Witów to atrakcyjna turystycznie miejscowość Podhala, położona (jako jedna z nielicznych) bezpośrednio u stóp Tatr. Założona została ok. XVII wieku. Jej nazwa pochodzi od starosty nowotarskiego Stanisława Witowskiego, za czasów którego powstała.
Witów to atrakcyjna turystycznie miejscowość Podhala, położona (jako jedna z nielicznych) bezpośrednio u stóp Tatr. Założona została ok. XVII wieku. Jej nazwa pochodzi od starosty nowotarskiego Stanisława Witowskiego, za czasów którego powstała.
Witów położony jest przy granicy ze Słowacją, blisko Zakopanego oraz przejść granicznych (3 km do przejścia granicznego ze Słowacją Chocholów- Sucha Hora oraz do pieszego przejścia granicznego Magura Witowska- Orawice).
Część obszaru miejscowości położona jest na terenie Tatr Zachodnich i objęta ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Tatrzańska część Witowa to dolina Lejowa i najdłuższa z dolin tatrzańskich – Dolina Chochołowska. Pozostała część wsi rozciąga się w Rowie Podtatrzańskim i dalej na północ w dolinie rzeki Czarny Dunajec, otoczonej od zachodu grzbietem górskim graniczącym ze Słowacją. Szlaki turystyczne prowadzą stąd np. na Starobociański Wierch (2176m.), Ornak, Wołowiec, czy Jarząbczy Wierch. Z dojazdem do tej pięknej, górskiej miejscowości nie ma problemu, gdyż położona jest przy drodze prowadzącej z Krakowa poprzez Rabkę i Czarny Dunajec do Zakopanego.
Z najwyższego punktu miejscowości, Starorobociańskiego Wierchu rozciąga się widok na Tatry oraz dolinę Czarnego Dunajca. Można tu odnaleźć piękne zabytki architektury, m.in. witowski kościół oraz XIX-wieczną kaplicą św. Anny – drewnianą, misternie rzeźbioną świątynia na osiedlu Płazówka.
Dla narciarzy:
Atrakcyjność Witowa widoczna jest szczególnie zimą, kiedy to rozpoczyna się tutaj okres „białego szaleństwa”. W obecnej chwili na terenie Witowa istnieją 2 wyciągi narciarskie:
- nowa, 4-osobowa kolej linowa firmy Doppelmeyer o długości 1000 m i przewyższeniu 150 m. Jej przepustowość to 2200 osób na godzinę.
- wyciąg orczykowy dla dzieci oraz początkujących (120 m)
Amatorzy sportów zimowych odnajdą tutaj również kilka tras biegowych, z których można korzystać do woli. W tym okresie odbywają sią również liczne kuligi. Witów przyciąga również szkołą narciarską i snowbordową Jagny Marczułajtis.
U wylotu Doliny Chochołowskiej w Witowie znajdują się trasy biegowe. Z 10 kilometrowego szlaku amatorzy biegówek mogą korzystać bezpłatnie.
Trasa jest typowo rekreacyjna, o małej skali trudności. Rozpoczyna się i kończy przy parkingu na Siwej Polanie. Jej pierwszy, 3-kilometrowy odcinek, oznaczony kolorem zielonym, zalecany jest dla biegaczy początkujących. Kolejny odcinek trasy o długości ok. 7 km oznaczony jest kolorem niebieskim, a przeznaczony jest dla biegaczy średnio zaawansowanych i zaawansowanych.