close
Trasy rowerowe w okolicach Wrocławia

Trasy rowerowe w okolicach Wrocławia

Miejscami zadzwiająco gęsty Las Rakowiecki. Źródło: www.fotopolska.eu

Jakiś czas temu przygotowaliśmy dla Was – wiecznie zabieganych i zapracowanych mieszczuchów, którzy pomimo to nie stronią od aktywnego wypoczynku na łonie natury – ranking kąpielisk w okolicach kilku metropolii w Polsce.Jakiś czas temu przygotowaliśmy dla Was – wiecznie zabieganych i zapracowanych mieszczuchów, którzy pomimo to nie stronią od aktywnego wypoczynku na łonie natury – ranking kąpielisk w okolicach kilku metropolii w Polsce.

Idąc tym tropem, kontynuujemy propozycje weekendowych wycieczek za miasto, tym razem jednak na dwóch kółkach. Gdzie można fajnie pojeździć na rowerze we Wrocławiu i jego okolicach? Czytajcie, komentujcie i opisujcie Wasze własne wycieczki! Trasy uszeregowaliśmy kierując się ich względnym kilometrażem oraz odległością od stolicy Dolnego Śląska.

Miejscami zadzwiająco gęsty Las Rakowiecki. Źródło: www.fotopolska.eu* Siedlec – sympatyczna, niedługa wyprawa do jednego z wrocławskich osiedli, leżącego w widłach Odry i Oławy. W środku Siedlca rozpościera się Las Rakowiecki (klony, brzozy i topole), w którym po dziś dzień stoją ruiny niemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej.

* Bielany Wrocławskie – wieś na południe od Wrocławia, przy autostradzie A8. Można tutaj dojechać czerwoną ścieżką rowerową (11 km od Starówki wrocławskiej). W Bielanach mieści się szachulcowy dwór z czasów renesansu, spichlerz oraz zabudowania folwarczne. Po drodze warto zatrzymać się we wrocławskiej dzielnicy Partynice. Jest tam tor wyścigów konnych, ośrodek jeździecki, miasteczko westernowe oraz wykopaliska średniowiecznego grodu!

* Długołęka – oddalona o 13 km od Wrocławia, w kierunku północno-wschodnim. Pedałujemy spod Ratusza zielonym szlakiem EuroVelo 9, zaś po dojechaniu do Psiego Pola kierujemy się na południe na Stary Mirków albo na północ – dłuższą, niebieską trasą, która na pewno jest bardziej malownicza, gdyż wiedzie wzdłuż rzeki Dobrej. Najcenniejszym zabytkiem Długołęki jest barokowy kościół pw. Św. Michała Archanioła.

* Samotwór – około 18 km na zachód od Wrocławia (ze Starego Miasta zieloną trasą EuroVelo 9). Wieś położona nad rzeką Bystrzycą słynie z klasycystycznego dworu z końca XVIII w.

* Żórawina – dojazd do tej mieszczącej się na południe od Wrocławia miejscowości jest bardzo łatwy. Wystarczy dostać się do dzielnicy Krzyk i stamtąd trzymać się czerwonego szlaku rowerowego, który prowadzi przez Ślęzę, Karwiany, Komorowice (w każdej z tych wsi mamy dworki i zabytkowe kościółki). Po przejechaniu Szukalic, gdzie można pojeździć na koniach, skręcamy w lewo na Żórawinę. We wsi jest kompleks pałacowo-parkowy, gotycki kościółek i piękna aleja obsadzona starymi dębami, która łączy wieś z pałacem. Wielkim atutem tego miejsca jest jego wspaniałe położenie – w widłach rzeki Żaliny i Żórawki. Trasa liczy ok. 19 km.

* Raków i Borowa – jedzie się tutaj tak jak na Oleśnicę – najpierw EuroVelo 9, a potem zieloną ścieżką rowerową. W okolicy mamy 3 fajne ośrodki gdzie można pojeździć konno: w Borowej, Piszkowej i Kątnej. Gwoździem programu są jednak Stawy Bielawskie przyciągające tak miłośników wędkarstwa jak i kajaków (25 km od Wrocławia).

* Jelcz Laskowice – urzekająca trasa wzdłuż prawego brzegu Odry. Wpierw jedziecie niebieską ścieżką rowerową, a potem wzdłuż wojewódzkiej drogi 455 (26 km na południowy wschód od Wrocławia). Miasto słynne jest przede wszystkim z produkcji samochodów ciężarowych i autobusów (kierownica widnieje nawet w herbie Jelcza Laskowic), jednak miłośników historii z pewnością przyciągną ruiny średniowiecznego zamku, odbudowany po pożarze neorenesansowy kompleks pałacowo-parkowy z XVI w. oraz eklektyczny pałac z 1830 r.

* Trzebnica i Wzgórza Trzebnickie – oddalona 26 km na północ od Wrocławia. Można się tu dostać zieloną ścieżką rowerową (z dzielnicy Karłowice, przez Polanowice, Psary, przyjemny Las Malin i Taczów) albo trasą EuroVelo 9 (ze Starego Miasta, przez Zacisze, Kowale, jakiś równolegle do autostrady A8, a potem przez Ramiszów, Tokary i Głuchów Górny). Na niezbyt wysokich pagórkach można sobie doskonale poćwiczyć kolarstwo górskie.

