close
Bieszczady: Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.)

Bieszczady: Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.)

Widok z Przysłupia Caryńskiego (źródło: www.koliba.bieszczady.pl)

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Widok z Przysłupia Caryńskiego (źródło: www.koliba.bieszczady.pl)Tak popularne w Bieszczadach wysokogórskie łąki noszą nazwę połonin. Jest to zarazem ostatnie piętro roślinności charakterystyczne dla tych gór (bieszczadzki układ: doliny → regiel dolny → połoniny jest jedynym tego typu w Polsce!). W Bieszczadach najsłynniejsze są 3 połoniny – najwyższa Caryńska (pomiędzy miejscowościami Brzegi Górne a Ustrzyki Górne), nieco niższa Wetlińska (między Przełęczą Orłowicza, na północ od miejscowości Wetlina a Brzegami Górnymi) oraz najniższa Bukowska (wznosi się w samym południowo-wschodnim koniuszku Polski, na granicy z Ukrainą).

W obrębie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się 4 wzniesienia: 1245 m n.p.m., 1297 m n.p.m., 1239 m n.p.m., 1148 m n.p.m. Północna strona na dole jest zalesiona, wyżej występują ładne polany. Na południowym stoku występują gołoborza, zaś idąc po samym grzbiecie Połoniny Caryńskiej napotykamy na skałki.

W okolicy mamy więcej „caryńskich” atrakcji: nieistniejącą już wieś Caryńskie; góry Caryńską (928 m n.p.m.) i Przysłup Caryński (785 m n.p.m.) – jest tam schronisko studenckie Koliba oraz pole namiotowe; a także 2 potoki – Caryński i wpadający do niego Caryńczyk. Nazwa ma wspólny, wywodzący się z języka rumuńskiego, źródłosłów – „car” oznacza „coś, co jest położone powyżej ziemi uprawnej”.

UWAGA ! Przygotujmy się na tłumy! Czasem na Połoninie Caryńskiej można spotkać naprawdę wielu turystów – fakt ten tłumaczy się ponoć najpiękniejszą panoramą w całych Bieszczadach. Od zachodu (z tyłu) widać Połoninę Wetlińską; idąc prosto czerwonym szlakiem po prawej mamy pasmo graniczne z Ukrainą, a po lewej Caryńską i Przysłup Caryński. Właśnie dla tego pięknego widoku, warto!

Bieszczadzkie szlaki na Połoninę Caryńską:

Widok na stronę północną z Połoniny Caryńskiej (źródło: Wikipedia)Połonina Caryńska jest doskonale położona i dostępna właściwie z każdej strony. Na jej grzbiecie krzyżują się dwa niezwykle popularne szlaki:

szlak czerwony, zwany Głównym Szlakiem Beskidzkim, którym wycieczkę możemy rozpocząć w Brzegach Górnych albo jeszcze wcześniej – na Połoninie Wetlińskiej. Tak wspinamy się na Połoninę Caryńską i schodzimy prosto do Ustrzyk Górnych. Trasa zajmuje ok. 3 godz. 25 min. Uwaga! Pilnujmy szlaku, gdyż czasem czerwone znaki wymalowane na kamieniach są słabo widoczne!

– Dokładnie równolegle z wyżej wspomnianym czerwonym szlakiem przebiega zielona ścieżka przyrodnicza Połonina Caryńska „Buk”.

szlak zielony – prostopadły do wyżej wspomnianego czerwonego szlaku. Idzie się z Przysłupa Caryńskiego (schronisko studenckie Koliba), potem w prawo po grzbiecie Połoniny Caryńskiej i schodzimy do Przełęczy Wyżniańskiej i Wierchu Wyżniańskiego, gdzie możemy odsapnąć w schronisku PTTK Pod Małą Rawką. Czas: 4 godz. 15 min.

Noclegi w okolicy Połoniny Caryńskiej:

Widok na stronę południową z Połoniny Caryńskiej (źródło: Wikipedia)– Brzegi (Berehy) Górne – jest tu pole namiotowe nad Potokiem Prowcza

– Bacówka PTTK Pod Małą Rawką (www.rawki.pl), która w tym roku organizuje także Sylwestra!

– Schronisko studenckie Koliba (www.koliba.bieszczady.pl) oraz pole namiotowe.

– Ustrzyki Górne – największa miejscowość w rejonie Połoniny Caryńskiej oraz siedziba Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Są tu 2 hotele: Górski PTTK i Biały, oprócz tego schronisko PTTK Kremenaros, Zajazd Pod Caryńską, Spanko u Teresy, Noclegi Pod Szerokim Wierchem i pole namiotowe.

– w dolinie potoku Wołosatego, w miejscowości Bereżki, są jeszcze 2 pola namiotowe.

Impreza z okazji Halloween podczas rejsu na morzu!

Romańskie opactwo Cystersów w Wąchocku (zabytki w okolicy Skarżyska-Kamiennej)