Stolicy Polski oczywiście daleko pod tym względem do Mazur, ale tutaj także znajdą się ciekawe miejsca do wiosłowania. Mazowsze zostało hojnie wyposażone przez naturę w zbiorniki wodne oraz rzeki; dlatego jeżeli zawsze byliście przekonani, że aby wsiąść w kajak, musicie przedtem przejechać kilkaset kilometrów, by znaleźć się na Pojezierzu Mazurskim, to jesteście w wielkim błędzie.Stolicy Polski oczywiście daleko pod tym względem do Mazur, ale tutaj także znajdą się ciekawe miejsca do wiosłowania. Mazowsze zostało hojnie wyposażone przez naturę w zbiorniki wodne oraz rzeki; dlatego jeżeli zawsze byliście przekonani, że aby wsiąść w kajak, musicie przedtem przejechać kilkaset kilometrów, by znaleźć się na Pojezierzu Mazurskim, to jesteście w wielkim błędzie.
Przygotowaliśmy mały zestaw miejsc w Warszawie oraz jej okolicach, gdzie możecie wypożyczyć kajak i trochę nim popływać. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w zorganizowanym spływie kajakowym. Pomysł idealny na weekend, jeśli nie macie zbyt dużo wolnego, by jechać na wakacje na drugi koniec Polski.
1. Wisła – spływ można zrobić, wypożyczając kajak w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, nieopodal Płyty Desantu na Cyplu Czerniakowskim. Stamtąd płyniemy w dół Wisły do plaży przy Stadionie Narodowym albo 6 km dalej – do nowej plaży na Żoliborzu.
2. Park Skaryszewski – w pubie „Pod Pstrągiem” przy ul. Zielenieckiej 2 wypożyczyć można kajaki, łódki oraz rowery wodne.
Zobacz też: http://podpstragiem.eu/
3. Park „Kępa Potocka” (między ul. Gwiaździstą a Wybrzeżem Gdyńskim).
4. Jeziorko Czerniakowskie – starorzecze Wisły ma prawie 2 km długości. Idealne na kajakową rozgrzewkę.
5. Kanał Żerański – inaczej zwany Królewskim. Łączy Wisłę w okolicach Białołęki z Zalewem Zegrzyńskim. Krótka, 18-kilometrowa trasa, którą spokojnie daje się przepłynąć w 1 dzień jest bardzo dobra dla początkujących.
Początek trasy: w „Miasteczku Regaty” przy ul. Bobrowej na Białołęce (wypożyczalnia kajaków przeniesiona z Centrum Sportów Ekstremalnych „2 Wieże”).
Koniec trasy: Nieporęt nad Zalewem Zegrzyńskim.
Zobacz też: http://www.2wieze.pl/ i http://www.kajakimiasteczkoregaty.pl/
6. Zalew Zegrzyński – mnóstwo wypożyczalni sprzętu motorowodnego, którym można pływać po tym ogromnym zbiorniku, m.in.:
– Port jachtowy Emper Yacht (ul. Wojska Polskiego 3) w Nieporęcie.
http://emperyacht.pl.tl
– Teren rekreacyjno-wypoczynkowy „Dzika Plaża” (ul. Zegrzyńska) w Nieporęcie.
http://www.jezioro.zegrzynskie.pl/
– TKKF Wodnik (ul. Zegrzyńska 10) w Nieporęcie.
– Centrum Rekreacyjno-Konferencyjne Promenada (ul. Spacerowa 35) w Białobrzegach.
– Port Pilawa (ul. Plażowa 1) w Białobrzegach.
– Hotel 500 (ul. Warszawska 31) – w Zegrzu Południowym. Dodatkowo jazda konna.
– NaStatku.pl – Zegrze Południowe.
7. Narew – ciekawa, dobrze oznaczona trasa kajakowa, jednak jej długość (ponad 70 km) powoduje, że trzeba dysponować co najmniej 2 wolnymi dniami.
Początek trasy: Nieporęt nad Zalewem Zegrzyńskim → zapora przy Elektrowni Wodnej Dębe → Narew → Modlin → Wisła.
Koniec trasy: Iłów i przystań Suchodół.
8. Bzura – spływ tym lewym dopływem Wisły zaczyna się w Sochaczewie i kończy się w Iłowie (przystań Suchodół).
9. Płock – spływ środkowym odcinkiem Wisły z przystani w Suchodole do Płocka. Po drodze mamy mnóstwo fantastycznych wysepek. Długość trasy: ok. 33 km.
10. Świder – ten prawy dopływ Wisły ma 99 km. Spływy organizowane są na różnych odcinkach – przeważnie począwszy od Sępochowa, przez Dobrzyniec, Bolesławów, Czarnówkę, Wolę Karczewską do Otwocka. Długość trasy – ok. 28 km.
11. Góra Kalwaria – spływ Wisłą przez Rezerwat Łachy Brzeskie, Karczew, Rezerwat Wyspy Świderskie, Rezerwat Wyspy Zawadowskie, Wał Miedzeszyński, a kończący się przeważnie przy Moście Poniatowskiego. Długość trasy – ok. 33 km.
Booking.com