Kazimierz Dolny → Bochotnica → wzdłuż prawego brzegu Wisły → Puławy → Góra Puławska → Nasiłów → Janowiec → Mięćmierz → Kazimierz Dolny
Długość trasy: 38 km
Kazimierz Dolny → Bochotnica → wzdłuż prawego brzegu Wisły → Puławy → Góra Puławska → Nasiłów → Janowiec → Mięćmierz → Kazimierz Dolny Długość trasy: 38 km
Wyruszamy z głównego rynku Kazimierza Dolnego, jadąc zieloną trasą rowerową na Bochotnicę, miejsce akcji noweli Bolesława Prusa pt. „Antek”. Po około 3 km widzimy już starą wieś, której najcenniejszym zabytkiem jest zbudowany około 1340 roku średniowieczny zamek, czy raczej jego skromne ruiny. Istnieje kilka teorii co do jego powstania – jedni mówią, że był to prezent Kazimierza Wielkiego dla swojej kochanki, pięknej Żydówki Esterki; inni, że zamek wznieśli Firlejowie, którzy potem sprzedali go Zbąskim. Miała go jakoby zamieszkiwać wraz ze swoją bandą legendarna rozbójniczka Anna Zbąska, a potem, po śmierci już jako duch, strzec zrabowanych przez siebie skarbów.
Z Bochotnicy podążamy na północ bardzo malowniczym, zielonym szlakiem wiodącym wzdłuż Wisły ku Puławom. Ścieżka liczy około 12 km, ma około 5 m szerokości i obfituje w liczne punkty widokowe, z których możemy podziwiać rzekę i jej brzeg gdzieniegdzie usiany małymi jeziorkami, niegdyś stanowiącymi wiślane starorzecze. Wjeżdżając do Puław, po lewej stronie, mijamy składający się ze starych wiązów Rezerwat Łęg na Kępie oraz starorzecze o wydłużonym kształcie. Teraz ulicą Kazimierską zmierzamy do centrum miasta. Warto poświęcić nieco więcej czasu na jego zwiedzanie.
Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XVI w., kiedy to osada pełniła funkcję ważnego przystanku na drodze flisaków spławiających Wisłą drewniane bele. Potem Puławy były własnością kolejno Lubomirskich, Sieniawskich i w końcu Czartoryskich. Do ważniejszych zabytków należą początkowo barokowy, lecz potem przebudowany w stylu klasycyzmu Pałac Czartoryskich oraz piękny, sentymentalny park ze Świątynią Sybilli, Domem Gotyckim, Domkiem Greckim, Bramą Rzymską oraz licznymi rzeźbami, grotami i stylizowanymi na antyczne – podług ówczesnej mody – ruinami.
Naszą zieloną ścieżkę rowerową poprowadzono wzdłuż drogi krajowej nr 12. Przejeżdżamy nią przez most na zachodnią stronę Wisły, po czym od razu odbijamy w lewo. Jesteśmy we wsi Góra Puławska z ciekawym kościołem św. Wojciecha, będącym mieszanką klasycyzmu i baroku. Potem pedałujemy tak jak prowadzi ścieżka rowerowa – wzdłuż żółtej drogi 743 do Nasiłowa, gdzie znajduje się kilka atrakcyjnych punktów widokowych. Co prawda zielony szlak dla rowerzystów prowadzi w prawo, lecz my radzimy pojechać w lewo, wzdłuż zachodniego brzegu Wisły.
Po 5,5 km przybywamy do Janowca, w którym, podobnie jak w Bochotnicy, krajobraz zdobi bastejowy zamek rodziny Firlejów – jednakże tutaj o wiele lepiej odrestaurowany. Oprócz niego w Janowcu podziwiać można: barokowy dworek (który oferuje także pokoje gościnne), XIX-wieczny spichlerz, w którego wnętrzach wystawiono ludowe sprzęty i sztukę, a także zabytkową stodołę, również z XIX w. – obecnie mieszczącą kolekcję powozów.
Z Janowca wracamy do naszego punktu startowego, przepływając przez Wisłę na drewnianej tratwie (Spokojna głowa o rowery! Tratwa pomieści wszystko!). Dobijamy do wschodniego brzegu w Mięćmierzu, osadzie flisaków słynnej z drewnianego wiatraka kozłowego, zwanego potocznie koźlakiem (jest to najstarszy i najbardziej prymitywny typ wiatraka na świecie!). Stamtąd od Kazimierza Dolnego dzielą nas już tylko 2 km.
Więcej: http://www.kazimierzdolny.pl/
http://www.um.pulawy.pl