Zakopane nazywane „zimową stolicą Polski” to wspaniały pomysł nie tylko dla miłośników białego szaleństwa, ale dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas. W lecie, oprócz spacerów po górach możemy korzystać z wielu imprez sezonowych.
Zakopane – najciekawsze atrakcje
Zakopane nie tylko położone jest w niezwykle pięknym miejscu, w sercu polskich Tatr, ale również samo miasto ma wiele do zaoferowania. Już samo przejście się najpopularniejszą ulicą Krupówki może być ciekawym przeżyciem. Nie tylko kupimy tu pamiątki, ale również spróbujemy tradycyjnej góralskiej kuchni i nalewek. Niektórym może przeszkadzać nadmiar turystów – nie planuj więcej niż jedno popołudnie na jej odwiedziny. Chcącym poczuć prawdziwy klimat Zakopanego można śmiało polecić odwiedziny Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Główną atrakcją jest zbudowany w XIX domek letniskowy (ogromnych rozmiarów, jak na współczesne realia), który pomaga wyobrazić sobie, jaki był dokładnie styl budownictwa w polskich górach. Spora wartość historyczna wynika z dziedzictwa, które w sobie nosi. Drugie muzeum, o tej samej nazwie, położone przy ulicy Droga do Rojów 6 ukazuje w swoim wnętrzu tradycyjne życie dziewiętnastowiecznych górali.
Miłośnikom sportów zimowych na pewno przypadnie do gustu Skocznia „Wielka Krokiew”, na której swoje sukcesy święcili m.in. Adam Małych czy Kamil Stoch. Wejście na sam szczyt pozwala spojrzeć na ten sport nieco inaczej niż z pozycji kanapy przed telewizorem. Przy odrobinie szczęście można trafić na jakieś zawody i zobaczyć, na czym w praktyce polega ten sport, chociaż nie zobaczymy wszystkiego tak dokładnie, jak w TV. Inna „ślizgająca się” atrakcja to Góralski Ślizg. Tym razem możesz nie tylko przyglądać się, ale również samemu wziąć udział w zjeździe z ogromnej zjeżdżalni – nie tylko zimą. Można zjechać samemu, jak i w parze. Jeśli ci się spodoba, to są pakiety z 10 zjazdami.
W zimie grzechem byłoby nie odwiedzić zimowych atrakcji, takich jak śnieżny zamek, czy śnieżny labirynt. Ten pierwszy naprawdę imponuje rozmiarem, a malownicze położenie doda uroku chwilom spędzonym z bliskimi i pstrykniętym fotkom. By wejść do śnieżnego labiryntu potrzebujemy, chociaż niewielkiego zapasu czasu – choć wygląda na mały nietrudno się w nim zgubić. Kolejna, miła aktywność na świeżym powietrzu!
Zakopane – coś dla aktywnych
Zwolennikom aktywnego spędzania czasu tatrzańskie miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie ma znaczenia, czy możesz odwiedzić Zakopane latem, czy zimą, na pewno będziesz mieć okazję się porządnie zmęczyć! Zimą „zimowa stolica Polski” udowadnia, że faktycznie zasługuje na to miano – niezliczona ilość tras narciarskich, o różnym stopniu trudności nie pozwoli nikomu być rozczarowanym. Dla nowicjuszy na nartach czy snowboardzie zorganizowano mnóstwo szkółek, na których można podszkolić podstawy. Nie brakuje również wypożyczalni – jeśli nie wiesz, czy narty to coś dla Ciebie, przekonaj się o tym właśnie tu!
Zima to nie tylko zjazdy, ale również biegi narciarskie. Okolice Zakopanego to początek kilku dłuższych tras o międzynarodowej renomie, a niektóre z nich są nawet homologowane i odbywają się na nich regularne zawody. Niezależnie, czy szukasz trasy 5- czy 50-kilometrowej będzie co robić. Trasy są ciekawe, zarówno ze względu widokowego, jak i sportowego – liczne wzniesienia i doliny powodują, że nie ma tu miejsca na monotonię.
Góry to również okazja do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków – zarówno zimą, jak i latem możemy wybrać się na najwyższe szczyty Polski i delektować się widoczną stamtąd panoramą. Uwaga – zimą należy znacznie lepiej się przygotować i regularnie sprawdzać stan zagrożenia lawinowego.
Latem, oprócz wchodzenia na wspomniane góry, skorzystać możesz z wielu cyklicznych imprez przełajowych. Warto wspomnieć chociażby o biegu Sokoła, na dystansie 15,6 kilometra, biegu im. Władysława Zamoyskiego – trasą na Morskie Oko. Skorzystać można również z półmaratonu Podhalańskiego, licznych ultramaratonach, Zakopiańskiego Biegu Niepodległości, czy Maratonu Podhalańskiego. Z racji swojego atrakcyjnego położenia Zakopane niemal bez przerwy gości jakieś biegi.
Gdzie spać w Zakopanem, czyli noclegi
Niełatwo jest znaleźć dobre miejsce noclegowe w stolicy Podlasia. W dużej mierze jest to spowodowane trudną wręcz do opisania popularnością tego miejsca. Szyty turystyczne, a więc ferie zimowe i wakacje to okres prawdziwego oblężenia. Miłośnikom biegów górskich, biegów narciarskich, czy samej pięknej natury tłok w mieście zazwyczaj nie przeszkadza zanadto, jednak gdzieś spać trzeba. Coraz trudniej jest znaleźć odpowiednie miejsce szukając „na żywioł”, czyli pytając na dworcach lub przy parkingach, jak to do niedawna było zwyczajem. Nie chcąc psuć sobie wakacji, warto znacznie wcześniej zarezerwować wygodne i atrakcyjne noclegi w Zakopanem i mieć gwarancję, że wakacje nie zamienią się w koszmar. A wtedy polskie góry staną się miejscem, do którego będziemy chcieli wracać.