Z Warszawy do Trójmiasta można jechać na kilka sposobów. Ostatnio – po tym jak oddano do użytku odcinek autostrady A2, o którym pisaliśmy w naszym poprzednim artykule i który łączy Warszawę z Łodzią – najszybciej jest jednak jechać na Łódź i potem w Strykowie zjechać na Gdańsk. Następnie jedziemy ekspresówką E75 (Autostrada Bursztynowa A1) obok Kutna, Włocławka, Ciechocinka, Torunia, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Starogardu Gdańskiego i Tczewa i w ten sposób docieramy do Trójmiasta. Trasa ta (do centrum Gdańska) liczy 416 km i zajmuje ok. 3,5 godziny drogi. Po drodze mijamy ciekawe turystycznie obiekty: oprócz wszystkich, które opisaliśmy w naszym poprzednim artykule „Co zwiedzić po drodze z Warszawy do Łodzi?”, jest tu: zamek Kazimierza Wielkiego z XIV w. w Łęczycy, skansen w Kłóbce, zabytkowe tężnie w Ciechocinku, starówka w Toruniu, zamek krzyżacki w Golubiu-Dobrzyniu, stare miasto i kościoły w Chełmnie, zamek krzyżacki w Gniewie, Biblia Gutenberga w Pelplinie, zamek krzyżacki w Malborku, słynna z bursztynów nadmorska miejscowość Jantar oraz Kartuzy – miasto z gotyckim klasztorem Cystersów.
Warszawa <-> Trójmiasto
Co zwiedzić w okolicach Warszawy:
1. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie (adres: plac Jana Pawła II 2)
→ po lewej stronie A2. Na węźle Pruszków zjazd na DW718 na Pruszków, po czym skręcamy w lewo w 3 Maja/DW718. W Pruszkowie skręcamy w prawo w B.Prusa/Bohaterów Warszawy, w lewo w Kościelną, w lewo w Hubala i znów w lewo w Kopernika.
2. Neorenesansowy dwór w Gołaszewie (adres: ul. Rzeźbiarska 4) – posłużył jako plener serialu „Blondynka”.
→ po prawej stronie A2. Na węźle Pruszków zjazd na DW718, a następnie w prawo w 3 Maja/DW718. Potem skręcamy w lewo w ul. Południową, w lewo w Gołaszewską i w prawo w Rzeźbiarską.
3. Klasycystyczny pałac w Pilaszkowie – mieści się tu Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie oraz Muzeum Pojazdów Konnych (adres: ul. Nowowiejska 137)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Pruszków zjazd na DW718 w kierunku Borzęcina i w prawo w 3 Maja/DW718. Dojechawszy do DK92 skręcamy w nią w lewo i potem w prawo w Zaborowską DW888
4. Drewniany kościół z XVII w. w Żukowie (adres: Żuków 39)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w prawo na DW579 na Błonie, a potem w prawo na Żuków.
5. Klasycystyczny pałac w miejscowości Pass (adres: ul. Pass 1)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w prawo na DW579 na Błonie. Przejechawszy DK92 skręcamy w lewo w ul. Passowską.
6. Barokowy pałac w Lesznie (adres: ul. Fabryczna 1, Leszno)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w prawo na DW579 na Błonie, która prowadzi nas prosto do Leszna. Przed Lesznem skręcamy w lewo w Fabryczną.
7. Piękne wille w Milanówku – wybierz się z nami na wycieczkę rowerową do Milanówka!
→po lewej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w lewo na DW579 na Grodzisk Mazowiecki. W Grodzisku Mazowieckim skręcamy w lewo w 3 Maja, która prowadzi prawie do centrum Milanówka.
8. Dwór Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Zarzecznej (adres: ul. Chełmońskiego 36) – dowiedz się więcej z naszego artykułu!
→po lewej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w lewo na DW579 na Grodzisk Mazowiecki. Przejeżdżamy przez Grodzisk Mazowiecki i dojechawszy do Kuklówki Zarzecznej skręcamy w lewo w Chełmońskiego.
9. Pałac z XVII-XIX w. w Radziejowicach (adres: ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice) – przeczytaj nasz artykuł i zobacz zdjęcia pałacu!
