Kojarzona przede wszystkim z ryżem i daniami przyrządzanymi na woku, ma wielu zwolenników. Byłoby ich znacznie więcej, gdyby nie stereotypy. Kuchnia chińska wcale nie jest nudna i jednorodna. Poznaj jej geograficzne odmiany i przekonaj się, jak bardzo zróżnicowane smaki skrywa w sobie sztuka kulinarna tego kraju.
Każdy, kto uważa, że kuchnia chińska jest monotonna, powinien koniecznie wybrać się w kulinarną podróż do tego kraju. Tańszym kosztem można także odwiedzić lokal typu chińczyk w Lublinie, Warszawie lub innym mieście. Wystarczy zamówić kilka kultowych dań, aby przekonać się o złożoności smaków i aromatów. To zasługa zróżnicowania terytorialnego Chin – kraju o powierzchni ponad 9,5 mln km2, który łączy w sobie wiele tradycji.
Kuchnia chińska w wielu odsłonach
Chociaż w sztuce kulinarnej Chin można wskazać wiele cech wspólnych, między poszczególnymi regionami tego kraju występują ogromne różnice. Dotyczą one zarówno wykorzystywanych składników oraz przypraw, jak też sposobu przyrządzania dań. Dlatego lokale typu chińczyk w Lublinie i innych polskich miastach zaskakują swoją bogatym menu.
- Kuchnia pekińska
Sztuka kulinarna Pekinu nawiązuje do tradycji związanych z prowincjami Szantung i Hebel. Dania z ryżu należą tutaj do rzadkości. Typowe dla tego regionu są natomiast dania z makaronu oraz pszenne bułki gotowane na parze.
- Kuchnia szanghajska
Kuchnia szanghajska to przede wszystkim dania z ryb oraz owoców morza. Wyróżnia się delikatnym słodkim posmakiem – za sprawą brązowego cukru dodawanego do wielu dań mięsnych.
- Kuchnia fukieńska
Sztuka kulinarna tego regionu słynie głównie z najlepszego sosu sojowego. Często serwuje się w tym regionie tradycyjne chińskie pierożki. Kuchnia fukieńska zaskakuje również ogromną różnorodnością zup.
- Kuchnia kantońska
W przeciwieństwie do kuchni pekińskiej, sztuka kulinarna Kantonu koncentruje się przede wszystkim na daniach z ryżu. Do przyrządzania posiłków wykorzystuje się również wiele innych składników drobno posiekanych i przysmażanych na woku. Nie brakuje także dań, których bazą są ryby i owoce morza.
- Kuchnia hunańska
Z uwagi na swoje położenie (wzdłuż rzeki Jangcy), kuchnia hunańska opiera się przede wszystkim na daniach z ryżu. Serwowane jedzenie jest jednocześnie bardzo pikantne – idealne dla miłośników wyrazistych i ostrych smaków.
- Kuchnia syczuańska
Podstawą kuchni syczuańskiej są dania wędzone. Sztuka kulinarna tego regionu słynie także z potraw opartych na wołowinie. Z uwagi na ilość wykorzystywanych ostrych przypraw, zaspokoi oczekiwania smakowe osób ceniących pikantne dania.
- Kuchnia chaozhou
Kuchnia regionu Chaoshan bazuje przede wszystkim na daniach z owoców morza. Jeśli cenisz delikatny smak, tradycyjne potrawy przypadną Ci do gustu.
- Kuchnia sinciang
Sztuka kulinarna tego regionu charakteryzuje się dość silnymi wpływami Azji Środkowej. Dlatego na próżno tam szukać dań na bazie ryżu. Do przyrządzania posiłków wykorzystywane są przede wszystkim zboża.
Jeżeli masz ochotę odbyć kulinarną podróż po smakach Chin, wcale nie musisz daleko szukać. Odwiedź najbliższy bar typu chińczyk w Lublinie lub innym mieście lub złóż zamówienie online – bez wychodzenia z domu.