close

Witów

Witów - wyciąg

Witów to atrakcyjna turystycznie miejscowość Podhala, położona (jako jedna z nielicznych) bezpośrednio u stóp Tatr. Założona została ok. XVII wieku. Jej nazwa pochodzi od starosty nowotarskiego Stanisława Witowskiego, za czasów którego powstała.

Witów to atrakcyjna turystycznie miejscowość Podhala, położona (jako jedna z nielicznych) bezpośrednio u stóp Tatr. Założona została ok. XVII wieku. Jej nazwa pochodzi od starosty nowotarskiego Stanisława Witowskiego, za czasów którego powstała.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Witów - wyciąg (fot Piotr Wassermann- Wikipedia)Witów położony jest przy granicy ze Słowacją, blisko Zakopanego oraz przejść granicznych (3 km do przejścia granicznego ze Słowacją Chocholów- Sucha Hora oraz do pieszego przejścia granicznego Magura Witowska- Orawice).

Część obszaru miejscowości położona jest na terenie Tatr Zachodnich i objęta ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatrzańska część Witowa to dolina Lejowa i najdłuższa z dolin tatrzańskich – Dolina Chochołowska. Pozostała część wsi rozciąga się w Rowie Podtatrzańskim i dalej na północ w dolinie rzeki Czarny Dunajec, otoczonej od zachodu grzbietem górskim graniczącym ze Słowacją. Szlaki turystyczne prowadzą stąd np. na Starobociański Wierch (2176m.), Ornak, Wołowiec, czy Jarząbczy Wierch. Z dojazdem do tej pięknej, górskiej miejscowości nie ma problemu, gdyż położona jest przy drodze prowadzącej z Krakowa poprzez Rabkę i Czarny Dunajec do Zakopanego.

Z najwyższego punktu miejscowości, Starorobociańskiego Wierchu rozciąga się widok na Tatry oraz dolinę Czarnego Dunajca. Można tu odnaleźć piękne zabytki architektury, m.in. witowski kościół oraz XIX-wieczną kaplicą św. Anny – drewnianą, misternie rzeźbioną świątynia na osiedlu Płazówka.

Dla narciarzy:

Atrakcyjność Witowa widoczna jest szczególnie zimą, kiedy to rozpoczyna się tutaj okres „białego szaleństwa”. W obecnej chwili na terenie Witowa istnieją 2 wyciągi narciarskie:

  • nowa, 4-osobowa kolej linowa firmy Doppelmeyer o długości 1000 m i przewyższeniu 150 m. Jej przepustowość to 2200 osób na godzinę.
  • wyciąg orczykowy dla dzieci oraz początkujących (120 m)

Amatorzy sportów zimowych odnajdą tutaj również kilka tras biegowych, z których można korzystać do woli. W tym okresie odbywają sią również liczne kuligi. Witów przyciąga również szkołą narciarską i snowbordową Jagny Marczułajtis.

U wylotu Doliny Chochołowskiej w Witowie znajdują się trasy biegowe. Z 10 kilometrowego szlaku amatorzy biegówek mogą korzystać bezpłatnie.
Trasa jest typowo rekreacyjna, o małej skali trudności. Rozpoczyna się i kończy przy parkingu na Siwej Polanie. Jej pierwszy, 3-kilometrowy odcinek, oznaczony kolorem zielonym, zalecany jest dla biegaczy początkujących. Kolejny odcinek trasy o długości ok. 7 km oznaczony jest kolorem niebieskim, a przeznaczony jest dla biegaczy średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

Kościelisko – wyciągi

Witów Ski - trasy narciarskie

Witów – Witów Ski