→po lewej stronie A2. Na węźle Grodzisk Mazowiecki zjazd w lewo na DW579 na Grodzisk Mazowiecki. Przejeżdżamy przez Grodzisk Mazowiecki i ok. 5km za Kuklówką Zarzeczną skręcamy na rondzie w prawo w ul. Główną (kierunek na Tartak Brzózki) i od razu w lewo w Sienkiewicza.
10. Przędzalnia z XIX w. w Żyrardowie (adres: ul. 1 Maja 41D, Żyrardów)
→ po lewej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Żyrardowa, potem na rondzie drugi zjazd i kontynuujemy Guzowską, Żyrardowską, Zagródź i 1 Maja, która prowadzi nas prosto do Żyrardowa. Przędzalnia będzie po prawej.
11. Pałac w Guzowie
→ po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Po ok. 2,5-3 km od autostrady, w Guzowie skręcamy w lewo i znów w lewo.
12. Neobarokowy pałac w Teresinie (adres: al. Druckiego Lubeckiego 1, Teresin)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Za wsią Aleksandrów skręcamy w prawo. Mijamy Szymanów i Elżbietów i potem skręcamy w prawo w Świętokrzyską (pałac – obecnie ośrodek szkoleniowo-rehabilitacyjny KRUS – będzie po prawej stronie).
13. Zespół klasztorny i sanktuarium franciszkanów w Niepokalanowie, w Paprotni w gminie Teresin (adres: Muzeum Św. Maksymiliana Kolbego, Paprotnia)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Za wsią Aleksandrów skręcamy w prawo. Mijamy Szymanów i Elżbietów i kontynuujemy ul. Szymanowską, a następnie ul. Św. Maksymiliana Kolbego.
14. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (adres: ul. Towarowa 7, Sochaczew) oraz Muzeum Bitwy nad Bzurą (adres: Plac Tadeusza Kościuszki 12, Sochaczew)
→po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50). Na Rondzie Bohaterów Walk nad Bzurą 1939r. czwarty zjazd w Towarową (Muzeum Kolei Wąskotorowej będzie po prawej). Do Muzeum Bitwy nad Bzurą na Rondzie Bohaterów Walk nad Bzurą 1939r. wybieramy 3.zjazd w Licealną, potem w prawo w Traugutta, w lewo w Warszawską i w prawo na Plac Tadeusza Kościuszki.
15. Dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (adres: Żelazowa Wola 15, Sochaczew) – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia!
→ po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50), a przed Sochaczewem w prawo w DK92 na Żelazową Wolę. We wsi Kożuszki-Parcel skręcamy w lewo i po ok. 3km jesteśmy przy dworku w Żelazowej Woli.
16. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach (adres: Miedniewice 90, Żyrardów)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Sochaczewa (DK50) i zaraz potem skręcamy w lewo na Miedniewice. Po ok. 4km docieramy na miejsce.
Co zwiedzić w okolicach Łowicza:
17. Bolimowski Park Krajobrazowy – pozostałość ogromnej Puszczy Mazowieckiej (adres siedziby oddziału terenowego Parku: Nowobielańska 61, Skierniewice)
→ Bolimowski Park Krajobrazowy ciągnie się na południe, wzdłuż autostrady A2 (po lewej stronie A2). Na węźle Wiskitki zjeżdżamy w kierunku Grójca. Z DK50 zjeżdżamy w prawo w DW719 na Skierniewice. W Puszczy Mariańskiej skręcamy w prawo i znów w prawo w Miodową, a na końcu w lewo w Kościelną.
18. Pałac w Nieborowie – przeczytaj nasz artykuł o pałacu, a także wybierz się na wycieczkę rowerową z Warszawy (trasa ze Skierniewic: 45 km)
→ po prawej stronie A2. Na węźle Skierniewice zjeżdżamy w prawo na DK70 w kierunku Łowicza. Po ok. 2km skręcamy w prawo w ul. Nieborów (pałac w Nieborowie będzie po prawej).
19. Park sentymentalny Arkadia z XVIII w. – zobacz naszą galerię zdjęć!
→ po prawej stronie A2. Na węźle Skierniewice zjeżdżamy w prawo na DK70 w kierunku Łowicza. Po prawej jest skręt do pałacu w Nieborowie, zaś my jedziemy dalej prosto i po jakichś 3,5km docieramy do celu (park Arkadia będzie po lewej stronie).
