close
Rowerem z Lęborka nad Jezioro Lubowidzkie i do rezerwatu Paraszyńskie Wąwozy

Rowerem z Lęborka nad Jezioro Lubowidzkie i do rezerwatu Paraszyńskie Wąwozy

Krzyżacki zamek w Lęborku

Będziemy jechać z Lęborka najpierw zielonym szlakiem rowerowym nad Jezioro Lubowidzkie, a potem „Niebieską Okrężną Trasą Rowerową”, która rozpoczyna się tuż przed Dąbrówką Wielką i prowadzi do samego rezerwatu.

Lębork → Lubowidz → Jezioro Lubowidzkie → Dąbrówka Wielka → Paraszyńskie Wąwozy
Długość trasy: ok. 20 km w jedną stronę

Lębork to miasto o kaszubskim rodowodzie leżące nad rzeką Łebą. Najciekawszym jego zabytkiem jest zamek krzyżacki z przełomu XIV i XV w. oraz pochodzące z tego samego okresu mury obronne z dwoma dobrze zachowanymi basztami. Można także dokształcić się nieco w Muzeum Ziemi Lęborskiej albo pojechać do leżącego w północno-wschodniej części miasta Parku im. B. Chrobrego, w którego najwyższym punkcie – na Wzgórzu Czartoryja – znajduje się zabytkowa wieża ciśnień oraz prastary kamienny krąg. Stamtąd jedziemy króciutko czerwoną ścieżką rowerową, przejeżdżając przez most nad rzeka Łebą. Potem kierujemy się na wschód na Lubowidz.

W Lubowidzu rozpoczyna się zielona trasa rowerowa, którą jedziemy w lewo – tak docieramy prosto nad Jezioro Lubowidzkie. Jadąc wzdłuż jego północno-zachodniego brzegu mijamy liczne letniska i domki kempingowe, a także plażę, gdzie można zażyć kąpieli i wypożyczyć sprzęt wodny. Kiedy jezioro się skończy, skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż drogi (cały czas biegnie tamtędy zielona ścieżka rowerowa). Przed Dąbrówką Wielką (którą od Jeziora Lubowidzkiego dzieli ok. 2 km) nasz zielony szlak łączy się z niebieskim, prowadzącym z to Łęczyc. Jest to „Niebieska Okrężna Trasa Rowerowa”, która pięknie meandruje przez kaszubskie lasy (jesienią koniecznie zatrzymajcie się w nich aby pozbierać grzyby; jest ich tu multum!) i wzdłuż Strugi Węgorza. Po 10 km docieramy nareszcie do rezerwatu Paraszyńskie Wąwozy.

Paraszyńskie Wąwozy ukształtowane zostały, podobnie jak rzeźba terenu całego Pojezierza Kaszubskiego, przez lodowiec. Przez liczący 18 jarów rezerwat płynie rzeka Jeżowska Struga, mamy tutaj też liczne wody stojące, źródliska i szuwary. Jeśli chodzi o faunę i florę, to pośród ponad 100-letnich buków, które zdecydowanie dominują w drzewostanie rezerwatu wypatrzeć można borsuki, bobry, norniki oraz kruki.


Booking.com
Stary Rynek

Rodzinny weekend w Płocku

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Źródło: www.cetniewo.cos.pl

Rowerem z Jastrzębiej Góry przez przylądek Rozewie i Nadmorski Park Krajobrazowy do Władysławowa (podróż „Autostradą Słońca”)