close

Istebna

Panorama Beskidu w Istebnej

Miejscowość turystyczna położona w Beskidzie Śląskim w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją na zboczach Złotego Gronia na wysokości 590–620 m n.p.m. Krajobraz miejscowości to głównie tereny górzyste z zalesieniami.

Miejscowość turystyczna położona w Beskidzie Śląskim w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją na zboczach Złotego Gronia na wysokości 590–620 m n.p.m. Krajobraz miejscowości to głównie tereny górzyste z zalesieniami.

Panorama Beskidu w Istebnej fot Tomasz Nycz - wikipediaPrzez miejscowość przepływa rzeka Olza. Wraz z Jaworzynką i Koniakowem tworzy tzw. Beskidzką Trójwieś. Obecnie jedynie niewielka część ludności utrzymuje się z rolnictwa. Większość żyje z pracy w usługach, obsłudze ruchu turystycznego lub z pracy w sąsiednich miastach: Wiśle, Ustroniu lub Skoczowie. Część mieszkańców nadal pracuje w kopalniach węgla kamiennego w rejonie Jastrzębia-Zdroju. Wieś jest ważnym ośrodkiem sportowym, szczególnie dzięki rozbudowanym trasom biegowym na przełęczy Kubalonka.

Atrakcje turystyczne w Istebnej:

1. Parafialny kościół katolicki pw. Dobrego Pasterza – Znajdujący się w centrum wsi kościół powstał w latach 1792-1794 na miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy. Po rozbudowie w latach 1928-1929 kościół przybiera obecny kształt architektoniczny. Wewnątrz, w nawie głównej powstają wówczas polichromie autorstwa dwóch istebniańskich artystów: Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha. Na szczególną uwagę zasługują freski we wnętrzu kościoła przedstawiające Piekło i Niebo (L. Konarzewski) czy choćby spowiedź górali (Jan Wałach) oraz młodopolskie elementy wyposażenia: ambona w kształcie łodzi i chrzcielnica w kształcie muszli (L. Konarzewski). Po prawej stronie ołtarza głównego – kaplica z bardzo oryginalnym wystrojem, powstałym w 1953 r.: realistycznym malowidłem przedstawiającym procesję górali pędzla Ludwika Konarzewskiego juniora, jego również autorstwa – obrazem ołtarzowym, ukazującym Chrystusa na Krzyżu w rozmowie z Dobrym Łotrem oraz z wystrojem ceramicznym jego siostry – Marii Konarzewskiej.

2. Kurna chałupa Kawuloków (w lokalnej gwarze: kurlawo chałpa) – Jest to najbardziej popularna izba regionalna na Śląsku Cieszyńskim, znajdująca się w chałupie góralskiej z XIX w. Chałupa była równocześnie warsztatem Jana Kawuloka (1899-1976) znakomitego gawędziarza, twórcy instrumentów ludowych. Na uwagę zasługuje stary piec bez komina oraz zbiór instrumentów muzycznych. Obiekt znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

3. Przełęcz Kubalonka – Znajdująca się 761 m n.p.m. przełęcz jest bardzo popularna wśród turystów.

4. Parafialny kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – poniżej przełęczy Kubalonka. Jest to kościół drewniany, powstały w końcu XVIII w. w miejscowości Przyszowice w gminie Gierałtowice na Górnym Śląsku. W 1957 r. został przeniesiony do Istebnej. Wewnątrz – barokowy ołtarz i starsza od kościoła ambona z końca XVII w.

5. Ośrodek Edukacji Ekologicznej – Jego zadaniem jest działalność edukacyjna. Szczególnym eksponatem w budynku jest Panorama Beskidzka, przedstawiająca miejscową florę i faunę. Ekspozycja informuje również o lokalnym ekotypie świerka pospolitego, zwanym „świerkiem istebniańskim” i jego najsławniejszym okazie, zwanym Świerkiem Andersona.

6. Kościół Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce – Wzniesiony w 1956 r. jest interesującym przykładem współczesnego ludowego budownictwa sakralnego.

