close
Rowerem do dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i przez Kampinos

Rowerem do dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i przez Kampinos

Dworek Chopina w Żelazowej Woli

Sochaczew → Żelazowa Wola → Brochów → Tułowice → Śladów → Puszcza Kampinoska → Sochaczew
Długość trasy: 48 km

Sochaczew → Żelazowa Wola → Brochów → Tułowice → Śladów → Puszcza Kampinoska → Sochaczew Długość trasy: 48 km

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Dworek Chopina w Żelazowej WoliDo Sochaczewa dojeżdżamy kolejką WKD albo samochodem szosą numer 2 z Warszawy. Trasę rozpoczynamy na dworcu, skąd do Żelazowej Woli prowadzi żółta ścieżka rowerowa. Po 13 km (uwaga na przejeździe kolejowym!) jesteśmy już w miejscu urodzenia naszego największego kompozytora.

Fryderyk Chopin przyszedł na świat w 1810 r. w dworku hrabiostwa Skarbków, gdzie pracowali rodzice artysty. Białe, klasycystyczne budynki z charakterystycznym dachem i kolumienkami, w których obecnie mieści się muzeum kompozytora, mimo bardzo eleganckiego charakteru były przeznaczone jedynie dla służby. Jest to jedyna rzecz, jaka zachowała się po pożarze, który zniszczył główny pałac rodziny Skarbków. Przed wojną wokół dworku założono park, przez który płynie tak często wspominana przez Chopina rzeka Utrata. W wiosenno-letnim sezonie co niedzielę odbywają się tu słynne koncerty chopinowskie, które przyciągają wielu turystów, także z zagranicy.

Z Żelazowej Woli wyjeżdżamy na zielony szlak rowerowy – są jednak dwa, dlatego bądźmy czujni i wybierzmy ten po lewej, prowadzący do Wólki Smolany, a następnie na Brochów. Wólka Smolana to niezależny obszar, jak gdyby „wyspa”, będąca częścią Kampinoskiego Parku Narodowego. Pedałujemy dalej na Brochów, nie spuszczając z oczu zielonego szlaku. Około 1 km przed Brochowem przejeżdżamy przez tory jednej z nielicznych, będących cały czas na chodzie, kolei wąskotorowych w Polsce. W miasteczku na uwagę zasługuje czerwona, ceglana bazylika z przełomu gotyku i renesansu, gdzie w 1810 r. przyjął chrzest Fryderyk Chopin. Jej obronny charakter potwierdza obecność trzech wysokich baszt i murów z otworami strzelniczymi.

Za Brochowem zaczyna się piękny odcinek trasy wzdłuż meandrującej rzeki Bzury. To tutaj, niedaleko Witkowic, miała miejsce jedna z najbardziej dramatycznych bitew września 1939 r. Aby oddać hołd temu wydarzeniu co roku odbywa się inscenizacja żołnierskiej przeprawy przez Bzurę. W Tułowicach zachęcamy do spaceru po ładnym parku, w którym oko cieszy klasycystyczny dworek, zabytkowa powozownia oraz dwa sielskie stawy. Jadąc dalej na północ zielonym szlakiem rowerowym mijamy Wilcze Tułowskie, czyli końcową stację wyżej wspomnianej Sochaczewskiej Kolejki Wąskotorowej i po około 3 km docieramy do Śladowa, którego nie sposób nie zauważyć, a to z racji wielkiego pomnika ofiar II wojny światowej.

Pedałujemy dalej do wsi Piaski Duchowne, po czym skręcamy w prawo, tak jak prowadzi żółty szlak rowerowy, którym po 8 km docieramy do Famułek Brochowskich. Po drodze przejeżdżamy obok wysokiej na 100 metrów Kapturowej Góry, a potem nad kanałem Łasica. Okolica, jak to w Kampinosie, jest nieco bagnista, dlatego uważajmy po czym jedziemy! Minąwszy Famułki Brochowskie skręcamy w prawo na Konary i po chwili wyjeżdżamy z terytorium Parku Narodowego. Dalej jedziemy wzdłuż jezdni i wkrótce znów jesteśmy w Wólce Smolanie, robiąc tym samym pętlę. Wracamy tak jak jechaliśmy na początku – trzymając się zielonego szlaku do Żelazowej Woli, a następnie żółtego do Sochaczewa.

Logo KPN

Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część południowa

Jazda rowerem po Lesie Kabackim to prawdziwa przyjemność!

Rowerem po Lesie Kabackim