close
Gdzie na ryby: jeziora Pojezierza Augustowskiego

Gdzie na ryby: jeziora Pojezierza Augustowskiego

Jezioro Studzieniczne

Augustów to czwarte co do wielkości miasto województwa podlaskiego. Ośrodek znajduje się w samym sercu Puszczy Augustowskiej – ogromnego, jednego z największych w Polsce kompleksów leśnych (ciągnących się dalej na wschód, na tereny Litwy i Białorusi).

Augustów to czwarte co do wielkości miasto województwa podlaskiego. Ośrodek znajduje się w samym sercu Puszczy Augustowskiej – ogromnego, jednego z największych w Polsce kompleksów leśnych (ciągnących się dalej na wschód, na tereny Litwy i Białorusi).

9 wspaniałych jezior leżących w granicach miasta zajmuje łącznie 26% jego powierzchni (35% to lasy).

To idealne miejsce dla wszystkich wielbicieli łowienia ryb. Przygotowaliśmy dla Was mały ranking wędkarskich edenów Augustowa:

duze - Spokojne wędkowanie na Jeziorze Necko

1) Jezioro Sajno – 522 ha powierzchni. Największe, w typie rynnowym. Z samego Augustowa można dopłynąć tam wpadającym na północy jeziora Kanałem Bystrym. W Sajnie łowić można: szczupaki, okonie, węgorze, sandacze, karpie, leszcze, liny i sieje.

2) Jezioro Białe Augustowskie (dawniej Krechowieckie) – 480 ha powierzchni. Graniczy od zachodu z Neckiem, a od wschodu ze Studzienicznym. Od strony południowej podchodzi do jeziora Osiedle Lipowiec. Ryby: szczupaki, okonie, węgorze, sieje, sumy, sielawy, leszcze, liny, wzdręgi.

3) Jezioro Serwy – 450 ha powierzchni. Najbardziej oddalone od miasta (kierunek północny wschód) i najgłębsze – ponad 40 m, przy średniej głębokości prawie 15 m. 3 wyspy na Serwach są naprawdę duże – na jednej wybudowano nawet stanicę wodną.

4) Jezioro Necko – 400 ha powierzchni. Necko graniczy od wschodu z Jeziorem Białym, Rospuda zaś wpada wąskim przesmykiem w jego północno-wschodniej części – tak że często te dwa zbiorniki wodne uważane są za jeden, ten sam kompleks. 3 wysepki sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla kajakarzy, którzy pragną nieco odpocząć od kilkugodzinnego wiosłowania. Od południowej strony do Necka wpada przepływająca przez Augustów rzeka Netta. Żyjące tu ryby to: węgorze, okonie, szczupaki, leszcze, płocie, klenie, sumy i jazie.

duze - Jezioro Studzieniczne

5) Jezioro Studzieniczne – 250 ha powierzchni. Najbardziej bogate pod względem ilości wysp (aż 5!). Ma bardzo długą linię brzegową o urozmaiconym charakterze. W południowo-zachodniej części znajduje się grobla, na której wybudowano Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, które w 1999 r. odwiedził papież Jan Paweł II. Na północny zaś, półwysep Brzozowy Grąd to rezerwat dzikich, polskich storczyków, z których najbardziej znany to obuwik pospolity. Jeśli chodzi o ryby, to występują tu: węgorze, okonie, szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, liny i wzdręgi.

6) Jezioro Rospuda – 104 ha powierzchni. Długie i rynnowe, po dopłynięciu do jego północnej części, możemy kontynuować trasę (najlepiej kajakiem, pontonem lub niewielką łodzią) rzeką Rospudą (długość aż 102 km, źródło w Jeziorze Niskim). Miejsce to znane jest z protestów ekologów, którzy w 2007 r. sprzeciwili się budowie obwodnicy augustowskiej, będącej częścią Via Baltica. Na szczęście 2 lata później zmieniono trajektorię szosy. Ryby tutaj żyjące są takie same jak w Jeziorze Necko.

7) Jezioro Sajenek – 36 ha powierzchni. Połączone wąskim przesmykiem z Jeziorem Sajno.

8) Staw Wojciech – 10 ha powierzchni. Położony między Jeziorem Białym a Studzienicznym.

9) Staw Sajenek – nie mylić z Jeziorem Sajenek, którego stanowi północno-wschodnią odnogę.

Panoramiczny widok na Błonia

Trasy rowerowe w okolicach Krakowa

Miejscami zadzwiająco gęsty Las Rakowiecki. Źródło: www.fotopolska.eu

Trasy rowerowe w okolicach Wrocławia