4 zbiorniki wodne w Dąbrowie Górniczej na Śląsku noszą nazwę Pojezierza Dąbrowskiego. Wszystkie były kiedyś miejscem, skąd pozyskiwano na potrzeby górnicze piasek podsadzkowy – po wydobyciu węgla wypełniano nim pustą przestrzeń w kopalniach. Nie używane wyrobiska piasku, sztucznie zalane wodą bądź zasilone miejscowymi rzekami, przekształciły się w ogromne akweny, nad którymi zaczęła rozwijać się turystyka rekreacyjna oraz zaczęto uprawiać sporty wodne. Mała ciekawostka! Słynny żaglowiec Pogoria (STS Pogoria) został w 1980 r. ochrzczony właśnie po stawach Pojezierza Dąbrowskiego. Te zaś z kolei wzięły swoją nazwę od rzeki Pogorii, lewego dopływu czarnej Przemszy.
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym 4 jeziorom:
– Pogoria I – zobacz nasz artykuł!
– Pogoria II – zobacz nasz artykuł!
– Pogoria III – zobacz nasz artykuł!
– Pogoria IV, zwana także Kuźnicą Warężyńską – zobacz nasz artykuł!
Adres: Stawy Pogoria znajdują się na terenie Dąbrowy Górniczej, w widłach tras S1/E75 (wschodnia obwodnica GOP) i DK86 – ok. 20 km na północny wschód od Katowic.
Atrakcje w okolicy stawów Pogoria:
– kopalnia Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Góniczej – 400 m podziemnej trasy w dawnej kopalni węgla. W Sztygarce zgromadzono stare maszyny górnicze oraz urządzenia do transportu węgla (www.muzeum-dabrowa.pl).
– Będzin – Gotycki zamek z przełomu XIII i XIV w. wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego, który nadał też miejscowości jej nazwę, orzekając: „Tu będziem odpoczywali!”. Zamek w Będzinie co roku gości w czerwcu turniej rycerski. Oprócz tego w Będzinie jest też barokowo-klasycystyczny pałac Mieroszewskich z 1702 r., w którym mieści się obecnie Muzeum Zagłębia, prezentujące zbiory etnograficzne i archeologiczne. Do pałacu w Będzinie przylega piękny park, w którym pośród ponad stuletnich drzew kryją się kamienne rzeźby (12 km na południowy zachód od stawów Pogoria).
– Pustynia Błędowska – ok. 30 km na wschód od stawów Pogoria. Zobacz nasz artykuł!