close
Jak zorganizować ciekawą wycieczkę szkolną?

Jak zorganizować ciekawą wycieczkę szkolną?

Od kilku lat coraz więcej uczniów (i rodziców) skarży się na jakość wycieczek szkolnych. Za ich piętę Achillesową uznawana jest przede wszystkim organizacja. Dzieci narzekają na wizyty w tych samych miejscach, zbyt obszerny program oraz mało interesujące rozrywki. I choć przygotowanie takiego wyjazdu do najłatwiejszych nie należy, to istnieje kilka sposobów, które mogą odczarować szkolne wycieczki.

Weź pod uwagę obowiązujące przepisy

Przed rozpoczęciem planowania koniecznie trzeba zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Polskie prawo jest bardzo restrykcyjne w tej kwestii. Wypady, nawet te jednodniowe, muszą być planowane zawsze w ciągu roku szkolnego, a nauczyciel musi mieć świadomość, że to on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie swoich podopiecznych. Już na samym początku warto też zastanowić się, czy będzie sposobność do samodzielnego zorganizowania wyjazd od A do Z. Nauczyciele na co dzień mają wiele obowiązków. Oprócz przygotowania się do zajęć oraz uczestnictwa w obowiązkowych radach szkolnych większość z nich musi prowadzić również dokumentację. Do tego wszystkiego dochodzą zobowiązania rodzinne. Rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie biura podróży lub innego prywatnego organizatora prawnego. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy firma ta spełnia wymogi i posiada wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych oraz, czy może pochwalić się wykupionym ubezpieczeniem turystycznym.

Zaplanuj ciekawy harmonogram

Nawet, gdy w porozumieniu z rodzicami zostanie ustalony dodatkowy organizator wycieczki, to nauczyciel, który zajął się tą inicjatywą, jest w pełni odpowiedzialny za program wyjazdu. Jak sprawić, by zadowolił on nie tylko historyków, biologów i fizyków, ale także uczniów? Konieczne jest odpowiednie wyważenie. Przykładowo, wybierając Kraków, nie ma się co oszukiwać – w ciągu jednego czy dwóch dni nie można zobaczyć wszystkich zabytków i atrakcji tego miasta. Zbyt przeładowany plan nie sprawi uczniom frajdy, a osiągnie odmienny rezultat – zniechęci ich do szkolnych wycieczek i dalszych wyjazdów. Oczywiście, miejsc takich jak Wawel czy Kościół Mariacki nie można pominąć, ale warto też zwrócić uwagę na inne atrakcje dla szkół, np. interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków HistoryLand, gdzie uczniowie mogą podziwiać makiety prezentujące ważne wydarzenia z dziejów kraju, wykonane z ponad miliona klocków LEGO® i wzbogacone o audiowizualne dodatki oraz inne tego typu centra, w których uczniowie za pomocą wszystkich zmysłów mogą zdobywać wiedzę.

Dbaj o potrzeby uczniów

Wielu nauczycieli popełnia podstawowy błąd i bierze pod uwagę tylko walory edukacyjne wycieczek. I choć bez wątpienia to jest ich głównych cel, to nie można zapominać, że mają też sprawić, że uczniowie miło spędzą wolny od zajęć czas. Klasie wyjątkowo zależy na zobaczeniu jednego miejsca, np. związanego z ich ulubioną książką czy serialem? Na pewno warto uwzględnić je w planie. Podobnie jak w liceum profile klas. Np. ci z tej sportowej na pewno docenią popołudnie w aqua parku lub na korcie tenisowym.

16 listopada 20173395Views

Wakacje w Grecji – za co kochamy ten kraj?

Jakie chromowane akcesoria motocyklowe przydadzą się podczas dłuższej podróży?