Wszystkim wakacje kojarzą się z wyjazdem. Pytanie czy trzeba wyjechać do Hiszpani, czy Tajlandii aby wypocząć i coś zobaczyć? Nie, Polska jest pięknym krajem, który warto eksplorować. Miejsca do wypoczynku również u nas nie brakuje. Poza tym… wszędzie w dobrze, ale w domu najlepiej..
No właśnie, skoro w domu najlepiej to może warto pomyśleć o miejscu, które będzie nasze, a do którego trzeba dojechać, odciąć się od codziennej rutyny i po prostu wypoczywać? Chyba nie ma nic lepszego, niż komfort odpoczynku w miejscu, które doskonale znamy. Wiemy, że nic nas nie zaskoczy, potrafimy w pełni się odprężyć. Taką możliwość daje nam własny domek letniskowy na działce.
Aby zminimalizować wszelkie formalności i niedogodności związane z budową (opóźnienia, duże koszty, formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę) warto rozpatrzeć ofertę gotowych domów letniskowych. Nie ma chyba większego luksusu od tego, że na wskazany adres działki przyjedzie domek w formie gotowej do samodzielnego złożenia z instrukcją. Oczywiście w razie potrzeby lub braku czasu można zamówić taki domek wraz z fachowym montażem.
Oprócz wyżej wymienionych zalet, nie sposób również nie wspomnieć o oszczędnościach płynących z posiadania takiego domku. Tak naprawdę, zakup domku letniskowego w rozłożeniu kosztów na ilość osób, które będą go odwiedzać jest o wiele niższy niż wykupienie noclegów dla tej samej ilości osób przez kilka sezonów wakacyjnych. Dodatkowo warto przecież pamiętać o tym, że do własnego domku możemy się wybrać zawsze wtedy kiedy nas tylko najdzie na to ochota. Nie ma żadnych przeszkód, aby spędzić zimowe ferie w takim domku, bowiem domek można odpowiednio ocieplić. Posiadanie własnego domku kończy erę wakacji planowanych wraz z harmonogramem rezerwacji pensjonatu, do którego chciałeś pojechać. Przeciwnicy oczywiście zawsze powiedzą: „ile razy można jeździć w to samo miejsce?!”. W odpowiedzi warto po pierwsze zapytać: ile razy wracałeś w to samo miejsce?! Wystarczy zatem znaleźć działkę, w której się zakochasz i do której będziesz chciał wracać. Po drugie, nikt nie mówi, że trzeba ograniczać miejsce swojego wypoczynku do np. kilku arów działki. Posiadanie działki z domkiem letniskowym można traktować jako świetną bazę wypadową np. na wycieczki rowerowe, czy piesze wędrówki. Zaletą odpoczynku w domku letniskowym jest również brak ograniczenia co do godzin wydawania posiłków. Odpowiednio zagospodarowany domek, wyposażony w kuchnie pozwoli na ugotowanie ulubionych dań i cieszenie się posiłkiem na świeżym powietrzu, czy to na werandzie, czy w ogrodzie.
Dla osób, które nie mają wygórowanych wymagań co do powierzchni, jak również co do ilości pomieszczeń warte do rozważenia są domki w których znajduje się jedno pomieszczenie. Przykładowym takim domkiem jest „Mały domek letniskowy na zgłoszenie Litwa”. Jest to domek bardzo ustawny, bowiem jest zaprojektowany na planie prostokąta. Jego dwuspadowy, mocno wysunięty nad wejście dach pełni 2 funkcje: praktyczną, ponieważ chroni przed opadami i zanieczyszczeniami oraz dekoracyjną z uwagi na ozdobną frontową listwę. Wejście do domku stanowią jednoskrzydłowe drzwi z przeszkleniem. Obok nich ulokowano prostokątne okno. Obie szyby wyposażono w szprosy. Projektanci zadbali również o podstawę domku – zestaw obejmuje bowiem nie tylko podłogę drewnianą o grubości 18mm, ale i impregnowane podwaliny pod konstrukcję.
„Zdj. domek drewniany letniskowy”
Źródło: Zdj. Ogrodosfera.pl
Z kolei dla osób, które cenią sobie intymność, lubią dużą przestrzeń polecamy „Drewniany domek letniskowy Grecja”, w którym znajduje się aż 10 pomieszczeń, balkon i weranda. Jest to kompletne rozwiązanie na działkę, które pozwoli Wam poczuć się, jak w kurorcie letniskowym. Konstrukcja domku jest piętrowa i wyposażona w poddasze użytkowe. Obszerny balkon znajdujący się we frontowej części budynku zakończony został dekoracyjną balustradą – taką samą jak część znajdującego się piętro niżej tarasu. Dzięki temu użytkowanie domku jest bezpieczne, a walory estetyczne – znacznie wyższe. Drzwi wejściowe posiadają szyby. W sumie dom wyposażono w 8 drzwi (w tym wewnętrznych) i 7 okien. Do budowy domku letniskowego Grecja wybrano świerk skandynawski. Nie musisz się martwić o jego konstrukcję, ponieważ bale, które posłużyły do wykonania ścian, są grube (mają 60 mm), co gwarantuje stabilną i świetnie izolującą ciepło konstrukcję.
„Zdj. domek drewniany letniskowy”
Źródło: Zdj. Ogrodosfera.pl
Nie potrzebujesz dziesięciu pomieszczeń, a jedno to zdecydowanie za mało dla Ciebie i Twojej rodziny? Opcją pośrednią, jest przykładowo „Czteropokojowy domek letniskowy z tarasem Norwegia”. Domek letniskowy Norwegia to wyjątkowo przestrzenny budynek, cechujący się praktycznym układem i nienaganną stylistyką. Aranżacja domku łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesną technologią. Składa się on z trzech pomieszczeń oraz zadaszonego tarasu. Pomieszczenia można wykorzystać np. na duży salon z aneksem kuchennym, sypialnię oraz łazienkę. Taras otaczają dekoracyjne płotki. Na jego powierzchni można z powodzeniem ulokować meble ogrodowe. Domek posiada także funkcjonalne dwuspadowe zadaszenie.
„Zdj. domek drewniany letniskowy”
Źródło: Zdj. Ogrodosfera.pl
Sprawdź jak wyglądają przykładowe realizacje i już teraz pomyśl o swoich wakacjach – bez pośpiechu, bez nerwów i zbędnych formalności…