close
Czy można myć rower karcherem?

Czy można myć rower karcherem?

Czy faktycznie mycie roweru myjką ciśnieniową jest takim fatalnym pomysłem? To kwestia, która od zawsze dzieli fanów jednośladów. Tworzą oni 2 obozy: według pierwszej grupy to zabójstwo dla roweru i szybki sposób na pogorszenie jego stanu technicznego. Dla drugiej grupy to z kolei najszybsza, najskuteczniejsza i najwygodniejsza metoda pielęgnacji dwóch kółek. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Czy można myć rower karcherem? A jeśli tak, to jak to robić? Tego dowiesz się z poniższego wpisu!

Mycie roweru karcherem – wady i zalety myjki ciśnieniowej

Jeśli zastanawiasz się, czy można być rower karcherem, odpowiadamy: tak, o ile wiesz, jak to robić. Nie możesz tak po prostu chwycić myjki i radośnie pryskać wodą z nadzieją, że Twój rower po kilku minutach będzie lśnił jak nowy. Gdyby tak było, żaden rowerzysta nie miałby wątpliwości, że jest to najlepszy sposób na kompleksowe czyszczenie jednośladu.

Rzeczywistość jednak nie jest tak zero-jedynkowa. Nieumiejętne mycie roweru myjką ciśnieniową może przyczynić się do uszkodzenia dwóch kółek, a w najlepszym wypadku do wypłukania smaru z poszczególnych podzespołów. Co jeszcze może się wydarzyć, gdy nie do końca wiesz, jak korzystać z karchera?

  • możesz przypadkowo uszkodzić elektronikę w swoim rowerze,
  • woda może dostać się we wrażliwe części roweru, np. do wnętrza pancerzy linek, pod uszczelki amortyzatora itp.,
  • możesz niechcący nanieść smar na tarcze hamulcowe i je zatłuścić (woda odbije się od kasety lub łańcucha i przedostanie się na elementy układu hamulcowego wraz z drobinkami smaru),
  • wielokrotne, nieumiejętne mycie roweru karcherem może zauważalnie pogorszyć ogólny stan techniczny jednośladu.

Myjka ciśnieniowa przestanie być jednak wrogiem roweru, gdy nauczysz się jej poprawnie używać. Masz wtedy szansę uzyskać rezultaty, których trudno oczekiwać, myjąc jednoślad klasycznym zestawem gąbka/ścierka + wiadro wody:

  • umyjesz rower szybko, skutecznie i komfortowo,
  • pozbędziesz się brudu, który trudno usunąć innymi metodami,
  • usuniesz warstwę brudu z trudno dostępnych miejsc,
  • pozbędziesz się nie tylko zalegającego błota, kurzu i piasku, ale także starego smaru czy innych chemicznych zanieczyszczeń,
  • kompleksowo umyjesz rower nawet wtedy, gdy jest on całościowo poryty grubą warstwą błota (a czyszczenie mechaniczne zajęłoby mnóstwo czasu),
  • wyczyścisz rower bez ryzyka zarysowania lakieru.

W ten sposób nie myj roweru myjką – dysza jest zbyt blisko!

Mycie roweru myjką ciśnieniową – jak to zrobić?

Skoro wiesz już, czy można myć rower karcherem, warto zastanowić się, jak się za to zabrać. To oczywiste, że zależy Ci na tym, by zrobić to szybko i jednocześnie bezpiecznie. Wystarczy więc, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad, dzięki którym uchronisz swój rower przed uszkodzeniem i zminimalizujesz ryzyko wypłukania smaru z newralgicznych części:

  • Najważniejsza zasada brzmi: nie przykładaj dyszy zbyt blisko roweru. Staraj się ją utrzymywać w pewnej odległości, gdyż woda pod tak mocnym ciśnieniem jest w stanie np. oderwać lakier z zarysowanych części.
  • Nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na wrażliwe/ruchome części roweru, takie jak łożyska, końcówki linek czy uszczelki. Gdy jednak musisz oczyścić te okolice, staraj się polać je strumieniem wody pod odpowiednim kątem.
  • Staraj się unikać sytuacji, gdy woda odbija się od kasety czy łańcucha i dostaje się z drobinkami smaru na części układu hamulcowego (opisaliśmy ten przypadek powyżej) – w ten sposób znacząco spada jego wydajność.
  • Mycie roweru myjką ciśnieniową warto wykonać po wcześniejszym zdjęciu całej elektroniki z roweru. Z kolei po jego umyciu zaleca się zrobić szybki przegląd jednośladu w celu wychwycenia ewentualnych luzów, pęknięć czy innych uszkodzeń.
  • Na koniec dokładnie osusz rower. Nie zapomnij o kompleksowym smarowaniu!

Jeśli chcesz wykonać mycie roweru na myjni bezdotykowej, cały proces będzie wyglądał bardzo podobnie. Pamiętaj jednak o tym, by wybrać program “czysta woda” lub “spłukiwanie czystą wodą” – niech nie kuszą Cię tryby pokroju “piany” czy “woskowania”. Takie chemiczne natryski wyrządzą rowerowi więcej szkód niż pożytku. Dlatego też przed rozpoczęciem mycia skieruj strumień wody w ziemię i odczekaj ok. 20–30 sek. do momentu, gdy myjka oczyści się z resztek ewentualnych detergentów po poprzednim użytkowniku. Dopiero wtedy możesz zacząć myć rower na myjni bezdotykowej.

Czy można myć rower karcherem – tak, ale nie zapomnij o niezbędnych akcesoriach!

Gdy przygotowujesz się do mycia roweru myjką ciśnieniową w warunkach domowych (np. w ogrodzie), warto się do tego odpowiednio przygotować. Co konkretnie mamy na myśli? Rowerowi wyjadacze polecają zaopatrzyć się w profesjonalny stojak rowerowy oraz w matę do zabezpieczenia ogrodzenia w trakcie mycia.

Stojak na rower znacznie ułatwi Ci wszelkie prace serwisowe i konserwacyjne, które wykonujesz przy swoich dwóch kółkach. Świetnie sprawdzi się także w trakcie mycia roweru karcherem – stabilnie przytrzyma jednoślad, nie pozwalając mu się przemieszczać po podłożu w trakcie opłukiwania wodą pod wysokim ciśnieniem. Czyszczenie roweru myjką bez stojaka może być trudne – rower oparty o ogrodzenie, ścianę garażu czy słupek będzie się przewracał pod naporem wody.

Przyda się w tym przypadku także mata do zawieszenia na ogrodzeniu. Podczas mycia roweru skutecznie zatrzyma ona wodę, resztki smaru i chemiczne środki czyszczące (jeśli z nich korzystasz) przed dostaniem się na trawnik sąsiada. Plandeka wykonana jest z odpornej na uszkodzenia tkaniny PVC, której niestraszne są trudne warunki atmosferyczne. Ponadto jest banalna w montażu – wystarczy skorzystać z opasek uciskowych (dołączanych do zestawu), by stabilnie przymocować ją na płocie.

Stojaki dla jednośladów oraz matę przydatną w czasie czyszczenia jednośladu znajdziesz na stronie rtrbikes.com. Dzięki nim nie tylko sprawnie przeprowadzisz mycie roweru myjką ciśnieniową, ale i bezpiecznie przechowasz swoje dwa kółka w domowym zaciszu. Sprawdź ofertę już teraz i przekonaj się, dlaczego warto zaufać specjalistom z Ready To Ride Bikes!

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com

27 lutego 20221887Views2Comments

SurfPeople

Kamper czy przyczepka kempingowa?