close
Rowerem z Krakowa po Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd (Olkusz, Pustynia Błędowska, Ogrodzieniec i wapienne ostańce)

Rowerem z Krakowa po Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd (Olkusz, Pustynia Błędowska, Ogrodzieniec i wapienne ostańce)

Gotycki zamek w Ogrodzieńcu był siedzibą rycerskiego rodu Włodków Sulimczyków. Źródło: www.zamek-ogrodzieniec.pl

Kraków → Olkusz → Klucze → Pustynia Błędowska → Chechło → Rodaki → Żelazko → Ogrodzieniec → Ogrodzieniec Podzamcze → Ryczów → Bydlin → Jaroszowiec → Olkusz → Kraków
Długość trasy:Kraków → Olkusz → Klucze → Pustynia Błędowska → Chechło → Rodaki → Żelazko → Ogrodzieniec → Ogrodzieniec Podzamcze → Ryczów → Bydlin → Jaroszowiec → Olkusz → Kraków Długość trasy:

Widok z lotu ptaka na zamek w Ogrodzieńcu. Źródło: www.zamek-ogrodzieniec.plDroga samochodowa z Krakowa do Olkusza wynosi 39 km, dlatego najlepiej jest pokonać tę trasę pociągiem. Połączenie jest co prawda fatalne, gdyż pociąg jedzie naokoło – przez Krzeszowice, Trzebinię, Jaworzno i Bukowno, jednak wówczas zostanie nam więcej sił na obejrzenie wszystkich zamków na szlaku Orlich Gniazd, no i czeka nas przyjemniejsza jazda po zielonych ścieżkach rowerowych.

Wysiadamy z naszymi rowerami na dworcu kolejowym w Olkuszu, skąd z rynku prowadzi nas do Kluczy zielona ścieżka rowerowa. Wielu z nas zna zapewne Klucze z chusteczek higienicznych – rzeczywiście, od 1897 r . funkcjonuje tu duża fabryka papieru, która już na początku swej działalności produkowała 6 ton papieru na dobę! Naprawdę ciekawą atrakcją jest jednak jaskinia Mąciwody, do której można wejść przez… studnię obok zabytkowego pałacu rodziny Dietlów!

Pustynia Błędowska nie jest typową pustynią. Sporą część terenu porastają sucholubne drzewa i krzewy. Źródło: www.gmina-klucze.pZ Kluczy jedziemy na północ w kierunku Chechła niebieskim szlakiem rowerowym, który przez pewien odcinek biegnie wzdłuż wojewódzkiej drogi 791. Po ok. 1,5 km trasa odbija w lewo, a my znajdujemy się rzut beretem od Pustyni Błędowskiej. Wystarczy zjechać nieco w lewo ze ścieżki rowerowej i zobaczymy wielkie połacie jasnego piasku, który został tu osadzony w czasie topnienia lodowca. Niegdyś spora część Pustyni Błędowskiej była zalesiona, jednak w wyniku nadmiernej wycinki lasów, wraz z upływem lat, pojawiało się coraz więcej piasku. Teraz pustynne tereny pokrywają ok. 33 km², co przekłada się na 10 km długości i 4 km szerokości. Miejsce to przyciąga także miłośników II wojny światowej, którzy szukają tu śladów Afrika Korps – faszystowskich oddziałów przygotowujących się do walk w Afryce na tej jedynej pustyni w tej części Europy. Przez Pustynię Błędowską przebiega także jeździecki „Transjurajski Szlak Konny” oraz pieszy „Szlak Pustynny”.

Niebieska ścieżka rowerowa, która rozpoczęła się w Kluczach wiedzie nas do Chechła. Warto zatrzymać się tutaj z 2 powodów – pierwszym jest klasycystyczny kościółek z 1 dekady XIX w., drugim zaś Góra Dąbrówka (355 m n.p.m.), z której rozpościera się wspaniały widok na Błędowską Pustynię.

Zmierzamy dalej niebieskim szlakiem rowerowym do wsi Rodaki, gdzie kryje się piękna ciekawostka architektoniczna – stary kościół z drewna modrzewiowego, zbudowany bez użycia gwoździ. Trzymamy się niebieskiego szlaku i jedziemy do wsi Żelazko, mijając po drodze Wzgórza Zary – piękne, wapienne ostańce. Tereny te przyciągają co roku mnóstwo wspinaczy i alpinistów, którzy znudzeni sztucznymi ściankami wspinaczkowymi, chcą popróbować swych sił w terenie. W Żelazku skręcamy ze ścieżki rowerowej w lewo na Lachowiznę, a następnie Ogrodzieniec – cel naszej podróży.

Gotycki zamek w Ogrodzieńcu był siedzibą rycerskiego rodu Włodków Sulimczyków. Źródło: www.zamek-ogrodzieniec.plUlicą Krakowską docieramy wprost na zamek, który według wielu znawców szczyci się opinią najpiękniejszego i najbardziej malowniczego w całej Polsce. Został wzniesiony w XIV w. na Górze Janowskiego (504 m n.p.m.), jednej z najwyższych gór w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Twórcy budowli wykorzystali naturalne wzniesienie terenu, różnice poziomów i wapienne skały, które znajdują się także wewnątrz fortecy – z tego powodu zamek w Ogrodzieńcu sprawia wrażenie nieco chaotycznego, choć właśnie to decyduje o jego uroku i malowniczości. Budowla została odbudowana po tym jak w 1241 r. miasto najechali Tatarzy i spalili drewniany wówczas zamek.

Z ogrodzieńskiego Podzamcza udajemy się w drogę powrotną czerwoną ścieżką rowerową do wsi Ryczów z zabytkowymi ruinami strażnicy granicznej z czasów średniowiecza. W Ryczowie ścieżka rowerowa zmienia kolor na niebieski i jedziemy nią znów pośród wapiennych ostańców do Bydlina. Kiedyś wieś ta miała status miasta; był tu wspaniały zamek, po którym pozostały jedynie ruiny.

Wracamy do Olkusza, trzymając się czerwonego szlaku rowerowego, który prowadzi przez Golczowice i Jaroszowiec. Jeżeli mamy nieco więcej czasu i oczywiście odpowiedni sprzęt, możemy wybrać się do jednej z licznych jaskiń, które mijamy po drodze. Najciekawsza grota w tym rejonie to Januszkowa Szczelina, między Jaroszowcem a Rabsztynem, krótka (180 m), ale o zatrważającej głębokości aż 56 m! W latach 70-tych doszło w niej do śmiertelnego młodego grotołaza z Krakowa, w efekcie czego otwór do jaskini został zakratowany. Potem w międzyczasie bloki skalne zawaliły dostęp do najniższych partii groty.

W Olkuszu wsiadamy w pociąg i jedziemy z powrotem do Krakowa.

Więcej informacji:
– http://www.zamek-ogrodzieniec.pl
– http://www.gmina-klucze.pl

Tutaj znajdziesz listę wszystkich zamków, które znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd!

Przeczytaj o Ojcowskim Parku Narodowym, który znajduje się tylko 18 km od Krakowa!


Booking.com
Split - pałac Dioklecjana

Pałac Dioklecjana (palača Dioklecijanova) – skarb Splitu

Ronda.zajawka

Ronda – miasto na skałach