20. Łowicz: zabytkowy rynek, Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach oraz najstarszy most stalowy (pierwszy most spawany, z 1929r.) w Polsce, na rzece Słudwi, również w Maurzycach. Najlepiej odwiedzić to miasto w święto Bożego Ciała w czerwcu – kolorową procesję opisywał już na początku XX w. National Geographic!
→ po prawej stronie A2. Na węźle Skierniewice zjeżdżamy w prawo na DK70 w kierunku Łowicza. Aby dojechać do Skansenu Wsi Łowickiej, za Łowiczem zjeżdżamy z DK70 w lewo na DK92, a następnie w lewo na Maurzyce.
Co zwiedzić w okolicach Łodzi:
21. Muzeum Władysława S. Reymonta w Lipcach Reymontowskich – dworek, w którym mieszkał i tworzył nasz słynny noblista. Okoliczna wieś, Lipce Reymontowskie, a także jej mieszkańcy zainspirowali pisarza do stworzenia „Chłopów” – przeczytaj nasz artykuł! (adres: ul. Wiatraczna, Lipce Reymontowskie)
→ po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin. Zaraz potem skręcamy z DW704 w lewo w ul. Księstwa Łowickiego, która przez Pszczonów i Chlebów prowadzi nas prosto do Lipiec Reymontowskich.
22. Arboretum w Rogowie oraz Muzeum Lasów i Drewna – zobacz nasz artykuł oraz zdjęcia! (adres: ul. Leśna, Rogów)
→ po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin. W miejscowości Kołacinek ostro w lewo, a następnie w prawo do Rogowa. Aby dostać się do ul. Leśnej, skręcamy w lewo.
23. Brzeziny: kościół gotycki, kościół drewniany z 1719 r., cmentarz żydowski i inne zabytki
→ po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin.
24. Pałac w Lisowicach – obecnie mieści się tu Dom Opieki Społecznej, a zwiedzanie można uzgodnić z dyrekcją.
→ po lewej stronie A2. Na węźle Łowicz zjeżdżamy w prawo na DW704 w kierunku Brzezin. W Brzezinach na przecznicy z DK72 skręcamy w prawo i zaraz potem w lewo w Okrzei / DW715. Za Zalesiem w lewo i znów lewo.
25. Pałac Rzewuskich i park krajobrazowy w Bratoszewicach
→ po prawej stronie A2. Na węźle Strykowo zjeżdżamy na DK14 w kierunku Strykowa i Łowicza. Jedziemy prosto DK14 i na końcu skręcamy w prawo w ul. Szkolną, przejeżdżamy przez Plan Staszica i jesteśmy pod pałacem w Bratoszewicach.
26. Drewniany kościół św. Wojciecha z 1521 r. w Mąkolicach Pierwszych
→ po prawej stronie A1. Na węźle Piątek zjeżdżamy w DW703 na Łęczycę. Po ok. 3km, w Malinie, skręcamy w lewo w Sułkowską. Przejeżdżamy nad autostradą i skręcamy w prawo, a po 2km jesteśmy w Mąkolicach Pierwszych.
27. Piątek – geometryczny środek Polski (adres: Rynek, Piątek)
→ po lewej stronie A1. Na węźle Piątek zjeżdżamy w DW703 na Łęczycę. Po ok. 3 km jesteśmy w Piątku. Na końcu skręcamy w prawo w Senatorską / DW702.
28. Romańska kolegiata w Tumie z 1141 r. (Archikolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego)
→ po lewej stronie A1. Na węźle Piątek zjeżdżamy w DW703 na Łęczycę. Mijamy Piątek i przed Łęczycą, w Kwiatkówku skręcamy w lewo.
29. Zamek Kazimierza Wielkiego z XIV w. w Łęczycy i miejsce, gdzie straszył legendarny diabeł Boruta (Muzeum Diabła Boruty) – adres: ul. Zamkowa 1, Łęczyca
→ po lewej stronie A1. Na węźle Piątek zjeżdżamy w DW703 na Łęczycę. Mijamy Piątek i docieramy prosto do Łęczycy. Zamek znajduje się tuż przy DW703, po lewej stronie.
