Jezioro Goczałkowickie to jeden z największych zbiorników zaporowych w Polsce, zwany też „Śląskim Morzem” znajduje się na Śląsku, niedaleko Bielsko-Białej, Czechowic-Dziedzic, Oświęcimia, Tychów i Rybnika.
Jezioro Goczałkowickie to jeden z największych zbiorników zaporowych w Polsce, zwany też „Śląskim Morzem” znajduje się na Śląsku, niedaleko Bielsko-Białej, Pszczyny, Czechowic-Dziedzic, Oświęcimia, Tychów i Rybnika. Jezioro Goczałkowickie, a właściwie Zbiornik Goczałkowicki powstał w latach 1950-56 poprzez spiętrzenie Wisły wielką tamą w Goczałkowicach-Zdroju. Zapora jest naprawdę imponująca – ma prawie 3 km długości i 14 m wysokości. Jej głównym zadaniem było gromadzenie wody przeznaczonej na użytek ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, wody pitnej dla mieszkańców całego Śląska, a także zatrzymywanie fali w wypadku powodzi.
Z fantastycznych walorów rekreacyjnych Jeziora Goczałkowickiego zdano sobie sprawę dopiero później. Swego czasu, niedaleko tamy, funkcjonował ośrodek z plażą i strzeżonym kąpieliskiem. W późniejszych latach jednak, w trosce o jakość wody pitnej, zakazano kąpieli oraz uprawiania wszelkiej maści sportów wodnych, a także biwakowania o obrębie brzegów jeziora. Takie restrykcje spowodowane były też tym, że Zbiornik Goczałkowicki to unikalne siedlisko i miejsca lęgowe dla wodnego ptactwa oraz ryb; ostatnio odkryto tu także rzadkie gąbki słodkowodne, które świadczą o niezwykłej czystości wody.
Ciekawa jest historia Jachtklubu PTTK Pszczyna, powstałego nad Jeziorem Goczałkowickim. Założono go w 1960 r. i przez 23 lata organizował on kursy żeglarskie, szkolenia oraz regaty i imprezy żeglarskie. W 1983 r. wydano całkowity zakaz żeglowania po akwenie, który zniesiono dopiero w sierpniu 2010 r. Wtedy na połowę jeziora powróciły białe żagle. Port znajduje się jak przed laty w Wiśle Wielkiej (ul. Dębowa 5). Do wynajęcia są łodzie kabinowe oraz omegi. Sezon trwa do końca października, tel: 500 849 754. Więcej na oficjalnej stronie Jachtklubu PTTK Pszczyna: www.jachtklub-pszczyna.pl
Oprócz żeglowania w „Śląskim Morzu” można do woli wędkować. Najwięcej występuje tu leszczy, inne ryby to sandacze, okonie, węgorze, szczupaki. Zezwolenie kupimy w gospodarstwie rybackim w miejscowości Łąka.
Nazwa akwenu pochodzi od Goczałkowic-Zdroju – uzdrowiskowej miejscowości, gdzie wybudowano wyżej wspomnianą zaporę czołową. Znajduje się ona na wschodnim, równym jak od linijki brzegu jeziora; tam też w 2003 r. wybudowano promenadę spacerową łączącą Goczałkowice-Zdrój z Zabrzegiem. Południowy brzeg jest porośnięty lasem i dość trudno się do niego dostać. Wzdłuż północnego zaś poprowadzono drogę łączącą Pszczynę na wschodzie i Strumień na zachodzie (DW939). Gdy w 1956 r. ostatecznie napełniono zbiornik, pod wodą znalazło się kilka wsi, a nawet cmentarz (zakaz kąpieli w trosce o jakość wody pitnej – O ironio!).
Parametry:
– powierzchnia Jeziora Goczałkowickiego: 32 km² = 3200 ha; 14 km długości i 3 km szerokości
– głębokość: średnia 3-5 m, maksymalna 10-12 m
– kubatura: 168 mln m³
Adres: Jezioro Goczałkowickie znajduje się niedaleko krajowej 1-ki (DK1 / E462), na drodze z Katowic do Bielska-Białej (48 km na południe od Katowic i 28 km na północny zachód od Bielska-Białej).
Jeśli nie interesuje was wędkowanie ani żeglarstwo, lecz pragniecie się ochłodzić w wodzie i wygrzać na plaży, ok. 2 km na północ od Jeziora Goczałkowickiego znajduje się Jezioro Łąka. Funkcjonuje tam Ośrodek Sportów Wodnych w Łące (adres: ul. Piotra Skargi 44, Łąka), ze strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu wodnego (nie tylko kajaki i rowery wodne, ale również motorówki i jachty), plażą, grillem oraz polem campingowym z sanitariatami. Ośrodek czynny jest od kwietnia do października (tel.: 664 748 104).
Więcej na stronie gminy Pszczyna: www.pszczyna.info.pl
Oprócz tego w Porębie jest także odkryty basen „Clara” (ul. Wodzisławska 23b, Poręba), który stylizuje się na modę śródziemnomorskiego aquaparku – bar hawajski, taras widokowy, wypożyczalnia leżaków. Jest fajnie, choć tłumy ludzi mogą nieco odstraszać. Cennik: 8-14 zł za bilet normalny, 6-10 zł ulgowy. Tel: 668 326 634.
Więcej na fanpage’u basenu Clara: www.facebook.com/basenclara