Międzyzdroje → Zalesie → Wicko → Wapnica → Jezioro Turkusowe → Płocin → Wolin → Jagienki → Zalesie → Międzyzdroje
Długość trasy: 37 km
Międzyzdroje → Zalesie → Wicko → Wapnica → Jezioro Turkusowe → Płocin → Wolin → Jagienki → Zalesie → Międzyzdroje Długość trasy: 37 km
Międzyzdroje położone są na Wolinie – największej polskiej wyspie. Kiedyś rozwinięty port rybacki i ważny punkt na bałtyckim szlaku handlowym, w XIX w. stały się modnym miejscem często odwiedzanym przez bogatych kuracjuszy. Z Placu Neptuna kierujemy się ulicą Niepodległości do ruchliwej trasy E65 (3) do Świnoujścia. Mijamy przejazd kolejowy oraz szosę i już widzimy niebieską ścieżkę rowerową, która zaczyna się w Zalesiu i prowadzi na południe. W czasach II wojny światowej Niemcy przeprowadzali na tych terenach tajne eksperymenty nad wyrzutnią rakiet V-3. Obecnie w Muzeum „Bunkier V3” można obejrzeć ruiny jednego z trzech skonstruowanych tutaj, ponad 130-metrowych dział, które mogły miotać pociskami na odległość nawet do 165 km!
Z Zalesia jedziemy niebieską ścieżką rowerową przez Wicko i Wapnicę nad Jezioro Turkusowe. Niezwykła, intensywnie błękitna barwa tego zbiornika wynika z wysokiego nasycenia wody węglanem wapnia, pozostałego po działającej jeszcze do połowy XX w. odkrywkowej kopalni kredy. Dalej jedziemy przez Woliński Park Narodowy, kierując się niebieskim szlakiem na wschód. Dojechawszy na Zalew Szczeciński we wsi Sułomino możemy zobaczyć ruiny starego kozłowego wiatraka oraz przejechać się quadem po lokalnym torze.
Po 5 km przybywamy do Wolina, słynnego przede wszystkim z fantastycznej imprezy – Festiwalu Słowian i Wikingów. Wydarzenie odbywa się co roku w pierwszy weekend sierpniowy i zawsze przyciąga wielu uczestników z całego świata. Przebrani w starodawne stroje, biorą udział w inscenizacjach bitew i paleniach wiosek, odprawiają typowe, skandynawskie obrzędy, a wieczorem grają starodawną muzykę oraz opowiadają sagi. Jest to niepowtarzalna okazja by zobaczyć repliki łodzi i chat Wikingów, zaś na straganach kupić przedmioty rękodzieła północnych rzemieślników, a także spróbować prastarej, skandynawskiej kuchni.
Z Wolina wracamy wzdłuż torów kolejowych drogą na Jagienki, po czym odbijamy w lewo, zmierzając w kierunku szosy E65 (3). Ta z kolei prowadzi nas znów przez Woliński Park Narodowy i Zalesie. Skręcamy w prawo i pedałujemy ulicą Nowomyśliwską z powrotem do Międzyzdrojów.
Więcej na oficjalnej stronie Wolińskiego Parku Narodowego: http://www.wolinpn.pl/
O wyrzutni V-3: http://www.bunkierv3.pl