Węgorzewo → Ogonki → Pozezdrze → Harsz → Sztynort Duży → Mamerki → Przystań → Węgorzewo
Długość trasy: 44 km
Węgorzewo → Ogonki → Pozezdrze → Harsz → Sztynort Duży → Mamerki → Przystań → Węgorzewo Długość trasy: 44 km
Węgorzewo to pochodzące jeszcze z czasów Krzyżaków miasto nad Jeziorem Mamry. Zamek obronny zakonu został wzniesiony w XIV w., potem zaś przebudowano go w stylu barokowym. Niestety w czasie II wojny światowej został prawie doszczętnie zniszczony, a obecnie, odbudowany, ma prywatnego właściciela. Jeśli chodzi o samo miasto, to rozwinęło się ono głównie w XIX i XX w., na fali rosnącej popularności mazurskiej żeglugi. Dziś Węgorzewo może poszczycić się wspaniale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, dającą wspaniałą bazę do uprawiania sportów wodnych oraz do stuprocentowego korzystania z uroków Krainy Wielkich Jezior. Jeśli mamy szczęście być tu w pierwszej połowie lipca, czeka nas dodatkowa atrakcja – mocno rockowy Seven Festival (w tym roku od 11.07. do 14.07.).
Z Węgorzewa udajemy się na południowy wschód, jadąc niebieskim szlakiem wzdłuż drogi krajowej 63 w kierunku wsi Ogonki. Jest ona wyjątkowo malowniczo położona pomiędzy Jeziorem Stręgiel a Święcajty – panują tu wręcz idealne warunki do uprawiania wind– i kitesurfingu (liczne szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu), żeglowania i wędkowania. Plaża nad tym drugim jeziorem jest długa, zaś zejście do wody niezbyt głębokie, co czyni to kąpielisko idealnym dla mniejszych dzieci. Poza tym nad Jeziorem Stręgiel można wypożyczyć kajak i przepłynąć nim dobrze oznaczoną trasą przez rzekę Sapinę do Jeziora Pozezdrze. Nad Sapiną znajduje się poza tym wyjątkowo interesująca rzecz z II wojny światowej – ruiny kwatery Himmlera.
W Pozezdrzu mamy kilka ośrodków jazdy konnej oraz początek klasycznej trasy rowerowej. Jedziemy nią na zachód do wsi Harsz nad jeziorem o tej samej nazwie. Mimo iż powierzchniowo o wiele mniejsze od sąsiednich Mamrów czy Dargina, Harsz zaskakuje głębokością – można tu zanurkować na głębokość aż 47 m! Kontynuujemy trasę na zachód, pedałując niebieską ścieżką rowerową do Sztynortu Dużego. Tam czeka na nas wspaniały pałac pruskiej rodziny Lehndorffów, wzniesiony w końcu XVI w. i przebudowany w XIX w. W latach 40-tych ubiegłego wieku był on rezydencją Ribbentropa. Jeśli doskwiera nam głód i pragnienie, sugeruję odwiedzić tawernę Zęzę, której wnętrze stylizowane jest starą, drewnianą łajbę.
Przez krótki odcinek jedziemy naszą niebieską trasą, po czym, po ok. 2 km od Sztynortu, skręcamy w prawo w czerwony szlak spacerowy. Jedziemy na Kietlice, mijamy Pniewo i Mamerki. Te ostatnie pełne są niemieckich bunkrów i schronów z II wojny światowej, mieściła się tu bowiem siedziba Oberkomando des Heeres – Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych.
Dalej przejeżdżamy przez most nad Kanałem Mazurskim, który jeszcze przed I wojną światową miał połączyć mazurskie jeziora i rzeki z Morzem Bałtyckim. Znaczna część 51-kilometrowej wodnej drogi znajduje się dziś po stronie rosyjskiej, w Obwodzie Kaliningradzkim. Kanał nigdy nie został dokończony, ze względu na negatywne opinie ekspertów od gospodarki wodnej – lwia część wody spłynęłaby wówczas do rosyjskiego Bałtyku, a poziom Wielkich Jezior obniżyłby się o 2-3 m!
Ostatnimi punktami na naszej trasie jest osada Przystań oraz Trygort – tam żegnamy czerwony szlak pieszy i skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż lokalnej drogi 650. Po 3 km jesteśmy z powrotem w Węgorzewie.
Więcej: http://www.3.wegorzewo.pl