close
Zamek rycerski w Szydłowcu (zabytki w okolicy Radomia)

Zamek rycerski w Szydłowcu (zabytki w okolicy Radomia)

Zamek w Szydłowcu - widok od strony wschodniej (źródło: www.szydlowiec.pl)

Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do rycerskiego zamku w Szydłowcu!Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do rycerskiego zamku w Szydłowcu!

Zamek w Szydłowcu - widok od strony wschodniej (źródło: www.szydlowiec.pl)Szydłowiec to miasto i gmina na samej granicy południowego Mazowsza. Zamek rycerskiego rodu Odrowążów znajduje się w północnej części miasta, na wyspie otoczonej wykopaną fosą (obecnie utworzono tu ładny park). Twierdza istniała tu jeszcze od czasów średniowiecza, od XIII w. (jedyne ślady po nim to skromne, drewniane konstrukcje nieopodal dzisiejszej warowni).

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

W połowie XV w. nastąpiła gruntowna przebudowa na styl renesansowy. Inicjatorem zmian był Stanisław Szydłowiecki, marszałek króla Kazimierza IV Jagiellończyka, a potem z kolei jego syn, Mikołaj. Dzięki Mikołajowi Szydłowieckiemu Szydłowiec dostał prawa miejskie, królewskie przywileje i bardzo się rozwinął, zyskując nowy kościół pw. Ducha Świętego, szkołę podstawową, przytułek dla osób starszych i chorych, a nawet plan przyszłych wodociągów. Podskarbi dbał też o lokalny przemysł, uruchamiając wydobycie słynnego piaskowca szydłowieckiego z miejscowych kamieniołomów. Surowy, średniowieczny zamek stał się wówczas prawdziwą rezydencją – postawiono wieżę bramną z kaplicą i dom mieszkalny, równocześnie wzbogacając go o detale: kolorowe sgraffita na murach, portale i rzeźbione obramowania okien. Wnętrzami zajął się mistrz Piotr, malarz pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna, wykonując kasetonowe stropy, fryzy, polichromie, posadzki i kaflowe piece. Jeszcze jedną przebudowę, tym razem na styl manierystyczny, wykonali Radziwiłłowie, kolejni właściciele zamku w Szydłowcu. Dobudowano wtedy drugie skrzydło, a pierwsze wzbogacono – zgodnie z włoską modą – o piękny balkon.

Zamek w Szydłowcu na starej pocztówce (źródło: www.szydlowiec.pl)Z racji, że ostatni Radziwiłł na Szydłowcu zmarł bezpotomnie, rezydencja dostała się w ręce Anny Sapieżyny, która odsprzedała ją państwu. Wtedy to w szydłowieckim zamku powstał browar, który funkcjonował do końca XIX w. Przez 2 wojny światowe trwała nieustanna rozbiórka budowli – ludzie kradli a to cegły, a to kamienie, a to dachówki. Dopiero w latach 50-tych i 60-tych przeprowadzono porządny remont i konserwację.

Obecnie oprócz domu kultury i biblioteki zamek jest siedzibą niezwykłego Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, posiadającego ok. 2 tysiące rozmaitych eksponatów – najstarsze są kotły z końca XVI w.! Same nazwy owych przedmiotów wprawiają w zdumienie: skrzypce diabelskie, suki biłgorajskie, burczybas, mazanki, złóbcoki czy tarapata. Muzeum prezentuje ewolucję instrumentów – od najprostszych gwizdków czy kory po skomplikowane skrzypce i dudy. Spora część ekspozycji jest też poświęcona folkowym kapelom z różnych regionów Polski.

W Szydłowcu warto zwiedzić także biały, elegancko wyglądający kościół pw. św. Zygmunta z 1410 r., później przerobiony na modłę renesansową. Na znajdujących się w środku XIX-wiecznych organach często wykonywane są rozmaite koncerty. Około 0,5 km od zamku, w północno-wschodniej części miasta, znajduje się cmentarz żydowski – powojenne lapidarium składające się ze starych macew ocalałych z 3 szydłowieckich cmentarzy.

Adres: ul. Józefa Longina Sowińskiego 1, Szydłowiec. (133 km na południe od centrum Warszawy).

Dojazd: Z Warszawy musimy się dostać do ekspresówki E77 (do Alei Krakowskiej i dalej przez Raszyn i Janki) i potem prosto przez Grójec, Białobrzegi i Radom. W Radomiu na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych obieramy pierwszy zjazd w Stefana Czarnieckiego / E77 / DK7; a na drugim rondzie Jana Łaskiego zjazd drugi – cały czas krajowa 7-ka. Około 10 km za Orońskiem skręcamy z 7-ki w prawo w ul. T. Kościuszki, która przechodzi w Radomską. Na końcu skręcamy w prawo w ul. Zamkową / DW727.

Więcej na stronie Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu – Zamek: www.sckzamek.pl oraz na stronie miasta i gminy: www.szydlowiec.pl

KONTAKT: 48 326-20-54

Niedaleko znajduje się liczący 22 ha zalew w Jastrzębiu, nad którym w sezonie letnim funkcjonuje plaża, kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wokół zbiornika poprowadzono promenadę spacerową dla pieszych i rowerzystów.

Widok na zamek w Ciechanowie od strony rzeki Łydynii (źródło: www.zamek-ciechanow.pl)

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie (zabytki w okolicy Warszawy)

Łotwa plaże Bałtyku

Łotwa – najpiękniejsze plaże Bałtyku