Co zwiedzić w okolicach Kutna:
30. Pałac z XVIII w. pani Walewskiej, słynnej kochanki Napoleona w Walewicach. Obecnie jest tu hotel oraz słynna Stadnina Koni Walewice (adres: 99-423 Bielawy)
→ po prawej stronie A1. Na węźle Piątek zjeżdżamy w DW703 na Łowicz i potem za miejscowością Bielawy w lewo.
31. Kutno: barokowy pałac (adres: Gabriela Narutowicza, Kutno) oraz Muzeum Bitwy nad Bzurą (adres: Aleja Walentyny i Feliksa Mniewskich, Kutno)
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 / E30 na Kutno. Przed Kutnem skręcamy w prawo w Józefów, potem kontynuujemy Warszawskim Przedmieściem i Podrzeczną.
32. Zamek arcybiskupi Oporowskich w Oporowie (adres: Oporów 34) oraz klasztor Paulinów – Parafia p.w. Św. Marcina i Klasztor Zakonu Paulinów
→ po prawej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 / E30 na Łowicz, a potem w lewo na Groszki i Ruszki i na końcu, w miejscowości Mnich-Ośrodek w prawo do Oporowa. Zamek-muzeum będzie w parku po prawej. Klasztor znajduje się po drodze do zamku.
33. Neorenesansowy pałac w Skrzeszewach i park – obecnie mieści się tu Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Pałacu niestety zwiedzać nie można.
→ po prawej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 na Łowicz, a potem w Bedlnie w lewo w DW583 na Żychlin i potem Skrzeszewy. Pałac w Skrzeszewach będzie po lewej stronie.
34. Neorenesansowy pałac w Malinie pod Kutnem
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 / E30 na Kutno i tam w prawo w DK60. Potem na rondzie Dmowskiego obieramy 1. zjazd w Grunwaldzką, a na końcu w lewo w Zieloną. Pałac w Malinie będzie po prawej stronie.
35. Neorenesansowy pałac w Krośniewicach – zespół pałacowo-parkowy Rembielińskich (adres: ul. Toruńska 11, Krośniewice)
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 / E30 na Kutno i potem prosto DK92 do Krośniewic. Na rondzie obieramy trzeci zjazd w DW581. Jedziemy Płocką, w prawo Kutnowską i w prawo w Toruńską.
36. Drewniany kościół z XVII w. w Grochowie – Kościół p.w. św. Tomasza Apostoła
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 / E30 na Kutno i w prawo na Józefów. Przejeżdżamy przez Kutno ul. Warszawskie Przedmieście, Podrzeczną, Toruńską i Jesienną. Mijamy Gołębiewek i po chwili jesteśmy w Grochowie.
37. Drewniany kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XVII w. w Imielnie
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 / E30 na Kutno i w prawo na Józefów. Przejeżdżamy przez Kutno ul. Warszawskie Przedmieście, Podrzeczną, Toruńską i Jesienną. Mijamy Gołębiewek, Grochów, Miksztal i po chwili jesteśmy w Imielnie.
38. Dwór klasycystyczny z 1. poł. XIX w. i piękny park w Kamiennej (adres: Kamienna 9). Obecnie przejęty przez Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych w Chodeczku.
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK92 / E30 na Kutno i potem prosto DK92 do Krośniewic. Potem zjazd na Gdańsk w DK91 i potem prosto do Kamiennej (miejsce będzie po lewej stronie).
39. Mury zamku w Gostyninie (adres: ul. Zamkowa 31, Gostynin)
→ po prawej stronie A1. Zjazd z A1 na DK60 na Gostynin. W Gostyninie skręcamy w lewo w DW265 i kontynuujemy Zamkową.
Co zwiedzić w okolicach Włocławka:
40. Skansen w Kłóbce (Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny) – zgromadzono w nim sprzęty ludowe i elementy folkloru Kujaw oraz Ziemi Dobrzyńskiej
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK91 na Lubień Kujawski. Potem w prawo do skansenu w Kłóbce.
41. Włocławek: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (adres: Słowackiego 1A, Włocławek), gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIV w. (adres: Plac Mikołaja Kopernika 7, Włocławek) oraz wielka zapora, z której ponoć najładniej w całej Polsce widać Wisłę. Warto zatrzymać się nad Jeziorem Włocławskim, nad którym można łowić ryby, pływać kajakiem, żeglować oraz aktywnie spędzać czas.
