Łeba → Żarnowska → Izbica → Kluki → Czołpino → ruchome wydmy Madwiny → Rąbka → Łeba
Długość trasy: 61 km
Łeba → Żarnowska → Izbica → Kluki → Czołpino → ruchome wydmy Madwiny → Rąbka → Łeba Długość trasy: 61 km
Znaczną część naszej wyprawy będziemy jechać Międzynarodowym Szlakiem Morza Bałtyckiego R-10. Trasa ta została ustanowiona przez sień EuroVelo, liczy sobie 7930 km i przebiega przez 9 państw, leżących na Morzem Bałtyckim.
Zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego rozpoczynamy z Łeby, słynnego, nadmorskiego letniska, leżącego między 2 przybrzeżnymi jeziorami: Sarbsko i Łebsko. Ścieżką rowerową R-10 jedziemy do wsi Żarnowska – ulubionego miejsca wind– i kitesurferów, dla których długa i łagodna linia brzegowa Łebska jest idealnym miejscem do uprawiania tych sportów. Po około 5 km jazdy tą samą trasą rowerową docieramy do starej, kaszubskiej wsi zwanej Gać, a po kolejnych 2,5 km do Izbicy.
W Izbicy bałtycki szlak R-10 odbija w lewo, my zaś kontynuujemy trasę czarną ścieżką rowerową w stronę Kluk. W miejscowości warto zatrzymać się na dłużej po to, aby obejrzeć Muzeum Wsi Słowińskiej. W kilku skansenach pokazano jak dawniej żyli, pracowali i świętowali Słowińcy. Nieopodal mieści się też stary cmentarz z XVIII w. Przez Kluki znów przebiega trasa EuroVelo R-10 – jedziemy nią na zachód do Łokciowych, po czym kierujemy się szosą na Smołdziński Las, a potem Czołpino. Miejsce to jest znane z pięknej latarni morskiej, skonstruowanej w latach 1873-75. Wysoka na 25 m budowla góruje ponad ustronnymi, zacisznymi wydmami i jest udostępniona zwiedzającym, podobnie jak XIX-wieczny, pobliski domek latarnika.
Z Czołpina udajemy się na północny wschód czerwonym szlakiem turystycznym. Mijamy Wydmę Czołpińską i dochodzimy do brzegu morza. Tutaj już zależy od nas czy chcemy jechać na rowerze czy też prowadzić go obok – drobny piach naprawdę daje się we znaki i sprawia niemałe trudności przy dalszym pedałowaniu. Kontynuujemy podróż po plaży czerwonym Szlakiem Nadmorskim aż do Madwinów – jednych z największych w Europie ruchomych wydm. Każdego roku przesuwają się one o 3 do 10 m; a w czasie kilkusetletniej historii zasypały sporo położonych na mierzei lasów oraz rybackich wsi, m.in.: Rąbkę, Boleniec, a także część Łeby. Najwyższa wydma to Góra Łącka, która mierzy aż 40 m – jakże wspaniale jest się z niej sturlać na dół 🙂
Po 5 km drogi na wschód, w opuszczonej wsi Rąbka, możecie zobaczyć ciekawostkę z czasów II wojny światowej – poligon, na którym Niemcy przeprowadzali próby rakietowe. W Muzeum Wyrzutni Rakiet zgromadzono kilka interesujących eksponatów: rakietę typu ziemia-ziemia, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni oraz fragmenty hali montażowej i innych militarnych zabudowań z 1940 r. Po około 2 km jesteśmy z powrotem w Łebie, gdzie kończy się nasza wyprawa.
Więcej na oficjalnej stronie Słowińskiego Parku Narodowego: http://slowinskipn.pl/pl/