close
Pocztówki z wakacji, czyli jak fotografować smartfonem podczas urlopu?

Pocztówki z wakacji, czyli jak fotografować smartfonem podczas urlopu?

Kompozycja, właściwe kadrowanie oraz oświetlenie – to najważniejsze zasady, dzięki którym wykonasz dobre zdjęcie za pomocą smartfona. Aparaty fotograficzne w nowoczesnych telefonach dają duże możliwości, dlatego jeśli chcesz utrwalić wspomnienia z wymarzonej podróży za każdym razem, gdy sięgniesz po swój smartfon, sprawdź na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę.

Wakacje coraz bliżej. Jeśli zaplanowałeś już swój letni wyjazd, czas zastanowić się nad sprzętem fotograficznym, którym uwiecznisz swój urlop. Tradycyjne aparaty bywają kłopotliwe – są dość duże i oznaczają dodatkowy bagaż, na który trzeba stale uważać. Dlatego jeśli nie chcesz obarczać się dodatkowym ciężarem, w te wakacje, fotografuj za pomocą smartfona. Nowoczesne urządzenia mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne aparaty i są przy tym znacznie poręczniejsze i lżejsze. A jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki teflon wybrać, ranking smartfonów euro z pewnością ci pomoże.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Po pierwsze: kompozycja

Fotografia opiera się na pewnych zasadach – niezależnie od tego, czy korzystasz z profesjonalnej lustrzanki czy ze smartfona właśnie. Jedną z tych zasad jest kompozycja i możesz ją wypracować dzięki zasadzie trójpodziału. Na czym to polega? W smartfonie wystarczy włączyć opcję linii pomocniczych – są to dwie pionowe i dwie poziome linie, które dzielą ekran na 9 równych części. Miejsca przecięcia tych linii to tzw. mocne punkty. Jeśli najważniejsze elementy zdjęcia umieścisz właśnie w tych miejscach, zdjęcie będzie dobrze zbalansowane.

Po drugie: kadrowanie

Podczas urlopu najczęściej fotografuje się swoich bliskich na tle zabytków czy pięknych widoków. Niestety, chęć uwiecznienia wszystkiego na zdjęciu zazwyczaj kończy się tak, że pozujący model jest za mały, a w jego tle znajduje się zbyt wiele elementów. Aby uniknąć takiego błędu należy przede wszystkim podjąć decyzję, czy kadr ma się skupiać na modelu czy na jego otoczeniu. Jeśli chcesz uwiecznić towarzysza podróży, podejdź bliżej, aby był on dobrze widoczny. Kadr jednak nie powinien być zbyt ciasny.

Po trzecie: światło

Dobre oświetlenie fotografowanego obiektu to połowa sukcesu, dlatego zanim naciśniesz spust migawki zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Najlepszą porą do robienia zdjęć przy tzw. świetle zastanym, czyli innymi słowy naturalnym, są godziny poranne do południa lub popołudniowe, mniej więcej po godzinie 16. Wtedy to światło jest mniej kontrastowe i nie powoduje powstawania nieestetycznych cieni na twarzach modeli.

Natomiast jeśli chcesz wykonać zdjęcie w godzinach wieczornych, zdecydowanie zrezygnuj z lampy błyskowej. O ile podzespoły w aparatach smartfonów coraz bardziej dorównują tym w lustrzankach np. pod względem megapikseli, niestety w przypadku wielu innych parametrów wciąż pozostają w tyle. Zdjęcie wykonane z lampą błyskową będzie przepalone, czyli najjaśniejsze punkty np. twarze fotografowanych osób, będą zbyt wyeksponowane. Znacznie lepiej jest skorzystać z automatycznego trybu nocnego.

Po czwarte: obróbka

Nie łudźmy się – wszystkie zdjęcia, które widzimy w reklamach, magazynach czy portalach internetowych – zostały poddane obróbce. Wprawdzie profesjonalni fotografowie i graficy spędzają długie godziny nad doprowadzaniem zdjęć do perfekcji, jednak nasze wakacyjne fotografie również można trochę „podciągnąć” w aplikacji do edycji. Możesz w tym celu stosować automatyczne filtry lub pokusić się o samodzielne sterowanie kontrastami, nasyceniem czy temperaturą barw. Obróbka zdjęć na ekranie smartfona może znacznie poprawić uzyskany efekt.

31 maja 20173211Views

Gdzie zjeść najlepsze lody w Zakopanem?

Jaki wpływ na organizm ma zielona herbata?