→ po prawej stronie A1. Zjazd z A1 na DK62 na Włocławek. Aby dotrzeć do muzeum skręcamy w lewo w Wiejską, w lewo w Słoneczną i w prawo w Kapitulną, potem na rondzie 1.zjazd w Kilińskiego. I w lewo w Mickiewicza. Aby dotrzeć do katedry skręcamy w lewo w Wiejską, w lewo w Słoneczną i w prawo w Kapitulną, następnie w lewo w DK91 i w prawo w Wyszyńskiego. Aby dotrzeć do zapory jedziemy DK62 i potem na rondzie 2.zjazd w DK67/ul. Popiełuszki.
42. Pałac w Brzeziu z 1873 r. wybudowany dla Leopolda Kronenberga w stylu tzw. „kostiumu francuskiego” (renesans francuski + manieryzm). Obecnie mieści się tu Wojewódzkie Pogotowie Opiekuńcze – adres: Brzezie 27
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DW252 na Brzezie. Pałac w Brzeziu będzie po lewej stronie.
Co zwiedzić w okolicach Torunia:
43. Kościół franciszkanów pw. św. Jadwigi w Nieszawie (adres: Noakowskiego 10, Nieszawa)
→ po prawej stronie A1. Zjazd z A1 na DW266 w kierunku Ciechocinka, na rondzie 1. zjazd i potem w prawo w DK91 i po ok.3 km w lewo w ul. Spokojną, która przechodzi w Toruńską. W Nieszawie łagodnie w lewo w Mickiewicza, w lewo w Ciechocińską, w prawo w Krzywdów i Bieńków i w lewo w Noakowskiego.
44. Ciechocinek: Zabytkowe tężnie w Ciechocinku z 1827-1828 r. oraz uzdrowisko. Odbywa się tu też Festiwal Piosenki i Kultury Romów (lipiec). Adres: zabytkowe tężnie znajdują się w Parku Tężniowym przy Alei Pojednania.
→ po prawej stronie A1. Zjazd z A1 na DW266, na rondzie 1. zjazd w DW266 i prosto do Ciechocinka. Za salonem meblowym York skręcamy w lewo i potem znów w lewo w Kolejową. Na końcu w prawo w Tężniową i park będzie po lewej stronie.
45. Toruń: zabytkowa starówka, gotycki ratusz (adres: Rynek Staromiejski 1, Toruń), kościół z XIII w., Centrum Kultury Dwór Artusa (adres: rynek Staromiejski 6, Toruń), Dom Kopernika (adres: Mikołaja Kopernika 15/17, Toruń), Planetarium im. W. Dziewulskiego (adres: Franciszkańska 15-21, Toruń), no i oczywiście słynne toruńskie pierniki. Odbywa się tu Festiwal teatralny (maj).
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK91 (A1 prowadzi na prawo, a my odbijamy w lewo) i na rondzie przed Toruniem drugi zjazd w ul. Łódzką i w prawo w DK15. Aby dotrzeć na Stare Miasto, skręcamy w prawo w Plac Artylerii Polskiej i w prawo w Fosę Staromiejską. Jedziemy prosto Franciszkańską i w prawo w Chełmińską.
46. Zamek krzyżacki w Bierzgłowie z 1270 r. (adres: Zamek Bierzgłowski)
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK91 (A1 prowadzi na prawo, a my odbijamy w lewo) na Toruń. Przejeżdżamy przez Toruń i na rondzie drugi zjazd w Trasę Średnicową Północną, a na następnym rondzie pierwszy zjazd w DW553. Za miejscowością Leszcz skręcamy w lewo w Zamkową, w prawo w Jagiellońską i w lewo (zamek będzie po lewej).
47. Zamek krzyżacki z XIV w. w Golubiu-Dobrzyniu. Co roku w lipcu odbywa się tu także turniej rycerski.
→ po prawej stronie A1. Zjazd na węźle Turzno w DK15 w kierunku Olsztyna, potem DK96 i w lewo DK15. Z DK15 skręcamy w prawo w DW554 i jeszcze raz w prawo w DW534.
48. Neomanierystyczny pałac w Turznie
→ po lewej stronie A1. Na węźle Turzno zjazd z A1 na DK15 na Olsztyn → DK96 → w prawo w DK15 → w prawo w DW646 do Turzna.
