Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.
Pierwotnie ziemie te należały do Andrzeja Zamoyskiego, potem w 1790 r. kupił je pewien bogaty Ormianin, Paschalis Jakubowicz, który założył w tym miejscu fabrykę ręcznie wyrabianych pasów kontuszowych (persjarnia). Kamienna tablica przybita do ściany dworku świadczy, że w 1791 r. gościł tu sam król Stanisław August Poniatowski. Manufaktura Jakubowicza wkrótce przebranżowiła się na taką, produkującą tkaniny, a wkrótce zupełnie zakończyła swoją działalność po tym jak w 1880 r. Lipków został kupiony przez Kazimierza Szetkiewicza, znanego przede wszystkim ze swojego zięcia, Henryka Sienkiewicza. Pisarz spędzał w dworku dużo czasu, tu tworzył i wypoczywał – słynna scena pojedynku Michała Wołodyjowskiego z Bohunem z „Ogniem i mieczem” rozgrywa się właśnie w Lipkowie. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu polskich dworków, po nastaniu PRL-u urządzono w nim siedziby dla pracowników miejscowych PGR-ów. Pewnego dnia któryś z nich nieopatrznie zaprószył ogień i dworek spłonął. Prawdziwym zbawcą okazał się ksiądz Wacław Kurowski, proboszcz lokalnej parafii, który pod koniec lat 50-tych odbudował Lipków i założył w nim muzeum poświęcone tradycyjnej produkcji ozdobnych tkanin oraz Henrykowi Sienkiewiczowi. Niestety obecni właściciele dworu (którzy przejęli go po śmierci księdza Kurowskiego) nie udostępniają go turystom
Do ciekawostek należy fakt iż nakręcono tu sporo filmów i seriali, m.in.: „Polskie drogi”, „07 zgłoś się” czy „Odsiecz wiedeńska”.
Adres: Lipków to wieś na południowo-wschodnim skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, między Starymi Babicami a Izabelinem (21 km na północny zachód od centrum Warszawy).
Dojazd: Z centrum Warszawy najlepiej przez Wolę, Bemowo (Aleja Obrońców Grodna), potem ulicą Warszawską przez Babice i w Zielonkach skręcamy w prawo w ul. Sportową, która wiedzie nas prosto do Lipkowa.