Miejsce znane z „Chłopów” Reymonta!
Lipce Reymontowskie i Muzeum im. Władysława S. Reymonta znajdują się ok. 45 km na północny wschód od centrum Łodzi (adres: ul. Wiatraczna, Lipce Reymontowskie). Jest to miejsce, gdzie rozgrywa się powieść „Chłopi”. W tym miejscu noblista mieszkał w latach 1888-1891, pracując na rogatce kolejowej. Tu też powstało sporo jego utworów. Co roku w lipcu odbywa się „Dzień Reymonta”, na który przyjeżdżają również zagraniczni goście. Wzięta od nazwiska pisarza nazwa wsi, została wprowadzona w 1983 r.
Samo Muzeum mieści się w budynku dawnej fabryki włókienniczej Winklów. W manufakturze z czerwonej cegły zgromadzono pamiątki po pisarzu (część „Listy z podróży”), zabytki techniki i dawne maszyny włókiennicze (część „Z dziejów manufaktury Winklów w Lipcach 1889-1974”) oraz oczywiście skarby etnograficzne (część „Tradycje lipieckie” oraz wystawa współczesnej sztuki ludowej), odnoszące się do powieści „Chłopi”. Inne pamiątki po pisarzu znajdują się w jego izbie pamięci w Kołaczkowie.
W Lipcach Reymontowskich warto również odwiedzić Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych (adres: ul. Lipowa 12). Dawne sprzęty gospodarskie, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego i te związane z folklorem Księstwa Łowickiego zgromadził pan Zbigniew Stań.
Więcej na stronie gminy: www.lipcereymontowskie.pl