Komfortowe buty górskie to z pewnością jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy element wyposażenia, każdego, kto decyduje się na piesze wędrówki po górach. Nieodpowiednio dobrane buty mogą popsuć nam nasz plan wycieczki i nawet najpiękniejszy szlak może stać się nieprzyjemnym doświadczeniem, pozostawiając odciski na naszych stopach. Na jakie, więc buty się zdecydować, aby uniknąć bolących stóp i kontuzji?
Jakie buty wybrać na wyprawę górską?
Jeżeli planujesz długą wędrówkę po górach, nie eksperymentuj postaw na buty, które już znasz i wiesz, że czujesz się w nich komfortowo. Buty, które są już rozchodzone, często mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem m.in. dlatego, że nie obcierają. Jeżeli potrzebujesz nowych butów, poświęć trochę czasu na znalezienie tych właściwych. Przy wyborze rozmiaru weź pod uwagę fakt, że w przyszłości być może do butów dokupisz wkładki ortopedyczne. Dlatego zdecyduj się na buty nieco szersze i większe, niż z reguły kupujesz. Bez względu na to, po jakim terenie zamierzasz chodzić, pamiętaj, że dobry but ma zapewnić Ci przede wszystkim stabilność oraz zamortyzować kroki.
Kilka wskazówek, jak dobrze wybrać swoje pierwsze buty górskie:
- Podeszwa średniej twardości,
- wybierz odpowiedni rozmiar (obuwie górskie mierz w skarpetach),
- na wiosnę i jesień wybierz buty z membraną, natomiast na zimę bez,
- do maszerowania po równinach zdecyduj się na buty niższe, jeśli zamierzasz chodzić po wyższych partiach gór, wybierz wysokie.
Poza tym, aby buty mogły zapewniać Twoim stopom komfort przez cały czas, w przypadku przemoczenia musisz je dokładnie wysuszyć przed kolejnym założeniem. Warto również zastanowić się nad specjalnym sprayem do butów, który skutecznie wyeliminuje drobnoustroje z wnętrza obuwia.
Poprawnie zasznurowane obuwie górskie to połowa sukcesu
Odpowiednie sznurowanie buta górskiego ma realny wpływ na Twoje poczucie komfortu podczas długich wędrówek i na to, aby już na starcie nie pojawiły się pęcherze i otarcia. Poprawne wiązania są szczególnie ważne w przypadku wyższych butów, te najwygodniejsze często posiadają haczyki na wysokości kostek. Możemy osobno naprężyć sznurowadła na śródstopiu oraz łydce. Niektóre modele posiadają również specjalną blokadę, dzięki której możesz regulować siły sznurowania w dolnej części buta. Warto pamiętać, że bez względu na to, w jaki sposób zawiążemy buty, pięta powinna być unieruchomiona, a stopa nie może przemieszczać się w bucie. Ta kwestia bezpośrednio wpływa na kondycję naszych stóp i chroni przed ewentualnymi pęcherzami.
Zadbaj o swoje stopy i wybierz odpowiednie obuwie w góry
Pamiętaj, że główną przyczyną Twoich problemów nie są długie wędrówki i pokonywanie kolejnych kilometrów tylko to, w jakim górskim obuwiu męskim je pokonujesz i, jak dbasz o swoje stopy. Pamiętaj więc o kompleksowej pielęgnacji i o odpowiednio dobranych butach górskich, dzięki którym każdy szlak pokonasz z uśmiechem na twarzy.