Jezioro Żywieckie to niezwykłe miejsce tam gdzie góry „spotykają się” z morzem. Zalew Żywiecki oczywiście morzem nie jest, lecz jego ogromna powierzchnia naprawdę może sprawiać takie wrażenie. W jego wodach odbijają się szczyty Beskidu Małego: Tresna (601 m n.p.m.), Kościelec (795 m n.p.m.), Jaworzyna (864 m n.p.m.), Pod Magurką (654 m n.p.m.), Suchy Wierch (799 m n.p.m.). Wytyczono tu mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych.
Powstały w 1966 r. sztuczny zbiornik wodny utworzył się w wyniku postawienia tamy na rzece Sole. Zapora w Tresnej, u wrót Beskidu Małego, ma 39 m wysokości, a jej głównym zadaniem jest zatrzymanie maksymalnej ilości wody w czasie powodzi, produkcja energii elektrycznej w wybudowanej tuż przy tamie elektrowni wodnej (jej moc to 21 MW), uregulowanie górnego biegu Wisły oraz rzecz jasna rekreacja. Na dnie zalewu znajdują się zatopione wsie: część Zarzecza i Tresnej, Stary Żywiec i Zadziele.
Strzeżonych kąpielisk nad Jeziorem Żywieckim jest kilka – bezpiecznie można się kąpać od ulicy Św. Wita (pensjonat Mega na wschodnim brzegu akwenu), przy ulicy Plażowej w Zarzeczu oraz przy ulicy Harcerskiej (oba miejsca na zachodnim brzegu). Plaża jest kamienista, można tu wędkować, żeglować, pływać wynajętą łodzią lub kajakiem.
Windsurfing i żeglarstwo nad Jeziorem Żywieckim:
Ciekawostką jest także szkoła windsurfingu Megasurf nad Jeziorem Żywieckim organizująca kursy, imprezy i regaty (Puchar Śląska) oraz zapewniająca pełne zaplecze do uprawiania tego sportu (adres: ul. Św. Wita 51, Żywiec). Więcej na oficjalnej stronie: www.megasurf.pl
Żeglarze niech jadą do Tresny – przy ul. Krakowskiej 141 znajduje się Yacht Klub Polski Bielsko oferujący kursy i możliwość pływania nie tylko po Zbiorniku Żywieckim (ośrodek ma 2 siedziby – także w Kozinie na Mazurach). Więcej na oficjalnej stronie: www.ykpb.pl
Noclegi nad Jeziorem Żywieckim:
Nad Zalewem jest bardzo dobra baza turystyczna i gastronomiczna. W Zarzeczu na zachodnim brzegu można zatrzymać się m.in. w ośrodkach: Centrum Wypoczynku Odys (ul. Nad Jeziorem 99, Czernichów), Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Neptun przy ul. Beskidzkiej 88 (domki letniskowe, basen na świeżym powietrzu – bardzo polecamy!), pensjonacie Nad Jeziorem (ul. Wilcza 15, Zarzecze), we Fregacie przy ul. Żeglarskiej 1, w domkach Adamczyk (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 38) lub w Ośrodek Domków Kempingowych LEONARD (Nadbrzeżna 22). Na wschodnim brzegu w Żywcu mamy Ośrodek Wypoczynkowy Mega (ul. Świętego Wita 51 – również polecamy!), Ośrodek Rekreacyjno – Wypoczynkowy „U Rumcajsa” – domki typu Brda i pole campingowe (na samym końcu cypla, ul. Królowej Jadwigi – polecamy!). Bardzo ciekawy jest też położony nad samą wodą, tuż przy tamie, Zajazd Na Zaporze (ul. Żywiecka 6 w Treśnie) – hotel i restauracja, z której tarasu rozciąga się malowniczy widok. Obiekt posiada własną przystań wodną ze sprzętem pływającym, można tu także zorganizować wesele czy inne większe imprez.
Parametry:
– powierzchnia Jeziora Żywieckiego: 10 km²; 6,2 km długości i 2,5 km szerokości w jego centralnej części
– głębokość: maksymalna 26 m
– kubatura: 94 mln m³
Adres: Jezioro Żywieckie leży 4 km na północ od centrum miasta Żywiec, tuż przy krajowej 69-ce (S69), która prowadzi z Bielska-Białej na Słowację. 28 km na południowy wschód od Bielska-Białej, 90 km na południowy zachód od Krakowa, 91 km na południe z Katowic.
Więcej na oficjalnej stronie miasta Żywiec: www.zywiec.pl
Atrakcje w okolicy Jeziora Żywieckiego:
– Żywiec – miasto z renesansowym zamkiem Komorowskich z przełomu XV i XVI w. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Miejskie. Drugi zamek to neoklasycystyczny pałac Habsburgów z końca XIX w. i przylegający do niego piękny park. Oprócz tego w Żywcu jest też sporo zabytkowych kościołów (gotyckie i neogotyckie) i XV-wieczna konkatedra Narodzenia NMP w stylu gotycko-renesansowym. Słynny browar żywiecki został założony jeszcze w końcu XIX, mamy więc piękne neorenesansowe zabudowania z charakterystycznej czerwonej cegły. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się w Żywcu Tydzień Kultury Beskidzkiej.
– pałac w Zarzeczu – zbudowano go w latach 1817-19 dla szambelanowej Magdaleny Morskiej. Tereny wokół odznaczają się niezwykłą malowniczością, a to za sprawą starych dębów, które stanowią piękną ozdobę angielskiego parku wokół pałacu.
– sanktuarium maryjne w Rychwałdzie – barokowy kościół św. Mikołaja z cudownym obrazem Matki Boskiej w stylu ikon bizantyjskich, który datuje się na początek XV w.
– Jezioro Międzybrodzkie – kolejne zaporowe jezioro na rzece Soła, ciut na północ od Jeziora Żywieckiego. Znajduje się w obrębie miasta Międzybrodzie Żywieckie. Tu również działa strzeżone kąpielisko (np. przy Zajeździe Nad Wodą – ul. Energetyków).
– Góra Żar (761 m n.p.m.) – wzniesienie w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, niedaleko wschodniego brzegu Jeziora Międzybrodzkiego. Na szczycie góry mamy niewielkie jeziorko i elektrownia szczytowo-pompowa, którą wykuto w jej wnętrzu!
– Szczyrk – największy ośrodek narciarski w Polsce (aż 30 wyciągów i 50 km tras narciarskich).
– Rezerwat Źródła Wisły – nasza ogromna Wisła wypływa spod Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Tworzą ją 3 potoki źródłowe: Czarna Wisełka, Biała Wisełka i Malinka.
Booking.com