Beskid Sądecki słynie także z uzdrowisk bazujących na leczniczych wodach mineralnych, rzeki Poprad, która można odbyć spływ z flisakami oraz pięknej, drewnianej zabudowy, na którą składają się wille w Krynicy-Zdroju oraz zabytkowe cerkwie i kościoły.
Beskid Sądecki to część Beskidów Zachodnich. Rozciągają się od Pienińskiego Parku Narodowego i doliny Dunajca na zachodzie po Beskid Mały na wschodzie (Góry Grybowskie). W Beskidzie Sądeckim rozróżniamy 3 pasma górskie, rozdzielone w poprzek doliną Popradu: Pasmo Radziejowej na zachodzie oraz Góry Leluchowskie i Pasmo Jaworzyny na wschodzie. Jest tu bardzo dużo unikatowych rezerwatów przyrody, a krainę cechuje duża lesistość i występowanie rzadkich gatunków roślin. W kilku miejscach zachowała się nawet pierwotna buczyna karpacka. Najwyższymi szczytami są Radziejowa (1262 m n.p.m.) i Jaworzyna (1114 m n.p.m.).
Beskid Sądecki słynie także z uzdrowisk bazujących na leczniczych wodach mineralnych: Krynicy-Zdroju (pierwsze badania krynickich źródeł przeprowadzono na polecenie austriackiego rządu już w 1783 r.), Muszyny, Szczawnicy, Piwnicznej-Zdroju, Żegiestów-Zdroju i Rytra. Dzięki temu, powstała tu przebogata oferta turystyczna: ośrodki spa, sanatoria, ośrodki przyrodo-lecznicze, hotele, które przyciągają nie tylko kuracjuszy, lecz także miłośników białego szaleństwa w zimie i górskich wędrówek wiosną i latem (aż 9 schronisk i bacówek PTTK).
Przez sam środek tego pasma gór przebiega Szlak Architektury Drewnianej ze starymi, drewnianymi cerkwiami, kościołami oraz willową zabudową uzdrowisk. Interesującą atrakcją jest także spływ Popradem, dzięki któremu możemy podziwiać piękno Beskidu Sądeckiego z unikalnej perspektywy z tratwy spławianej przez flisaków.
A oto szczegółowa lista atrakcji:
1. Pieniński Park Narodowy i szczyt Trzy Korony (983 m n.p.m.) – Przeczytaj nasz artykuł o Pieninach oraz zobacz galerię zdjęć!
2. Krościenko nad Dunajcem – kościół z XIV w.
3. Szczawnica – Muzeum Pienińskie
4. Rezerwat Kłodne nad Dunajcem
5. Rezerwat Wąwóz Homole – przy Wąwozie Homole działa ośrodek Arena Narciarska Jaworki – Homole.
6. Rezerwat Wysokie Skałki
7. Rezerwat Zaskalskie-Bodnarówka
8. Rezerwat Biała Woda
9. Radziejowa (1262 m n.p.m.) – najwyższa góra zachodniej części Beskidu Sądeckiego.
10. Piwniczna Zdrój
11. Rytro – zamek z XIV w.
12. Andrzejówka – drewniana cerkiew z XVIII w.
13. Muszyna – uzdrowisko słynne z wody Muszynianki oraz z ruin XIV-wiecznego zamku wzniesionego na górze Baszta (527 m n.p.m.)
14. Leluchów – drewniana cerkiew z XIX w.
15. Dubne – drewniana cerkiew z XIX w.
16. Wojkowa – drewniana cerkiew z 1790 r.
17. Powroźnik – drewniana cerkiew z XVII w.
18. Jastrzębik – drewniana cerkiew z XIX w.
19. Rezerwat Okopy Konfederackie
20. Tylicz – drewniany kościół z 1612 r. oraz drewniana cerkiew z 1743 r.
21. Krynica Zdrój – drewniana zabudowa uzdrowiskowa, Muzeum Nikifora, a na przełomie sierpnia i września Festiwal im. Jana Kiepury.
22. Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) – najwyższa góra wschodniej części Beskidu Sądeckiego, można wjechać na nią linową kolejką gondolową. Na szczycie Jaworzyny znajduje się Diabelski Kamień – piaskowiec o charakterze ostańca i kształcie wysokiego na 5 m grzyba. Z jego pochodzeniem związana jest legenda, jakoby miał go zrzucić diabeł, który chciał zniszczyć Krynicę, jednak przestraszony pianiem koguta, upuścił go wcześniej – na Jaworzynę Krynicką.
23. Łosie – drewniana cerkiew z 1826 r., obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.
Jeszcze Ci mało? Zobacz jakie szczyty i szlaki warto zdobyć w Beskidzie Sądeckim!