Czerwienne to typowa wieś góralska należąca do gminy Czarny Dunajec (założona ok. 1630 roku) do lat sześćdziesiątych zwana była Międzyczerwiennym.
Czerwienne to typowa wieś góralska należąca do gminy Czarny Dunajec (założona ok. 1630 roku) do lat sześćdziesiątych zwana była Międzyczerwiennym.
Nazwa pochodzi od Czerwonej Góry na granicy z Ratułowem, którą pokrywa glinka o charakterystycznej czerwonej barwie, a jak pisano: z przeciwnej strony „czerwono” wschodzi słońce.
Położone z dala od ruchliwych tras Zakopanego, Czerwienne jest wymarzonym miejscem do biernego i aktywnego wypoczynku. W Czerwiennym można zapoznać się ze stylowym budownictwem podhalańskim, strojami i starannie kultywowaną tradycją góralską. W górnej części wsi zachowała się drewniana dzwonnica, tu i ówdzie można trafić na starodawną góralską chałupę. Uroku dopełniają kilkusetletnie lipy uznane za pomniki przyrody.
Przez Czerwienne – Bachledówkę wiodą trasy turystyczne: z Chochołowa, z Czarnego Dunajca, z Cichego i z Szaflar do Zakopanego (przez Ząb i Gubałówkę). Czerwienne, które do tej pory znane było tylko dzięki klasztorowi na Bachledówce (miejsce to odwiedza codziennie setki ludzi z całego świata) powoli staje się destynacją bardzo pożądaną przez turystów, zwłaszcza tych, którzy są koneserami ciszy, spokoju oraz niezapomnianych widoków.
Stacja narciarska Czerwienne Budz
W Czerwiennych Budzu funkcjonuje tylko 1 wyciąg narciarski, jednakże całkiem fajny. Trasa ma dokładnie 620 m długości i 110 m różnicy poziomów, aczkolwiek dzięki bardzo dużej szerokości zjazdowej, robiąc slalomy, można przejechać nią nawet 3 km. Są tu oczyście sztucznie naśnieżające armatki oraz nocne oświetlenie.
Więcej: http://www.czerwienneski.pl/