14 akwenów w Przylasku Rusieckim, w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta, powstało w dawnym starorzeczu Wisły, w miejscu gdzie dawniej wydobywano żwir na potrzeby Huty im. Lenina. Kiedy eksploatacja się zakończyła, doły zostały zalane wodą, a cały obszar stał się jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych krakowiaków.
14 akwenów w Przylasku Rusieckim, w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta, powstało w dawnym starorzeczu Wisły, w miejscu gdzie dawniej wydobywano żwir. W latach 50-tych i 60-tych trwała w Krakowie budowa słynnej Huty im. Lenina, a surowiec ze żwirowisk w Przylasku Rusieckim idealnie się na ten cel nadawał. Kiedy eksploatacja się zakończyła, doły zostały zalane wodą, a cały obszar stał się jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych krakowiaków.
Sam Przylasek Rusiecki niegdyś był wsią zwaną po prostu „Las Rusiecki”, a w 1973 r. został administracyjnie przyłączony do Krakowa, do Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Każdy z 14 zbiorników wodnych oznaczony jest numerem. Największy z nich to 1 – przy nim, wzdłuż jego wschodniego brzegu, znajduje się długa, piaszczysta plaża oraz strzeżone przez ratowników kąpielisko. Pozostałe są zbiornikami należącymi do różnych okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego. Dno wszystkich jezior jest generalnie równe, brzeg łagodnie prowadzi do wody, a sama woda jest czysta i świetnie nadaje się do kąpieli. Na miejscu jest niewielka wypożyczalnia łódek i kajaków, a na wiosnę i w lecie pojawia się sezonowa gastronomia. Wstęp jest oczywiście darmowy, zapłacić trzeba jedynie za parking.
Młodą atrakcją Przylasku Rusieckiego jest Wake Camp Kraków (adres: ul. Rzepakowa 29, tel. 793 560 633 lub 733 560 000) – profesjonalne Centrum Sportów Wodnych, dysponujące prywatną plażą, hamakami, boiskiem do badmintona, wypożyczalnią kajaków, łódek i rowerów wodnych, torem do skimboardu oraz oczywiście kablem do wakeboardu i nart wodnych Więcej na oficjalnej stronie: www.wakecampkrakow.pl).
Wędkarze mogą tu złowić przede wszystkim karpie, jednak są również szczupaki, sandacze, okonie, sumy, amury, leszcze, płocie i liny, a także chroniony gatunek – różanka. Stawy w Przylasku Rusieckim są regularnie zarybiane. Z ptaków można tu spotkać liczne kaczki, łabędzie, łyski, kurki wodne, rybitwy, perkozy i wiele innych.
Istnieje multum planów dotyczących modernizacji stawów. Są pomysły, by połączyć niektóre zbiorniki wodne, tak aby stworzyć lepsze warunki do żeglowania i windsurfingu. Kolejnym pomysłem jest utworzenie przystani żeglarskiej oraz przystanku tramwaju wodnego – rzeka Wisła znajduje się tylko ok. 400 m od jeziorek. W okolicy odkryto także ciepłe źródła geotermalne, nieśmiało pojawiają się więc projekty utworzenia ośrodków spa. Do bardziej realnych i łatwiejszych w realizacji projektów należy utworzenie ścieżki rowerowej na wale wzdłuż Wisły pomiędzy Dąbiem a Przylaskiem. Ponadto w pobliżu są jeszcze 2 żwirownie, gdzie nadal wydobywa się surowiec, pojawiły się więc plany utworzenia akwenów również w ich miejscu (jedno w Przylasku Rusieckim oraz drugie w Rybitwach-Brzegach). Zobaczymy ile projektów faktycznie zostanie zrealizowanych.
Powierzchnia: Wszystkie zbiorniki liczą łącznie 86 ha. Największy zbiornik nr 1 liczy 20 ha, a drugi w kolejności – 10 ha.
Głębokość: Maksymalna wynosi generalnie 5 m.
Adres: Stawy w Przylasku Rusieckim znajdują się pomiędzy rzeką Wisłą od południa a DK79 od północy (18 km na wschód od centrum Krakowa). Tuż obok jezior, po prawej stronie, biegnie linia kolejowa Nowa Huta – Podłęże. Wake Camp Kraków mieści się przy ul. Rzepakowej 29.
Dojazd: Samochodem jedziemy DK79 w kierunku Brzeska i potem skręcamy w prawo w ul. Rzepakową.
Komunikacją miejską najpierw tramwajem nr: 10 lub 21 do przystanku końcowego Pleszów, a potem autobusem nr 141 (przystanek Rzepakowa).