Charakterystycznym punktem Świąt Bożego Narodzenia oprócz choinki, kolęd i prezentów są wyjątkowe smaki i aromaty przygotowanych na tę okazję potraw. O ile menu wigilijne we wszystkich polskich domach wygląda podobnie, o tyle w kolejne dni Świąt można się otworzyć na nowe smaki i aromaty. Oto kilka przepisów na zdrowe i smaczne potrawy, które umilą magiczną atmosferę rodzinnych spotkań.
Polacy słyną z przywiązania do tradycyjnego, postnego menu podczas Wigilii, ale już podczas bożonarodzeniowego obiadu i kolacji są otwarci na nowe smaki. By spędzić ten czas na prawdę wyjątkowo podpowiadamy jakie dania i desery warto przygotować, by było jednocześnie smacznie, ale i zdrowo.
Bożonarodzeniowy obiad po francusku: pieczony indyk z jadalnymi kasztanami.
Spośród przeróżnych świątecznych zwyczajów kuchni francuskiej, jednym z najbardziej rozpowszechnionych tradycji jest pieczony indyk z kasztanami. To typowy świąteczne danie, które przyjęło się nie tylko we Francji, ale także w francuskojęzycznej części Szwajcarii. Indyka przed pieczeniem marynujemy kilka godzin w ziołach, pieprzu i soli. Jeśli nie uda nam się kupić jadalnych kasztanów, możemy je zastąpić podprażonymi na patelni orzechami nerkowca, którymi posypujemy upieczonego indyka tuż przed podaniem.
Świąteczne danie rodem z Austrii: kaczka w pomarańczach podawana z kiszoną kapustą
Na południu Austrii – w Karyntii dużą popularnością w tym okresie cieszy się pieczona kaczka z aromatycznym sosem pomarańczowym. Danie to serwowane jest z souerkraut – czyli kiszoną kapustą.
Feijoada completa, czyli gulasz z wołowiną z batatem po brazylijsku
W Brazylii Boże Narodzenie przypada w okresie letnim więc składniki wykorzystywane
w świątecznej kuchni znacznie różnią się od polskich tradycji. Jednak typowe danie bożonarodzeniowe ma swoje korzenie w Europie, a dokładnie w Portugalii. Jest to gulasz na bazie czarnej fasoli wzbogacony o różne gatunki mięs i warzywa. Narodowe danie Brazylii w wersji oryginalnej jest dość tłuste, a zatem również ciężkostrawne, dlatego warto przygotować jego mniej kaloryczną wersję – tylko z dodatkiem udźca wołowego i sporej ilości ziół, które ułatwią trawienie.
– Wszystkie ciepłe dania rybne i mięsne, które będą królowały na świątecznych stołach, polecam podawać w towarzystwie gruboziarnistych kasz oraz sałat z świeżych lub kiszonych warzyw. By nie wstawać od stołu ociężałym, unikajmy tłustych sosów i sałatek ze śmietaną, czy majonezem. – podpowiada Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.
Zelten – świąteczne ciasto rodem z Tyrolu
Dla wielbicieli słodkości polecamy bakaliowe ciasto z regionu północnych Włoch i południowej Austrii. Jest nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe.W jego skład wchodzą głównie jabłka, grubo pokrojone orzechy i suszone owoce. Jest w nim również niewielki dodatek mąki pszennej, którą z powodzeniem możemy zastąpić ulubioną mąką pełnoziarnistą, czy bezglutenową.
Deser skandynawski – Riskrem
– Norwegowie nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez waniliowego puddingu ryżowego. Ja polecam jego lekką wersję – ryż gotujemy na chudym mleku z dodatkiem ksylitolu oraz cynamonu i podajemy go z sosem z ugotowanych malin lub pieczonym jabłkiem – polecaPaulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.
Źródło: www.newsrm.tv