7. Kościół ewangelicko-augsburski – Wzniesiony w 1930 r. według projektu znanego wówczas śląskiego architekta, Tadeusza Michejdy, poświęcony przez biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Juliusza Bursche. Po zniszczeniach wojennych kościół wyremontowano, a w nowym ołtarzu głównym umieszczono obraz Zbawiciela, autorstwa Czesława Kuryatty z Wisły.

8. Kościół katolicki pw. Świętego Józefa na Mlaskawce – pierwotnie znajdował się na Trzycatku w Jaworzynce, skąd przeniesiono go na obecne miejsce w latach 90. XX w. Kościół został zbudowany w 1953 r. i nawiązuje on do lokalnych tradycji budowlanych.

9. Muzeum prywatne Jana Wałacha – na Andziołówce. Kolekcja grafik, rysunków, obrazów i rzeźb w pracowni położonej koło dawnego domu artysty.

10. Muzeum prywatne i galeria rodziny Konarzewskich – na Buczniku. Kolekcja obrazów i prac reprezentujących inne dziedziny plastyki, tworzonych przez zmarłych i żyjących członków rodziny artystów.

11. Izba pamięci Jerzego Kukuczki na Wilczem pod Młodą Górą.

Dla narciarzy

Prawie bezleśne północne stoki Złotego Gronia, jak rzadko której góry w okolicy, nadają się do uprawiania narciarstwa. Miłośnicy białego szaleństwa mają tu bardzo dużą swobodę wyboru tras ograniczoną jedynie w pobliżu dolnych stacji. Są tu także doskonale przygotowane trasy dla biegaczy oraz pólka dla początkujących zjazdowców. Na północnych stokach Złotego Gronia śnieg leży nawet do kwietnia. Widać z nich doskonale ośnieżoną kopę Ochodzitej (895 m n.p.m.) – narciarskiej góry sąsiedniego Koniakowa. Amatorzy białego puchu, którzy cenią sobie ciszę i spokój, powinni skorzystać z uroków Istebnej, zimą nie ma tu bowiem tak wielu narciarzy jak w Szczyrku czy Zakopanem. Przez ponad 100 dni w roku utrzymuje się temperatura poniżej 0°C, pokrywa śnieżna o grubości do 100 cm zalega przez 90 do 130 dni. Warunki do jazdy na deskach utrzymują się od grudnia do luitego, czasami do marca. W styczniu jest najzimniej, dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej odzieży do jazdy.

Najlepsze tereny narciarskie w Istebnej leżą na północnych stokach Złotego Gronia. Na Kubalonce jest tylko jeden krótki wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy. Bardziej doświadczeni szusują na stokach Złotego Gronia I i II oraz Marka. Największe kolejki są przy wyciągach: Złoty Groń, Marek (maksymalnie 20 minut).

Dojazd

Najpopularniejsza trasa wiedzie z Katowic przez Skoczów, Wisłę i przełęcz Kubalonkę (96 km). Z Bielska-Białej można dojechać widokową drogą nr 943 przez Koniaków Ochodzitę lub drogą nr 942 (51 km) przez Szczyrk Salmopol (w sezonie korki). Kiedy spadnie śnieg, na drogi przez Kubalonkę, Koniaków Ochodzitę i Salmopol nie należy wyjeżdżać bez zimowych opon; warto też zabrać ze sobą łańcuchy na koła.

Informacja o przejezdności przez Kubalonkę: tel. 033/8552650; a przez Ochodzitę: 033/8556470, 8637130. Komunikat o przejezdności drogi przez Salmopol podaje Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku: 033/8178926

PKS: do Istebnej jeżdżą autobusy PKS z Wisły. Bez przesiadki można dojechać również z Cieszyna. Informacja PKS: tel. 033/8552715.

PKP: pociągiem można dojechać do Wisły, gdzie trzeba przesiąść się do autobusu. Najlepiej wysiąść na stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko, znajdującej się niedaleko dworca PKS. Informacja PKP: tel. 033/8552324.

Stary Groń

Brenna – Stary Groń

Mapa Tras - Złoty Groń

Istebna – Złoty Groń