Ten piękny pałac został wybudowany w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego. Od roku 1799 majątek stał się własnością rodu Zamojskich. Pałac swoją świetność zawdzięcza Konstantemu Zamojskiemu, który w 1903 r. założył tu ordynację.Ten piękny pałac został wybudowany w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego. Od roku 1799 majątek stał się własnością rodu Zamojskich. Pałac swoją świetność zawdzięcza Konstantemu Zamojskiemu, który w 1903 r. założył tu ordynację.
Barokowy pałacyk wzniesiony przez włoskiego architekta Józefa Fontanę dla Michała Bielińskiego w połowie XVIII stulecia został gruntownie przebudowany. W wyniku wszystkich zmian stosunkowo skromny pałac kozłowiecki stał się jedną z najokazalszych i najbardziej reprezentacyjnych siedzib ziemiańskich w Królestwie Polskim.
W pałacu wyraźnie widać upodobanie Konstantego do francuskiej kultury i sztuki. Rezydencja w Kozłówce została ozdobiona kopiami wersalskich rzeźb i fontann, wokół pałacu stworzono piękny ogród w stylu francuskim. Nawet pałacowa kaplica wzorowana jest na królewskiej kaplicy w Wersalu.
W salach pałacu można podziwiać kilkanaście obrazów Zofii z Czartoryskich ( babki Konstantego Zamoyskiego). Zofia zwana „matką rodu” cieszyła się opinią jednej z najpiękniejszych kobiet ówczesnej Europy. Wraz z mężem dali początek siedmiu liniom rodu Zamoyskich – doczekali się siedmiu synów i trzy córki.
Kozłówka pozostała własnością rodziny aż do roku 1944 roku, kiedy to Jadwiga z Brzozowskich Aleksandrowa Zamoyska uciekając przed nadciągającym frontem schroniła się w Warszawie. Niestety najcenniejsze dzieła sztuki, które chciała ocalić zabierając je ze sobą spłonęły w czasie Powstania Warszawskiego. Sam pałac w Kozłówce i jego wyposażenie szczęśliwie przetrwało wojnę.
Po zakończeniu wojny stworzono w Kozłówce muzeum wnętrz, które po pewnym czasie zostało zamknięte a w jego miejsce stworzono Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki w skutek czego zgromadzone eksponaty uległy rozproszeniu.
W 1985 roku rozpoczął się trwający 15 lat remont w czasie którego odnowiono zarówno pałac, park oraz budynki należące do majątku, przywracając im pierwotne funkcje.
Pałac w Kozłówce ponownie otwarto jako muzeum. Wnętrza zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanych fotografii. W 1992 roku Jan Zamoyski, syn ostatniego właściciela, użyczył muzeum swego nazwiska. Dziś Kozłówka oczarowuje pięknem i przepychem zachowanych wnętrz. Niezwykłej urody obrazy, porcelana, lustra, maleńkie bibeloty – wszystko tworzy unikalny klimat czasów, kiedy w pokojach słychać było szelest jedwabnych sukien.
Dzieła realizmu socjalistycznego popełnione przez twórców „Jedynego Słusznego Ustroju” znalazły swoje miejsce w budynku dawnej Powozowni gdzie w roku 1994 otwarto jedyne w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu.
Booking.com