3 sporej wielkości stawy na rzece Bzurze oraz okalające je malownicze lasy składają się na największą bazę rekreacyjną w Łodzi.
Bzura – lewy dopływ Wisły o długości 166 km – ma swój początek w objętym rezerwatem Lesie Łagiewnickim. Łagiewniki prawdopodobnie powstały już w XI w., w osadzie tej wytwarzano łągwie, czyli drewniane i skórzane naczynia, w których trzymano napoje (np. bukłaki). Właśnie tutaj na przełomie XIX i XX w. zaczęto budować podmiejskie wille i tworzyć letnisko, które wkrótce stało się głównym celem letniego wypoczynku łodzian. Obecnie Arturówek ma status osiedla, które należy do dzielnicy Bałuty.
Samo kąpielisko składa się z 3 stawów: najmniejszy (leżący na wschodzie, po prawej stronie) jest zbiornikiem retencyjnym, w dwóch pozostałych, które są większe, można się kąpać. Nad zachodnim akwenem (po lewej stronie), wzdłuż jego południowego brzegu, usypano piękną, szeroką plażę. Wyznaczono tu strzeżone kąpielisko; w pobliżu zaś mamy wypożyczalnię kajaków, łódek oraz wszelkiej maści sprzętu wodnego. Dla najmłodszych utworzono plac zabaw, a dla starszych w ostatnim czasie zorganizowano plenerową siłownię i ścieżkę zdrowia.
Przez liczący aż 1200 ha Las Łagiewnicki (z czego prawie 70 ha to chroniony rezerwat z przewagą grądu i świetlistej dąbrowy) przebiega wiele ścieżek przyrodniczych, pieszych oraz rowerowych (warto wybrać się zwłaszcza żółtym szlakiem, który prowadzi przez rezerwat prosto do Łagiewnik). Od niedawna cały obszar został włączony do Krajobrazowego Parku Wzniesień Łódzkich.
Jeśli chcecie przyjechać na dłużej, jest tu kilka hoteli i obiektów wypoczynkowych: Hotel Daria, obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy Arturówek (fajne, drewniane domki w lesie), hotelowy kompleks leśny Arturówek czy ośrodek wypoczynkowy Prząśniczka.
Adres: Skrzydlata 75 (8 km na północ od centrum Łodzi)
Dojazd: Jedziemy na północ w kierunku Bałut i Lasu Łagiewnickiego.
Więcej na stronie Arturówka: www.arturowek.pl
Atrakcje w okolicy Arturówka:
– Park linowy Arturówek – 5 tras o różnym stopniu trudności oraz jedyna w tym województwie trasa tyrolska z długimi przejazdami i licznymi zjazdami na wysokości 14 metrów! Obok znajduje się pole do paintballa. Cały kompleks podejmuje się także organizacji różnych imprez integracyjnych (ul. Studencka 20/24; www.parklinowylodz.pl).
– piękne, drewniane kapliczki, które stoją w dolinie rzeki Łagiewniczanki (ul. Wycieczkowa). Ich wiek datuje się na XVIII w.
– Sanktuarium św. Antoniego w Łagiewnikach – klasztor franciszkanów, wzniesiony z drewna w 1681 r., po licznych, cudownych objawieniach, jakie przytrafiały się św. Antoniemu. Wówczas zaczęły się tu pielgrzymki i stopniowy rozwój Łagiewnik. W latach 1701-1746 sanktuarium przekształcono w murowane. Przez kolejne powstania oraz wojny koleje losu zamieszkujących go franciszkanów były smutne i powikłane – wielokrotnie musieli się oni wyprowadzać, potem klasztor zajęli hitlerowcy. Zakonnicy powrócili do Łagiewnik dopiero po II wojnie światowej. Obecnie działa tu również Wyższe Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów.
– Pałac w Łagiewnikach. Zobacz nasz artykuł!
– Stryków – miasto założone jeszcze przez Władysława Jagiełłę, słynne ze starych, zabytkowych domków oraz dużego stawu, nad którym działa kąpielisko.
– Lipce Reymontowskie i Muzeum im. Władysława S. Reymonta. Zobacz nasz artykuł!
– Muzeum Lasów i Drewna oraz arboretum w Rogowie. Zobacz nasz artykuł!
– Poddębice – miasto ok. 40 km na zachód od kąpieliska Arturówek, słynne z renesansowego pałacu Grudzińskich (ul. Adama Mickiewicza 9/11, Poddębice). Wybudowany ok. 1617 r. pałac w Poddębicach ma piękne, arkadowe krużganki, wysoką na 17 m wieżę i ozdobną loggię. Oprócz tego, kiedy w Poddębicach szukano gazu ziemnego i ropy, przypadkowo odkryto źródła termalne, co zaowocowało pomysłem utworzenia w tym miejscu uzdrowiska. Baseny termalne funkcjonują dopiero od kilku lat, jednak już stały się hitem łódzkiego województwa. W okolicy miasta rosną czyste lasy, które przyciągają zbieraczy owoców leśnych i grzybów.
– Pałac Rzewuskich i park krajobrazowy w Bratoszewicach – ok. 20 km na północny wschód od kąpieliska Arturówek.
– Gotycki kościół i neogotycki pałac w Brzezinach – ok. 24 km na wschód od kąpieliska Arturówek.
– Drewniany kościół z 1521 r. w Mąkolicach
– Drewniany kościół z XVII w. w Parzęczewie
– Rezerwat leśny „Struga Dobieszkowska”