Ta pięknie położona na Pogórzu Wiśnickim wieś (od 1326 r., kiedy to założył ją król Władysław Łokietek, do 1934 r. miasto) należy do powiatu bocheńskiego i znajduje się ok. 55 km na południowy wschód od Krakowa. Niedługo będzie tu miało miejsce jedno z najciekawszych imprez kulturalno-folklorystycznych w Polsce – Wielkanocny Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego imienia Józefa Piotrowskiego. W tym roku będzie to już 58. edycja wydarzenia, które odbywa się w każdą Niedzielę Palmową począwszy od 1958 r. Na głównym rynku w Lipnicy stawiane są kolorowe palmy, z których jury wybiera tę najwyższą i najpiękniejszą. Legendarnym już zwycięzcą jest pan Zbigniew Urbański, który wygrał konkurs 5 razy z rzędu; jego rekordowa palma liczyła ponad 35 metrów wysokości!
Lipnica zaprasza na Niedzielę Palmową 20 marca. Oprócz tradycyjnego konkursu na najwyższą palmę odbędą się również koncerty i występy zespołów artystycznych kapel ludowych, uroczysta msza, warsztaty wykonywania palm oraz jarmark wielkanocny.
W Lipnicy Murowanej warto też zwiedzić:
- rynek oraz znajdujące się przy nim drewniane domy (w tym dom starościński)
- gotycki kościół Św. Andrzeja z XIV w.
- drewniany kościółek Św. Leonarda z XV w. zbudowany w miejscu pogańskiej świątyni Światowida (ostał się nawet słup ku czci pogańskiego bóstwa). We wnętrzu kościoła można podziwiać piękne malowidła w ludowym stylu, które ukazują sceny z Dekalogu.
- barokowy kościół Św. Szymona z Lipnicy z XVII w.
- dwór Ledóchowskich – klasycystyczny z 1830 r., wzorowany na francuskich pałacykach wiejskich. Mieszkały w nim siostry Ledóchowskie, które po śmierci zostały kanonizowane: Święta Urszula oraz błogosławiona Maria Teresa.
Więcej na oficjalnej stronie Lipnicy: www.lipnicamurowana.pl