close
Dworek Cieszkowskich w Starej Suchej (zabytki pod Warszawą)

Dworek Cieszkowskich w Starej Suchej (zabytki pod Warszawą)

Obecny właściciel dworku w Suchej kocha konie

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Obecny właściciel dworku w Suchej kocha konie, ma stajnię i pozwala zwierzętom chodzić samopas po posiadłości. Źródło: www.suchaDworek w Starej Suchej przez ponad 200 lat (od początku XVIII w., kiedy to powstał, aż do końca II wojny światowej) należał do tej samej rodziny Cieszkowskich. Jego najsłynniejszym mieszkańcem był August Cieszkowski, słynny polityk, fundator Wyższej Szkoły Rolniczej w Żabikowie, niedaleko Poznania i zarazem przyjaciel Zygmunta Krasińskiego, jednego z trzech polskich wieszczów doby romantyzmu. Niestety po wojnie dworek został oddany do użytku rybakom pracującym na okolicznych PGR-ach oraz stawach rybnych, przez co jego stan bardzo się pogorszył.

Szczęśliwie dla zabytku, w 1988 r. Starą Suchą kupiło małżeństwo Kwiatkowskich (Marek Kwiatkowski to znany historyk sztuki i zarazem dyrektor warszawskich Łazienek). Zebrali oni pieniądze na remont dworku i przyległego do niego parku, w którym urządzili Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego. Kwiatkowscy wędrowali po Podlasiu, znajdywali zabytkowe, drewniane budowle typu stare wiatraki, chałupy czy też karczmę i odkupiwszy je, rozbierali i sprowadzali do Starej Suchej. Teraz wszystkie te obiekty obejrzeć można w swoistym skansenie obok dworku.

Architektonicznie Stara Sucha to rozległy, modrzewiowy dwór z piękną werandą od strony ogrodu. Po modrzewiowych deskach położono tynk, a całość pomalowano na biało. Na trójkątnym tympanonie widnieje inskrypcja: „Sub veteri tectu sed parentali”, co znaczy „Pod dachem starym, lecz rodzicielskim”.

Adres: Stara Sucha to wieś leżąca ok 20 km na południe od Węgrowa i także ok. 20 km od Siedlec (77 km na wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Ekspresową E30 przez Wesołą i Mińsk Mazowiecki, potem A2. Za Kałuszynem zjeżdżamy w lewo w wojewódzką 697. Po ok. 6 km skręcamy lekko w prawo i za 5 km jesteśmy już w Starej Suchej.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum pana Marka Kwiatkowskiego: http://www.sucha.podlasie.pl/pl/

Chopinowski dworek w Żelazowej Woli

Dworek Chopina w Żelazowej Woli (zabytki pod Warszawą)

Modrzewiowy dwór w Paplinie - wejście od ogrodu. Źródło: www.wegrowliwiec.pl

Drewniany dworek w Paplinie (zabytki pod Warszawą)