49. Katedra gotycka z 1251 r. w Chełmży
→ po lewej stronie A1. Na węźle Turzno zjazd z A1 na DK15 na Olsztyn → DK96 → w lewo (3. zjazd na rondzie) w DK15 → w lewo w DW499 i w miejscowości Grzywna w prawo w DW589 do Chełmży.
50. Pałac klasycystyczny Kruszyńskich z 1804 r. w Nawrze
→ po lewej stronie A1. Zjazd z A1 na DK15 na Olsztyn → DK96 → w lewo (3. zjazd na rondzie) w DK15 → w lewo w DW499 do DK91 → w prawo w DK91 → w lewo w DW551.
Co zwiedzić w okolicach Grudziądza:
51. Zamek krzyżacki z XIII / XIV w. w Radzyniu Chełmińskim
→ po prawej stronie A1. Zjazd na węźle Lisewo z A1 na DW548 na Stolno / Wąbrzeźno, potem w prawo w DW548 na Wąbrzeźno, a w Wąbrzeźnie trzeci zjazd na rondzie w DW534 do Radzynia Chełmińskiego.
52. Klasycystyczny pałac w Dębieńcu
53. Chełmno: kościoły gotyckie, ratusz renesansowy z 1567 r., mury miejskie wraz z basztami z XIV i XV w. Co roku w czerwcu odbywa się tu także Festiwal Orkiestr Dętych.
→ po lewej stronie A1. Zjazd na węźle Lisewo z A1 na DW548 na Stolno / Wąbrzeźno, potem w lewo w DW548 na Lisewo i Chełmno. Następnie w lewo w DK91 / E75 i w lewo w DW550 do Chełmna.
54. Ruiny zamku krzyżackiego w Świeciu
→ po lewej stronie A1. Zjazd na węźle Lisewo z A1 na DW548 na Stolno / Wąbrzeźno, potem w lewo w DW548 na Lisewo i Chełmno. Następnie w lewo w DK91 / E75 przez Chełmno, rzekę Wisłę i z DK91 skręcamy w prawo w DW245 prosto do Świecia.
55. Grudziądz: twierdza z XVIII w., spichrze z XVII i XVIII w. Każdego roku w kwietniu mają tu miejsce Grudziądzkie Spotkania Operowe.
→ po prawej stronie A1. Zjazd na węźle Grudziądz z A1 na DK95 w kierunku Grudziądza. Potem droga zmienia się na DK55 i na rondzie przed Grudziądzem drugi zjazd w ul. Konarskiego.
56. Pałac w stylu gotyku angielskiego w Mełnie
→ po prawej stronie A1. Na węźle Grudziądz zjazd z A1 na DK95 w kierunku Grudziądza. Potem droga zmienia się na DK55 i przed Grudziądzem zjeżdżamy w ul. Gen. Hallera / DW534. Trzymamy się cały czas DW534 i potem skręcamy w lewo w DW533, która prowadzi nas prosto do Mełna.
57. Ruiny zamku krzyżackiego w Rogóźnie
→ po prawej stronie A1. Na węźle Grudziądz zjazd z A1 na DK95 w kierunku Grudziądza. Potem droga zmienia się na DK55 i prowadzi obwodnicą obok Grudziądza. Następnie zjeżdżamy w prawo w DK16 i na końcu w lewo do Rogóźna.
58. Kościół franciszkanów z XIV w. oraz gotyckie mury miejskie w Nowym.
→ po prawej stronie A1. Na węźle Warlubie zjazd z A1 na DW214 na Warlubie / Kościerzynę. Potem w Lewo w DK91 prosto do Nowego.
59. Katedra Pomezanii w Kwidzynie oraz zamek kapituły pomezańskiej z 1343 r. i gotycka katedra
→ po prawej stronie A1. Na węźle Kopytkowo zjeżdżamy z A1 na DW231 na Skórcz i po 5 km w lewo w DK91, a następnie w prawo w DK90. Za wsią Mareza skręcamy w prawo w ul. Malborską / DK55, cały czas trzymając się ulicy Malborskiej, która przechodzi w Sztumską i w prawo w Braterstwa Narodów.
60. Kościół barokowy w Piasecznie
→ po prawej stronie A1. Na węźle Kopytkowo zjeżdżamy z A1 na DW231 na Skórcz i po 5 km w lewo w DK91, która prowadzi nas prosto do Piaseczna (na samym końcu skręcamy tylko w lewo).
