Jaworki, liczące ok. 500 mieszkańców, to malownicza wieś przy zbiegu potoków Biała Woda i Czarna Woda w dolinie oddzielającej Beskid Sądecki od Małych Pienin, ok. 6 km na wschód od Szczawnicy.
Jaworki, liczące ok. 500 mieszkańców, to malownicza wieś przy zbiegu potoków Biała Woda i Czarna Woda w dolinie oddzielającej Beskid Sądecki od Małych Pienin, ok. 6 km na wschód od Szczawnicy.
Rozległą kotlinę, w której są położone Jaworki, od południa i południowego zachodu zamyka pasmo Małych Pienin (z najwyższym szczytem – Wysoka 1025 m. n. p. m.), a od północy i północnego wschodu pasmo Radziejowej należące do Beskidu Sądeckiego.
Położenie w kotlinie pomiędzy dwoma pasmami powoduje, że w Jaworkach łączy się 5 dużych potoków: Biała Woda, Czarna Woda, Skalski, Kamionka i Stary.
Z połączenia Białej Wody, ( do której nieco wyżej wpada Skalski) i Czarnej Wody w samym centrum powstaje rzeka Grajcarek płynąca w stronę Szczawnicy do Dunajca.
W Jaworkach można liczyć na dobre warunki śniegowe już od pierwszych dni listopada do mniej więcej połowy kwietnia. Przy wyciągach nie ma kolejek. Oferta handlowa to zaledwie kilka sklepów. Biorąc pod uwagę ceny można powiedzieć, że Jaworki, w przeciwieństwie do centrum Szczawnicy, są tanie. Średnia temperatura w zimie waha się od -3°C do -15°C.
Latem można brodzić po czystych górskich strumieniach, skorzystać z jazdy konnej, potrenować na czterokołowcach na przygotowanym torze. Można wędrować wyznaczonymi szlakami po pięknych rezerwatach przyrody: Biała Woda, Homole, rezerwat w Skalskim potoku. Najbardziej znanymi atrakcjami są: Wąwóz Homole uwieczniony przez H. Sienkiewicza w „Potopie” oraz Rezerwat Biała Woda (z istniejącymi jeszcze śladami dawnej wsi zamieszkiwanej przez Łemków).
Dojazd:
Aby dojechać do Jaworek, należy z drogi wojewódzkiej Nowy Targ – Krościenko – Nowy Sącz skierować się na most przez Dunajec w Krościenku, przez który kierujemy się w stronę Szczawnicy i dalej przez centrum miasta do Jaworek.