close
Magia Starego Miasta – wycieczka szkolna do Warszawy

Magia Starego Miasta – wycieczka szkolna do Warszawy

Uczniowie i nauczyciele z całej Polski przyjeżdżają na zwiedzanie stolicy. Wycieczka szkolna do Warszawy to duże wyzwanie logistyczne i merytoryczne. Z myślą o organizatorach takich przedsięwzięć profesjonalni przewodnicy z portalu Warszawa Zwiedzanie przygotowali dwie propozycje zwiedzania Starego Miasta – dla młodszych i starszych uczniów.

Starówka porusza wyobraźnię najmłodszych!

Zwiedzanie z dziećmi rządzi się swoimi prawami – aby mali odkrywcy nie zmęczyli się i nie znudzili, powinno być po prostu pasjonującą przygodą!

Stare Miasto pełne jest magicznych miejsc związanych z najpiękniejszymi warszawskimi legendami i prawdziwymi historiami, które wyjątkowo przemawiają do dziecięcej wrażliwości i poczucia humoru. Przygodą jest odkrywanie murów miejskich i Barbakanu. Piękna opowieść o warszawskiej Syrence, której pomnik stoi na Rynku Starego Miasta zawsze wzrusza i czaruje. Na Placu Zamkowym warto opowiedzieć najmłodszym historię o Mistrzu Twardowskim, który na życzenie Zygmunta Augusta miał w jednej z zamkowych komnat przywoływać ducha Barbary Radziwiłłówny. Dzieciaki z zainteresowaniem przyglądają się również figurze króla na kolumnie i z przyjemnością wysłuchują legendy tłumaczącej, dlaczego szabla Jego Królewskiej Mości uniesiona jest w górę.

Starówka to nie tylko opowieści z zamierzchłych czasów. Dzieci równie chętnie słuchają historii o wyjątkowej kobiecie, która zaledwie w poprzednim, XX stuleciu, przez lata opiekowała się gołębiami ze Starówki. Przy Pomniku Małego Powstańca warto przypomnieć nawet najmłodszym o powstaniu warszawskim.

Podaliśmy jedynie kilka przykładów anegdot i legend, którymi dobry przewodnik po Warszawie ubarwi zwiedzanie dla dzieci. Podczas spaceru powinno pojawić się wiele szczegółów dotyczących życia codziennego w dawnej Warszawie, bo to zawsze intryguje maluchy. Wiecie Państwo np., że górę śmieci zalegającą w okolicy (dziś Góra Gnojna) wykorzystywano do leczenia chorych, wierząc, że zakopanie w odpadkach po szyję przynosi ulgę w przypadku niektórych schorzeń?

Stare Miasto – lekcja historii

Im starsi uczniowie, tym więcej refleksji historycznej i ważnych wiadomości przewodnik może wprowadzić do narracji. Wycieczka szkolna do Warszawy może zamienić się w wyjątkową, terenową lekcję historii. Już sam Zamek Królewski to miejsce, w którym można mówić o sztuce (fantastyczne zbiory z obrazami Rembrandta z kolekcji Lanckorońskich na czele), a przy okazji zwiedzania zrekonstruowanych wnętrz także o obyczajach dworskich i ustroju politycznym (pamiętajmy, że Zamek był również miejscem obrad sejmu).

Na Starym Mieście w sposób wyjątkowy łączą się wspomnienia splendoru Warszawy – stolicy królestwa oraz pamięć o dramatycznym czasie ostatniej wojny światowej. O obronie Starówki podczas powstania warszawskiego opowiadać można np. przy Archikatedrze św. Jana, która uległa wówczas pożarowi. Wiąże się z nią niezwykła historia figury Chrystusa z gotyckiego krucyfiksu, który wyniesiony z pożogi przez wikarego i powstańcze sanitariuszki przetrwał te dramatyczne wydarzenia i dziś w sposób symboliczny spina przedwojenne, wojenne i powojenne dzieje Warszawy.

Oczywiście spacer ulicami i Rynkiem aż do murów i Barbakanu to także dla starszych uczniów okazja do rozmowy z przewodnikiem na temat historii Warszawy, jej układu urbanistycznego i jego znaczenia, życia mieszkańców miasta w dawnych wiekach, a także zagadnień związanych z odbudową i rekonstrukcją zabytków. Wszystkie te informacje, aby zostały zapamiętane muszą być podane w sposób atrakcyjny. Wycieczka szkolna do Warszawy powinna być przecież z jednej strony rozwijającym doświadczeniem edukacyjnym, z drugiej oderwaniem od szkolnej codzienności, żywym spotkaniem z historią!

Warto wspomnieć, iż nieopodal Starówki biegnie ul. Freta, przy której wciąż stoi dom rodzinny Marii Skłodowskiej-Curie. Obecnie jest to siedziba dedykowanego noblistce muzeum. Jego zwiedzanie może być ciekawym wstępem np. do odwiedzin w Centrum Nauki Kopernik. Podobnie jak zwiedzanie Zamku Królewskiego może poprzedzać odwiedziny w innych rezydencjach królewskich Warszawy – Łazienkach i Wilanowie. Jak już wspomnieliśmy, spacer po Starówce jest również częścią zwiedzania szlakiem powstania warszawskiego.

Pomysły, które pomogą Państwu sprawić, że wycieczka szkolna do Warszawy będzie dla Waszych podopiecznych piękną lekcją historii i historii sztuki, a przy okazji fantastycznym przeżyciem, znajdziecie Państwo na: http://warszawazwiedzanie.pl/wycieczki-szkolne/. Dodajmy, że z portalem współpracują znakomici przewodnicy, którzy chętnie podejmą się zadania oprowadzenia grupy młodych odkrywców po stolicy.

28 czerwca 20163339Views

Wypadki nad wodą. Dekalog plażowicza.

Kąpielisko Dolny i Górny Jaz nad Rabą w dzielnicy Zarabie w Myślenicach