Wyjazdy integracyjne często bywają mylnie postrzegane jako alkoholowe libacje, które przynoszą firmie więcej strat niż pożytku. W praktyce wspólny wyjazd może przynieść wiele korzyści. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednia organizacja.
Moda na organizowanie wyjazdów integracyjnych nie wzięła się znikąd. Wspólne pracownicze wyjazdy faktycznie sprzyjają integracji zespołu, budują poczucie przynależności do firmy i zwiększają produktywność pracowników. Dotyczy to jednak wyłącznie tych starannie zaplanowanych wyjazdów integracyjnych, które oprócz wieczornej imprezy mają w programie także aktywności angażujące pracowników. Jeśli planu animacji zabraknie, integracja zwykle ogranicza się do suto zakrapianej alkoholem imprezy. Jak zorganizować zatem udany wyjazd integracyjny i maksymalnie wykorzystać płynące z niego korzyści? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.
Wybieramy odpowiednie miejsce
Organizacje wyjazdu zaczynamy od wyboru miejsca integracji. Wyjazdy integracyjne odbywają się zwykle weekend. Cel nie powinien być zatem zbyt oddalony od siedziby firmy. Czasu i tak jest mało, więc nie ma sensu marnować go na dojazdy. Lokalizacja to jednak nie wszystko. Idealny ośrodek na wyjazd integracyjny powinien mieć także bogatą infrastrukturę, która pozwoli odpowiednio zorganizować czas wszystkim jego uczestnikom. W Ranchu Pod Bocianem, gdzie wyjazdy integracyjne organizuje wiele firm w Warszawy (Radio Zet, PKP Cargo), znajdziemy np. ściankę wspinaczkową, boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę, park linowy, strzelnicę oraz łowisko. Ponadto teren jest zalesiony, więc może z powodzeniem służyć za pole gier terenowych lub gry w paintball. Właśnie za takim niezbyt oddalonym od miasta i bogatym w atrakcje miejscem powinieneś się rozglądać.
Dopinamy program wyjazdu
Gdy mamy już wybrany hotel, pora na opracowanie programu, w którym będą uwzględnione wszystkie planowane aktywności. To zdecydowanie najtrudniejszy etap, przed którym stoi organizator wyjazdu integracyjnego. Trzeba znaleźć równowagę pomiędzy kompletnym rozluźnieniem a nadmiernym kontrolowaniem dorosłych ludzi. Ponadto wszystkie atrakcje powinny być dostosowane do wieku i zainteresowań uczestników. Pamiętaj, że twoi pracownicy poświęcają na wyjazd swój wolny czas – mogliby go spędzić z rodziną lub znajomymi. Jeśli będą czuć się skrępowani zadaniami, jakie dla nich przygotowałeś, wyjazd z pewnością nie zostawi po sobie dobrych wspomnień.
Jak sprawdzić, co spodoba się zespołowi? Możesz wcześniej przeprowadzić ankietę, w której zawrzesz różne propozycje sposób spędzania czasu na wyjeździe integracyjnym. Jeśli wśród pracowników nie będzie zgody co do tego, jak chcą się ingerować, możesz zaplanować też kilka różnych aktywności, które będą odbywać się równolegle np. warsztaty kulinarne dla fanów gotowania i mecz siatkówki dla sportowców.