Nieopodal Kętrzyna, obok wsi Gierłoż znajduje się dobrze ukryta w gęstych lasach główna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy.Nieopodal Kętrzyna, obok wsi Gierłoż znajduje się dobrze ukryta w gęstych lasach główna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy.
W czasie wojny „Wolfsschanze” była najważniejszą twierdzą wodza III Rzeszy, miała własne lotnisko, dworzec kolejowy, elektrownię, bezpośrednie połączenie z Berlinem i linią frontu. Na terenie Wilczego Szańca znajdowało się około 80 obiektów o konstrukcji trwałej i około 100 baraków drewnianych. Najsolidniejsze schrony typu ciężkiego miały ściany o grubości 4-6 m, a grubość stropu sięgała 8 m. Kwatera miała powierzchnię 250 ha. Co prawda do dziś pozostały jedynie fragmenty budowli, gdyż Niemcy, wycofując się wysadzili twierdzę w powietrze, ale i tak są one nie lada atrakcją.
Budowę Wilczego Szańca rozpoczęto późną jesienią 1940. Jeszcze w 1944 roku wzmacniano istniejące schrony i budowano nowe o solidniejszej konstrukcji. Jednorazowo przy budowie „Wilczego Szańca” pracowało 2 – 3 tys. osób. Przypuszczalnie to Hitler wybrał na siedzibę Prusy Wschodnie, a konkretne miejsce zaproponował Erich Koch. Hitler sam też nazwał kwaterę, od swojego pseudonimu z lat 20 „Herr Wolf”.
Tereny dookoła kwatery były bardzo silnie zaminowane. Świadczy o tym chociażby fakt, iż Wilczy Szaniec udostępniony został do zwiedzania dopiero w 1959 r. Zapora minowa składała się z min przeciw piechocie i min przeciwpancernych. Część tych min była nierozbrajalna, a te w opakowaniach szklanym były niewykrywalne urządzeniami saperskimi. Z tego powodu rozminowywanie było zadaniem bardzo niebezpiecznym, podczas którego zdarzały się wypadki śmiertelne i poważne zranienia. Ostatecznego rozbrojenia pola minowego otaczającego kwaterę dokonali polscy saperzy. W 2003 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą saperów, którzy zginęli w czasie rozminowywania kwatery.
Führer przyjechał do Wilczego Szańca 24 czerwca 1941 r., w dwa dni po ataku na Związek Radziecki i przebywał z przerwami do 20 listopada 1944. W Wolfsschanze podejmowano najważniejsze decyzje związane z historią II wojny światowej. Godnym podkreślenia jest fakt, iż to właśnie tutaj 20 VII 1944 r. dokonano nieudanego zamachu na Hitlera.
Trasa zwiedzania Wilczego Szańca jest oznakowana, poszczególne obiekty są ponumerowane. Można zwiedzić np. barak narad, schron i mieszkanie Martina Bormanna, bunkier Hitlera, mieszkanie i schron Hermanna Göringa i inne. Przed zwiedzaniem watro w kiosku zakupić broszurkę z mapką Wilczego Szańca.
Booking.com