane są różnego rodzaju rośliny (drzewa, krzewy i krzewinki), zarówno do celów naukowych, jak i hodowlanych. Ciekawostką jest to, że nazwa miejsca wywodzi się od łacińskiego słowa arbor, które oznacza drzewo.
Spacerując wydzielonymi alejkami, można podziwiać różnorodne gatunki roślin i spędzić spokojny czas w miłym otoczeniu. Odwiedzający mogą skorzystać z pomocy przewodnika. Na miejscu dostępne są ciekawe ekspozycje przedstawiające np. motyle nocne, owoce i nasiona czy obiekty z wikliny.