Pętla Żuławska to ponad 300 km atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Wybierz się w samodzielny rejs barką turystyczną i przeżyj coś nowego!
Pętla Żuławska to droga wodna, która łączy szklaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej — Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzek Elbląg i Pasłęki, a także wód Zalewu Wiślanego. Łącznie to ponad 300 km do pokonania!
Zastanawiasz się nad oryginalnym spędzeniem czasu? Co powiesz na rejs barką po Pętli Żuławskiej? Czekają na Ciebie wyjątkowe atrakcje przyrodnicze, a także zabytki, które zdecydowanie warto zobaczyć!
Brak patentu — czy to problem?
Podoba Ci się pomysł takiego rejsu, jednak obawiasz się, że nic z tego, bo nie masz uprawnień? Nic bardziej mylnego. Patent nie jest wymagany do prowadzenia tak popularnych barkach jak: Vistula Cruiser 30, Weekend 820, Sun Camper 30, Stillo 30, czy Riveir Cruiser 39.
Przepisy obowiązujące od 2001 roku są łagodniejsze dla barek turystycznych. Do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75kW i długości kadłuba do 13 m nie jest wymagany patent. Należy jednak wziąć pod uwagę, że osoba prowadząca jacht, która nie posiada patentu, podczas przejęcia barki musi przejść krótkie szkolenie dotyczące bezpieczeństwa na szlaku.
Jaką barkę wybrać?
Jeśli interesuje Cię barka dla pięciu osób – dwójki dorosłych i trójki dzieci, możesz na przykład wybrać barkę Vistulę Cruiser 30.
W tej barce pomieści się maksymalnie 7 osób, przy czym po 2 osoby mogą spać w oddzielnie zamykanych kabinach. W mesie znajdują się trzy miejsca do spania. Barka wyposażona jest w kabinę sanitarną z WC typu morskiego z prysznicem.
Vistula 30 to rozwiązanie doskonałe dla dzieci — kokpit barki zakończony jest pawężą, która zapewnia bezpieczeństwo przy podróżowaniu z maluchami.
Na wyposażeniu barki znajdziesz także lodówkę, kuchenkę gazową, wyposażenie kuchenne, kamizelki asekuracyjne. Dodatkowo na barce dostępna jest instalacja elektryczna 12 Volt, ciepła woda, a także ogrzewanie.
Pętla Żuławska – czyli co zobaczysz?
Jak wygląda taka wyprawa barką po Pętli Żuławskiej? Wycieczka zaczyna się w wiosce Rybina. Płyniemy na wschód rzeką Szkarpawą, a następnie wpływamy na Nogat i dalej podążamy w kierunku południowym. Tuż za Kępą Rybacką wpływamy na Kanał Jagielloński i dopływamy do Elbląga. W Elblągu cumujemy w jachtklubie lub porcie miejskim. Jeśli interesujesz się historią, to koniecznie odwiedź Muzeum Archeologiczno – Historyczne. Kolejnym ciekawym miejscem jest Galeria EL, czyli galeria sztuki w średniowiecznych murach.
Po wizycie w Elblągu wracamy na rzekę Nogat i kierujemy się w stronę Malborka. To kolejny punkt naszej podróży! Stajemy w marinie lub po uzyskaniu zgody właściciela, cumujemy do statku – restauracji na przeciwko zamku. Nie da się ukryć, że w Malborku koniecznie trzeba zobaczyć Zamek w Malborku. Godny uwagi jest także Ratusz Staromiejski, Brama Mariacka, czy Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Oprócz tego w Malborku zobaczysz park ruchomych dinozaurów, co z pewnością będzie świetną atrakcją dla dzieci.
Kolejny punkt programu to Biała Góra. która zachwyca atrakcjami przyrodniczymi: kanałem wodnym Liwia, rezerwatem przyrody Biała Góra, a także Jeziorem Parleta. To tu, po przejściu śluzy, wpływamy barką na Wisłę – królową polskich rzek.
Po kilku godzinach dopływamy do Tczewa. Do wyboru, do koloru. Muzeum Wisły, Fabryka Sztuk, Dawne Łaźnie Miejskie, Centrum Konserwacji Wraków Statków, deptak na ul. Dąbrowskiego, ławeczka Romana Landowskiego i wiele więcej.
Ostatnim, najbardziej ekscytującym punktem podróży jest Gdańsk. Z Wisły, po przejściu śluzy Przegalina, wpływamy na Martwą Wisłę, pokonujemy most pontonowy w Sobieszewie i docieramy do terenów stoczniowych. Po kilkunastu minutach płynięcia wśród pełnomorskich statków docieramy do centrum Gdańska i cumujemy w marinie. Wśród najważniejszy atrakcji Gdańska wymienia się Muzeum Bursztynu, Fontannę Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, Bramę Żuraw, ulicę Mariacką, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, czy Park Oliwski. Jeżeli starczy nam czasu warto tu zostań nawet dwa dni.
Po Gdańsku następuje powrót do Rybiny. Ponownie przepływamy służę Przegalina, wpływamy na chwilę na Wisłę i ponownie wpływamy na rzekę Szkarpawę. Jeżeli Zostało nam wystarczająco dużo czasu możemy przejść przez most zwodzony i zapuścić się w Wisłę Królewiecką, dopływającą do Zalewu Wiślanego.
Więcej informacji na temat rejsów barką po Pętli Żuławskiej znajdziesz na stronie www.barki.pl/regiony/petla-zulawska/
Chcesz przeżyć coś wyjątkowego? Spędzić wolny czas inaczej, niż dotychczas? Odpoczywać na łonie przyrody i jednocześnie zwiedzać ciekawe miejsca w Polsce? Jeśli tak, to rejs barką po Pętli Żuławskiej jest dla Ciebie!
Booking.com