* Oława – znajduje się w widłach rzeki Oławy oraz Odry (26 km od Wrocławia drogą krajową 94). Miasto słynie z kilku zabytkowych kościołów, cmentarza żydowskiego oraz z Zamku Sobieskich z 2 poł. XVII w. – obecnie siedziby władz miasta. Z Oławy najlepiej jest wrócić kajakiem, spływając wartkim nurtem Odry – pytanie tylko co zrobić z naszymi rowerami?

* Oleśnica – znany ośrodek wojskowy o ponad 100-letniej tradycji z zabytkowymi koszarami kawalerzystów z XIX w. Obecnie także stacjonuje tu wiele garnizonów. Ponadto warto zobaczyć XIII-wieczny zamek i średniowieczne mury obronne. Z Wrocławia do Oleśnicy najlepiej się dostać najpierw międzynarodowym szlakiem EuroVelo 9 przez dzielnice Zacisze i Kowale, potem jadąc ok. 3 km równolegle do autostrady A8 i potem od Mirkowa prosto do samego końca zieloną ścieżką rowerową (30 km na wschód i lekko na północ od Wrocławia).

Mapa Wrocławia i okolic z naniesionym jasno-zielonym szlakiem EuroVelo 9 oraz zaznaczonym na żółto Szlakiem Odry. Źródło: www.ro* Brzeg Dolny – trasa licząca ok. 38 km malowniczym błękitnym Szlakiem Odry przez Kozanów, Leśnicę (fajny pałac i podworski park), Las Mokrzański, Brzezinkę i Księginice. W Brzegu Dolnym na uwagę zasługuje zespół pałacowy z XVII w. oraz XVIII-wieczne zabudowania folwarczne (willa, stajnie, powozownia, park i in.).

* Muchobór Wielki – około 40-kilometrowa trasa do Krzeptowa, następnie szlakiem wzdłuż Bystrzycy, z powrotem przez Las Ratyński.

* Mietków i Zbiornik Mietkowski – wspaniała trasa, cały czas międzynarodowym szlakiem EuroVelo 9, wiodącym ze Starówki na zachód obok lotniska Mikołaja Kopernika we Wrocławiu-Strachowicach, przez Małkowice, Sadowice, Kąty Wrocławskie aż do Mietkowa. Nad Zbiornikiem Mietkowskim można wypożyczyć łódki i kajaki, a w Kątach Wrocławskich pojeździć konno (ok. 43 km od Starówki, kierunek: zachód i lekko na południe).

* Wzgórze Joanny – trasa o długości ok. 50 km poprowadzona przez Park Krajobrazowy Dolina Baryczy (na południe od Milicza). Na mierzącej 230 m n.p.m. górze wznosi się wybudowany w 1850 r. zameczek myśliwski, będący zarazem wieżą widokową. Trasa taka sama jak na Milicz – przez bukowe lasy zielonym szlakiem EuroVelo 9.

* Wołów – znajduje się około 9 km na północny zachód od Brzegu Dolnego, a 53 km od Wrocławia. Jedziemy tak jak na Brzeg Dolny – niebieskim Szlakiem Odry. W Wołowie mieli swoją siedzibę karmelici – dziś można zwiedzić cały zespół klasztorny z XVIII w, kościół św. Wawrzyńca oraz średniowieczny zamek, niestety przebudowany w późniejszych wiekach.

Widok na Stawy Milickie z lotu ptaka. Źródło: http://www.stawymilickie.pl* Stawy Milickie – znajdujące się na wschód od Milicza zbiorniki wodne to w sumie 285 stawów założonych jeszcze przez Cystersów w XIII w. Jest to bodajże największa w całej Europie hodowla karpi. Kilkadziesiąt lat temu ustanowiono w tym miejscu rezerwat ornitologiczny, a żyjące w nim bieliki, orliki, kanie, czarne bociany, żurawie, czaple, kormorany i płaskonosy przyciągają sporo birdwatchersów. Milickie stawy zostały nawet wpisane na listę konwencji ramsarskiej (Ramsar Convention on Wetlands), mającej na celu ochronę mokradeł i obszarów wodno-błotnych. Wycieczka dla zaprawionych rowerzystów – aż 70 km pedałowania najpierw szlakiem EuroVelo 9 do Trzebnicy, a potem przez leśne obszary wokół Sułowa prosto do Milicza.

* Stawy Krośnickie – często zaliczane do Milickich, gdyż oddalone są od nich tylko o ok. 9 km na południe. Jedziemy dokładnie tak jak do Milicza, skręcając na Krośnice. Na północy wsi znajduje się pałac, który obecnie stanowi siedzibę władz gminnych. Od połowy XIX w. do czasów II wojny światowej działał tu słynny w całych Niemczech szpital psychiatryczny dla dzieci, a także zakład dla niewidomych.


Booking.com
1 września 2013
56182Views
Jezioro Studzieniczne

Gdzie na ryby: jeziora Pojezierza Augustowskiego

Las Strachociński. Źródło: www.dolny-slask.org.pl

Na grzyby: lasy we Wrocławiu