Co zwiedzić w okolicach Starogardu Gdańskiego:
61. Zamek krzyżacki z XIII w. w Gniewie. Gniew warto odwiedzić w lipcu – wtedy ma tu miejsce Turniej Rycerski oraz Pokaz Kucia Artystycznego.
→ po prawej stronie A1. Na węźle Kopytkowo zjeżdżamy z A1 na DW231 na Kolonię Ostrowicką i po 5 km w lewo w DK91. DK91 prowadzi nas prosto do Gniewu (zjeżdżamy w prawo w Kościuszki i jeszcze raz w prawo w Wiślaną, a potem w lewo w Rycerską).
62. Zamek krzyżacki w Sztumie z XIV w. W sierpniu Sztum zaprasza na Turniej Rycerski (potyczki rycerzy, uwolnienie księżniczki, biesiady, koncerty folklorystyczne).
→ po prawej stronie A1. Na węźle Kopytkowo zjeżdżamy z A1 na DW231 na Kolonię Ostrowicką i po 5 km w lewo w DK91, a następnie w prawo w DK90 i za Marezą na rondzie drugi zjazd w DK55, która prowadzi nas prosto do miejscowości Sztum (na końcu, na Rodzie Na Przedzamczu drugi zjazd).
63. Ogród dendrologiczny w Wirtach – ścieżka dydaktyczna wiedzie nas pomiędzy cennymi, ponad stuletnimi drzewami liściastymi i iglastymi.
→ po lewej stronie A1. Na węźle Kopytkowo zjeżdżamy z A1 na DW231 na Skórcz; przejeżdżamy przez miasto i DW222 i skręcamy w prawo w DW214 (ul. Leśna). Na końcu w Borzechowie skręcamy w prawo w ul. Szkolną do Nadleśnictwa Kaliska – Arboretum Wirty.
64. Pelplin: opactwo Cystersów z XIII w. oraz Muzeum Diecezjalne, którego największym skarbem jest oryginalna Biblia Gutenberga z 1452-1455 r. We wrześniu odbywa się tu Jarmark Cysterski, na którym kuglarze, rycerze i dwórki dają nam sposobność przeniesienia się na kilka chwil do epoki średniowiecza. Można podziwiać oraz kupić oryginalne wyroby rzemieślników oraz spróbować staropolskiego jadła.
→ po prawej stronie A1. Na węźle Pelplin zjeżdżamy z A1 na DW229 na Pelplin. Aby dostać się do Muzeum, skręcamy w lewo w ul. Szpitalną.
65. Gotycki kościół z XIV w. w Starogardzie Gdańskim
→ po lewej stronie A1. Na węźle Pelplin zjeżdżamy z A1 na DW229 na Starogard Gdański. W Jabłonowie lekko w prawo w DW222 prosto do Starogardu.
66. Neobarokowy pałac w Sucuminie pod Starogardem Gdańskim
→ po lewej stronie A1. Na węźle Pelplin zjeżdżamy z A1 na DW229 na Starogard Gdański. W Jabłonowie lekko w prawo w DW222 i zaraz potem w lewo w Cegielną. Jedziemy na Rokocin i tam w lewo w DK22. Do Sucumina można też się dostać, jadąc przez Starogard Gdański (w lewo w DK22).
67. Zamek krzyżacki w Malborku
→ po prawej stronie A1. Na węźle Swarożyn zjeżdżamy na DK22 na Malbork. W mieście skręcamy w lewo w Mickiewicza, a później w Piastowską.
Co zwiedzić w okolicach Gdańska:
68. Drewniane domy podcieniowe z XIX w. w Nowym Stawie, Orłowie, Nowej Kościelnicy i Trutnowach.
→ Nowy Staw, podobnie jak pozostałe miejscowości, znajduje się po prawej stronie A1. Na węźle Swarożyn zjeżdżamy na DK22 na Malbork. We wsi Gnojewo skręcamy w lewo i potem (jakieś 6 km za wsią Szymankowo) w prawo.
69. Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim
→ po prawej stronie A1. Na węźle Swarożyn zjeżdżamy na DK22 na Malbork. We wsi Gnojewo skręcamy w lewo i potem (jakieś 6 km za wsią Szymankowo) w prawo. Przejeżdżamy przez Nowy Staw, Lubieszewo i potem na rondzie trzeci zjazd w DW502. Na kolejnym rondzie pierwszy zjazd w ul. Warszawską.
