Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do najbliższego stolicy zamku w Czersku!Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do najbliższego stolicy zamku w Czersku!
Czersk to najbliżej Warszawy położony zamek, który jest zarazem świetnym przykładem gotyku mazowieckiego. Ten warowny gród został wybudowany na przełomie XIV i XV w. z rozkazu dobrze nam już znanego z zamku w Liwie księcia Janusza I Mazowieckiego. Ślady osadnictwa na tych terenach są dużo starsze niż sam zamek, gdyż sięgają jeszcze epoki kamiennej. Tereny były niezwykle atrakcyjne z racji swego doskonałego strategicznie położenia – wzgórza gwarantowały naturalną ochronę, a bliskość Wisły i zarazem wodnego szlaku handlowego zapewniała wygodę i dostatek.
Początkowo, pod koniec XI w., na Górze Zamkowej wybudowano drewniany gród, dodatkowo chroniony fosą i palisadą. Jedynym kamiennym budynkiem był kościół św. Piotra. Wskutek ataku Litwinów gród został zniszczony, po czym odbudowano go, ale już na innym wzgórzu. Górę Zamkową przekształcono zaś w cmentarz. W końcu XIII w. zadecydowano przenieść dotychczasowy gród z powrotem na Górę Zamkową. Czersk został wybrany stolicą księstwa mazowieckiego, dlatego pojawił się pomysł wzniesienia murowanego zamku dla większego prestiżu oraz obrony. Pod koniec XIV w. rozpoczęły się prace budowlane. Na początku XV w. jednak książę Janusz I Mazowiecki przeniósł stolicę swego księstwa do Warszawy, przez co ranga zamku znacząco się obniżyła. Za czasów Zygmunta I Starego zamek w Czersku został oddany królowej Bonie Sforzy, która wprowadziła w nim renesansowe zmiany – podwyższyła wieże i mury, bogato wyposażyła pomieszczenia mieszkalne, a wokół warowni zasadziła warzywa, drzewa owocowe i założyła winnice. Wiek XVII przyniósł wojny z powodu których całe miasto podupadło. Na szczęście lepsze czasy nadeszły w połowie XVIII w. wraz ze starostą Czerska, marszałkiem Franciszkiem Bielińskim, który zarządził w zamku sąd i archiwum. Zabytek odnowiono i połączono ceglanym mostem z drugim wzgórzem, na którym kiedyś znajdował się gród.
Dobrze zachowane fragmenty murów z czerwonej cegły, dwie okrągłe baszty o wysokościach 20 i 24 m oraz kwadratowa wieża z bramą to wszystko, co pozostało z tego gotyckiego zamku. W tej ostatniej mieszczą się obecnie różne czasowe ekspozycje. W jednej z okrągłych baszt urządzono niegdyś więzienie, do którego skazańców spuszczali na linie z 10-metrowej wysokości!
Do sezonowych imprez należą turnieje rycerskie, które odbywają się na zamkowym dziedzińcu: „Turniej na Dworze Konrada Mazowieckiego” (zawsze w ostatni weekend kwietnia lub pierwszy weekend maja; w tym roku wyjątkowo 16-17.05.2015), Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku czy też Gminne Święto Plonów (oba we wrześniu).
Adres: Zamek znajduje się we wsi Czersk pod Góra Kalwarią, tuż przy lewym brzegu Wisły, którą pięknie widać z jego baszt → Plac Tysiąclecia, Czersk (36 km na południe z centrum Warszawy).
Dojazd: Z centrum jedziemy w kierunku Wilanowa Marszałkowską, potem DW724 przez Konstancin-Jeziorną, obok Oborów, aż do Góry Kalwarii. Za Górą Kalwarią skręcamy w lewo w ul. Czerską i po ok. 1 km widzimy już zamek.
Więcej na oficjalnej stronie zamku w Czersku: www.zamekczersk.pl
KONTAKT: 503 928 337
A oto nasza propozycja wycieczki rowerowej z Konstancina-Jeziornej do Góry Kalwarii i do Czerska!