close
W polskie góry jesienią: jak przygotować się do wyjazdu?

W polskie góry jesienią: jak przygotować się do wyjazdu?

Sezon turystyczny w górach trwa cały czas, a amatorów pięknych widoków, którzy chcą odetchnąć świeżym powietrzem, nie brakuje także jesienią. Bez względu na to, czy wybierasz się w Bieszczady, Sudety czy Tatry, warto przed wyjazdem odpowiednio się przygotować – sprawdzając długoterminową prognozę pogody, rezerwując nocleg i zabierając odpowiednie rzeczy.

Nocleg i wyżywienie – hotel czy dom wakacyjny?

Jadąc w góry, dobrze zarezerwować nocleg i zadbać o wyżywienie z wyprzedzeniem. Bardzo wygodną opcją może być rezerwacja online: w górach nie brakuje hoteli, ale można również skorzystać z kwater prywatnych, apartamentów i domów wakacyjnych na wynajem.

Decydując się na hotel, zapłacisz prawdopodobnie więcej niż w pozostałych opcjach, a ponadto – w opcji noclegu z wyżywieniem – może okazać się, że będziesz uzależniony od pór wydawania posiłków. Jeżeli zamierzasz wyjść na szlak bladym świtem, a śniadanie wydawane jest w godz. np. 8-10, warto poszukać lepszej alternatywy. Jeżeli wynajmujesz dom wakacyjny w Tatrach czy innych polskich górach, z pewnością możesz liczyć na większą swobodę i znacznie mniej ograniczeń. W tej opcji jednak posiłki musisz przygotowywać sobie samodzielnie lub korzystać z okolicznej oferty gastronomicznej. I to także ma swoje plusy, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu z pewnością nie ominą Cię wszelkie lokalne specjały, których nie brak w polskich górach – zwłaszcza na Podhalu.

Atrakcje: co poza spacerami po górskich szlakach?

Wyjazd w góry nie musi ograniczać się jedynie do pieszych wycieczek, choć pewnie one stanowią główną atrakcję, która jesienią – jeszcze przed sezonem narciarskim – zachęca nas do odwiedzania polskich gór.

Jeżeli nie jesteś fanem długich, wielogodzinnych marszów, wybierz krótsze szlaki albo inną formę wypoczynku. W Tatrach miło można spędzić czas także w źródłach termalnych, których atrakcje (baseny, sauny, zjeżdżalnie, groty solankowe itp.) dostosowane są do potrzeb osób w różnym wieku.

Dzienny koszt pobytu na termach w okresie jesiennym bez limitu dla osoby dorosłej w Dolinie Chochołowskiej to 79 złotych, za bilet dla dziecka trzeba zapłacić 49 złotych. Na basenach można skorzystać z pomocy instruktora. Gdy nie dopisuje pogoda, by wyjść w góry, można także spróbować lokalnych, regionalnych wyrobów np. kwaśnicy, bryndzy czy czosnianki. W wielu klimatycznych knajpach zorganizowane są kąciki zabaw dla dzieci z animatorami. Wśród atrakcji pozostają także liczne muzea regionalne i sezonowe imprezy folklorystyczne.

Pakowanie w góry: co zabrać na wyjazd?

Wybierasz się w góry i nie wiesz, jak się przygotować? Zabierz plecak, do którego spakujesz najpotrzebniejsze rzeczy – to dużo wygodniejsze niż noszenie torby przez ramię lub poruszanie się z walizką. Drugą niemniej ważną sprawą, o której powinieneś pamiętać, jest odpowiednia garderoba – zarówno wierzchnia, jak i ta, którą nosisz pod spodem. Z jednej strony powinna zapewnić ciepło, z drugiej ważne, żeby pozwalała skórze oddychać i była wodoodporna. W górach sprawdza się bielizna termoaktywna i odzież sportowa – np. bluza polarowa czy spodnie z odpinanymi nogawkami. Jeżeli masz, zabierz wodoodporny softshell, który dodatkowo chroni przed wiatrem.

Co założyć na nogi? Bez względu na to, jak duże zamierzasz pokonać dystanse, włóż wygodne obuwie. Sprawdzą się buty turystyczne za kostkę i ciepłe skarpety, które zabezpieczą przed ewentualnymi otarciami lub skręceniem. Możesz wziąć także stuptuty, czyli wodoodporne ochraniacze na buty. Jesienią rękawiczki nie są jeszcze konieczne, ale czapka w górach przyda się o każdej porze roku, dlatego warto ją mieć w plecaku. Pogoda w górach zmienia się stale, bez względu na porę roku – bądź na to przygotowany!


Booking.com

Ślady Joannitów w Polsce

Kraków. Czy królewskie miasto na sylwestrową noc, to dobry wybór? Podpowiadamy.