70. Tczew: 2 należące do zabytków techniki neogotyckie mosty kolejowe z XIX w., z których starszy jest trzecim pod względem długości mostem na Wiśle w całej Polsce. W Tczewie mieści się również Muzeum Wisły.
→ po prawej stronie A1. Na węźle Stanisławie zjeżdżamy na DW224 na Tczew.
71. Kościół z 1767 r. w Pruszczu Gdańskim
→ po prawej stronie A1. Na węźle Rusocin zjeżdżamy na DW226, kierując się drogowskazami na DK91 w kierunku na Pruszcz Gdański. Dojechawszy do DK91 skręcamy w nią w lewo (ul. Grunwaldzka), która prowadzi nas prosto do Pruszcza Gdańskiego.
72. Rezerwat Mewia Łacha – ujście Wisły. Około 7 km na zachód jest też Ptasi Raj – wymarzone miejsce dla birdwatchersów.
→ po prawej stronie A1. W miejscowości Straszyn zjeżdżamy z A1 na DK7 w kierunku Gdańska. Na węźle Gdańsk Wschód kierujemy się na DW226, a w Przejazdowie skręcamy w prawo w DW501. Na końcu, tuż przed samym mostem przez Wisłę skręcamy w lewo w ul. Trałową, a następnie w prawo.
73. Jantar: piękna, nadmorska miejscowość u ujścia Wisły do Bałtyku. Miasto istniało już od czasów średniowiecza, kiedy to zaczęto poławiać tu na masową skalę bursztyny. W lipcu co roku odbywają się tu Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, który przyciąga poszukiwaczy skarbów z całego świata.
→ po prawej stronie A1. W miejscowości Straszyn zjeżdżamy z A1 na DK7 w kierunku Gdańska. Jedziemy cały czas DK7 i zaraz jak przejedziemy Wisłę, zjeżdżamy w prawo ślimakiem na Żuławki i Jantar. Dojechawszy w miejscowości Mikoszewo do DW501, skręcamy w nią w prawo (ul. Gdańska), a za Jantarem Leśniczówką w lewo w ul. Rybacką.
74. Rezerwat „Bursztynowa Góra” pomiędzy miejscowościami Bąkowo i Lublewem Gdańskim – odkrywkowa kopalnia bursztynu (przeczytaj nasz artykuł!)
→ tylko 2 km po lewej stronie A1. Na węźle w miejscowości Kowale zjeżdżamy z A1 na DW221 w kierunku Kościerzyny. Jedziemy cały czas DW221 i tuż za Bąkowem skręcamy z ul. Wybickiego w prawo w kierunku rezerwatu Bursztynowa Góra.
75. Zabytkowa elektrownia w Kolbudach na rzece Raduni – lata 20-te XX w.
→ po lewej stronie A1. Na węźle w miejscowości Kowale zjeżdżamy z A1 na DW221 w kierunku Kościerzyny i po ok. 7 km docieramy do Kolbudów.
76. Neorenesansowy pałac w Leźnie
→ po lewej stronie A1. Na węźle Gdańsk Karczemki jedziemy prawym psem, zjeżdżając na DK7 na Kościerzynę. Po ok. 4 km skręcamy w prawo w Aleję Lipową na Leźno. Na samym końcu skręcamy w lewo, kierując się drogowskazami na pałac w Leźnie.
77. Kartuzy: zespół klasztorny Kartuzów, z którego najcenniejsza jest gotycka kolegiata Wniebowzięcia NMP z XIV w.. Kartuzy to stolica kulturalna Kaszub, do której koniecznie trzeba przyjechać w czerwcu, kiedy to odbywa się Truskawkobranie – Święto Truskawek, jarmarki, występy i koncerty.
→ po lewej stronie A1. Na węźle Gdańsk Karczemki jedziemy prawym psem, zjeżdżając na DK7 na Kościerzynę. W Żukowie na rondzie Kazimierza Kreffty obieramy drugi zjazd w Gdańską / DK20, a następnie na kolejnym rondzie Sióstr Norbertanek prosto DW211, która prowadzi nas prosto do Kartuz (trzymamy się ul. Jeziornej / DW211).